24 Eylül 2015 Perşembe

Midilli'de nerede kalınır?

En büyük üçüncü Yunan Adası olan Midilli, diğer birçok Yunan Adası'nı eğlence parkına çeviren yoğun turizmden uzakta, gerçek Yunan Adası yaşamını deneyimleyebileceğiniz güzel bir tatil merkezi. Güzel ve ödüllü plajları, daha da güzel denizi, harika yemekleri ve tarihinin yanında kendisine has atmosferi ile öne çıkan Midilli Adası, ülkemizden kuş uçuşu mesafede olması nedeniyle de kolayca ulaşabileceğiniz bir yer.

Midilli diğer popüler Yunan Adaları'nın maruz kaldığı kalabalığa maruz kalmadığı gibi, oldukça da ucuz bir tatil mekanı. Ada büyük olduğundan gezecek-görecek birçok yeri var. Adanın en gözde ve güzel yerleri herbiri birbirinden güzel plajları ve bu plajların kıyısında genelde plajla aynı adı taşıyan yerler. Skala Eressos, Petra, Vatera ve Anaxos adanın en gözde, gelişmiş ve güzel plajları. Plajların yanında birbirinden güzel restoranlar, çoğu Antik Çağlarda kurulmuş olan sahil köyleri, hamamlar, renkli gece hayatı, Midilli'nin vaadettiği güzellikler.   

Midilli her ne kadar Ayvalık'tan feribot ile günübirlik gidilip gelinebilecek olsa da bu büyük adanın asıl tadı, burada kalarak çıkar.

Midilli'de nerede kalınır sorusuna gelelim. Midilli'nin başkenti ve büyük şehri Mytilini genelde konaklamaktan ziyade, adaya giriş ve çıkış yapılan bir yer. Midilli'ye gelenlerin büyük kısmı adanın meşhur sahil köyleri ve plajlarında konaklamayı tercih ediyor. Biz bu yazımızda tek tek Midilli otel tavsiyesi vermek yerine, bu köyleri ve mekanları tanıtacağız.

Midilli Adası Haritası - Midilli'de nerede kalınır?
Midilli Haritası
Mytilene

Midilli Adası'nın başkenti olan bu güzel şehir, Midilli'nin ve Yunan Adaları'nın en güzel, en tarihi, en kültür kokan şehirlerinden biri. Birbirinden güzel restoranlar, kafeler, renkli gece hayatı mekanları ve alışveriş - olanakları ile dolu Mytilini, Midilli'nin en gelişmiş kenti ve adanın giriş noktası. Buna rağmen Midilli'ye gelen turistlerin önemli bir kısmı, Yunan Adaları standartlarına göre büyük ve karmaşık olan ve yazları oldukça sıcak ve bunaltıcı olabilen bu şehirde konaklamaktan ziyade  Molyvos, Vatera, Skala Eressos, Plomari ve Sigri gibi sahil köylerinde kalmayı tercih ediyorlar. Ama eğer bir miktar Yunan büyük şehir havası tatmak istiyorsanız burada bir ya da iki gece konaklamanızı tavsiye edeceğiz.

Mytilini'de oldukça çeşitli konaklama imkanları mevcut ve sahil köylerinin önemli bir kısmının aksine burada yaz - kış otel bulmak mümkün. Mytilini'deki konaklama imkanları, karşılaştırmalı otel fiyatları gibi ayrıntılar için Midilli Mytilene otelleri sayfasına bakabilirsiniz. 

Mithymna (Molyvos), Petra, Anaxos

Midilli Adası'nın en önemli ikinci köyü olan Mithymna, aynı zamanda Midilli Adası'nın turizm başkenti. Yaklaşık 1,500 kişilik nüfusu ile adanın kuzeyinde, Midilli Adası'nın en popüler plajı olan Petra'dan sadece 6 kilometre uzakta. Başında Cenevizler'den kalma güzel bir kale olan bir tepede yerleşik olan şehirdeki evlerin önemli bir kısmı taştan yapılmış. 

Midilli Adası standartlarında en çok tesis, aktivite ve yeme-içme olanağını bulabileceğiniz yer Mithymna. Köyün deniz kıyısında eskiden bir yağ fabrikası olan ve bugün Midilli Adası'nın en ilginç otellerinden biri olan Olive Press Hotel var. Buradaki taşlık plaj biraz denize doğru yürüyünce kuma dönüşüyor. Bu plajda denize girmek, köyün denizden görünen güzel manzarası sayesinde oldukça keyifli. Ama köyün en güzel köşesi kuşkusuz limanı. Buradaki şirin kafe ve restoranlar oldukça sofistike turistle dolu ve buradan özellikle sabahın erken saatlerinde balıkçıları seyretmek oldukça keyifli.

Molyvos küçük bir köy ama Midilli'deki sessiz ve sakin tatilinize biraz gece hayatı rengi arıyorsanız burada bulmanız mümkün. Köy ve çevresinde barlar, diskolar ve büyük gece klüpleri bulmanız mümkün.  

Midilli'nin bu popüler yerleşkesindeki oteller, karşılaştırmalı otel fiyatları gibi ayrıntılar için Midilli Mithymna otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Mithymna (Molyvos)
Mithymna (Molyvos)
Molyvos'un hemen deniz kıyısında oldukça güzel plajlar var. Ama eğer biraz daha atraksiyonlu bir plaj arıyorsanız, adanın en gözde plajı Petra da oldukça yakın.

Petra, hemen Mithynma'nın 6 kilometre dışında, plajı ile meşhur bir köy. Bu uzun plajın kıyısında bir.ok aktivite ve yeme-içme olanağı bulmanız mümkün. Petra aynı zamanda burada konaklamak isteyenlere de çeşitli otel, restoran, bar, kafe ve dükkan alternatifleri sunuyor. Eğer güneşlenmek, yüzmek ve tembel tembel plajda yatmak dışında atraksiyonları olan bir plaj arıyorsanız, Petra sizin adresiniz. Buradaki otellerin kapsamlı bir listesi, otel oda fiyatları gibi detaylar içinse Midilli Petra otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Anaxos, Petra'dan hemen birkaç dakika uzaklıktaki Anaxos, güzel bir plaj, açık hava havuzları, Molyvos'un güzel manzarası gibi artılara sahip bir köy. Petra gibi buranın da plajı popüler ve özellikle de yüksek sezonda oldukça kalabalık. Buradaki oteller için Midilli Anaxos otelleri sayfasına bakabilirsiniz.  

Vatera

Midilli Adasının en uzun ve en güzel plajlarından biri olan Vatera, eğer aileniz ile seyahat ediyorsanız, huzurlu, doğayla iç içe bir tatil arıyorsanız Midilli'de en iyi alternatifiniz. Bonus olarak da harika yemekler ve Polychnitou kaplıcaları sizi bekliyor. 7 kilometrelik bu harika plaj ve bu plajın birkaç kilometresi boyunca uzanan Vatera Köyü adanın bazı en iyi ailelere hitap eden otellerine sahip. Özellikle Kuzey Avrupa'dan gelen turistlerin gözdesi olan Vatera'daki oteller, otel fiyatları gibi ayrıntılar için Midilli Vatera otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Eressos

Midilli'nin birbaşka popüler konaklama mekanı olan Eressos, böyle merkeze uzak ve ulaşımı görece zorlu bir Yunan Adası köyünden beklemeyeceğiniz olanakları sunan bir plaj köyü. Şair Sappho'nun doğum yeri olan Eressos, sahilin hemen dibinde olan oldukça enteresan bar, taverna gibi işletmelerle bezeli ilginç bir yer. Buranın kendine has atmosferi ve kültürü de Eressos'a ayrı bir güzellik katıyor. Eressos hem aileler, hem gençler hem de köyün bu konuda tarihi önemi sayesinde lezbiyenler için oldukça popüler bir mekan.

Eressos'taki konaklama imkanları için bakınız Eressos otelleri.

Midilli'ye nasıl gidilir?
Türkiye'den Midilli'ye gidecek olanlar, Ayvalık'tan bu kente feribot ile kolayca ulaşabilirler. Yazın hergün işleyen bu tekneler, kışın haftada birkaç kere de olsa adaya gidip gelme olanağı sunuyor. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder