19 Şubat 2012 Pazar

Singapur'un en iyi manzarası : 1-Altitude Rooftop Bar

Singapur gezisinin son 2 senedir olmazsa olmazlarından biri Singapur'un yepyeni kumarhanesinin Marina Bay Sands Otelinin tepesindeki Sands SkyPark'tan kuşbakışı Singapur manzarası izlemek. Burası Singapur'un en iyi manzaralarından birine sahip gerçekten de ama en iyi manzarasına sahip değil! Singapur'un en iyi kuş bakışı manzarası Singapur'un en yüksek üç binasından birinin tepesinde. Bahsettiğim yer 1-Altitude barı. Bu alfresco bar UOB Building gökdeleninin 282 meter yükseklikteki çatısında ve Singapur'un 360 derece inanılmaz bir manzarası var. Burası Singapur'un en yüksek noktası zira Singapur'da 283 metreden daha yüksek bir bina inşaat etmek, Changi Havaalanı sağolsun, yasak.

Ben bu barı tesadüfen keşfettim. Çalıştığım şirketin buradan 2 kat aşağıda 282 and City Golf adlı mekanda bir organizasyonu vardı. Normalde 1-Altitude'a çıkış ücretli. Ama altındaki Stellar Fine dining restoranı and 282 Lifestyle müiterilerinden giriş ücreti alınmıyor. Buranın yukarısında ne var merakım ile bu mekanı keşfettim. Bu çatı katı barını keşfettikten sonra da ne zaman ziyaretime biri gelse buraya götürüp aziz Singapur'a tepeden baktırıyorum.

Eğer Singapur'un merkezi bir tepeden kuşbakışı manzarasını görmek istiyorsanız Sands Skye Park yerine burayı tercih edin. Açılış saati olan akşam 18:00'da gidin zira saat 22:00 gibi mekan çok kalabalıklaşıyor ve yukarı çıkmak için kuyruğa girmek gerekiyor ve de eğer akşam güneş batmadan giderseniz manzarayı hem gündüz hem de gece görmüi olursunuz. Ben genelde 06:00 gibi gidip 22:00 gibi mekandan ayrılıyorum. Ama gelmişken gece yarısından sonraya kadar da kalabilirsiniz zira mekan bar olarak da hiç fena değil.

1-Altitude UOB gökdeleninin tepesinde. Bu bina merkezi Raffles Place Metro İstasyonunun hemen çıkışında. Mekanın giriş ücreti saat 21:00'a kadar 25 Singapur Doları, sonrasında 30 Singapur Doları. Bu ücrete bir bedava içki dahil. İçkiyi aşağıda girerken seçiyorsunuz. Eğer buraya gidecekseniz 1-Altitude web sitesinden hava durumunu kontrol edin. Hava yağmurlu ise güvenlik gerekçesi ile çatı bar hava düzelene kadar kapanıyor. Mekana terlikle ya da şortla almıyorlar. Ama biz kot pantolon ve t-shirt ile rahat rahat girdik (en son götürdüğüm arkadaşlar Türkiye'de böyle bir mekana şık giyinmeden alınamayacağımızı söylediler).

Aşağıdan 62. kata çıkan asansör gözlerinize ziyafet çekerken (dışarıyı görebiliyorsunuz) kulaklarınıza işkence edecek. Buradan bir başka asansör çatıya hizmet veriyor. İçki konusunda birşey diyemeyeceğim genelde bedava verilen içki olarak bira seçiyorum. Ama CNNGo daha yeni burayı Singapur'un en iyi manzaralı çatı barı seçti  ve bu yazıda 16 Singapur Dolarına satılan Chocolate Sidecar (konyak, limon suyu ve creme de cacao) önerdi. Bu hiç de fena bir fiyat değil.

Sana bu gece bir tepeden baktım aziz Singapur. Fotoğrafta sol üst tarafta
1-Altitude'dan 80 metre daha alçakta olan Marina Bay Sands Oteli SkyPark
görünüyor.
Tabii ki buranın asıl sunduğu şey muazzam bir manzara. Singapur'un doğudan-batıya, kuzeyden güneye tüm noktalarını görebilirsiniz. Bina merkezi bir yerde olduğundan diğer gökdelenlerce kapanmayan tüm merkezi mekanları görme imkanınız var. Gökdelenin kesiti üçgen şeklinde olduğundan sunduğu manzara dörtgen şeklinde binalara göre daha iyi. Yukarıdaki fotoğraftan da görebileceğiniz gibi mekan Marina Bay Sands Sky Park'a tepeden bakıyor. Ben 1-Altitude'u keşfettiğimden beridir kimseyi Sands SkyePark'a götürmedim açıkçası. Manzara daha iyi, çıkmak daha pahalı ama burada da 1 adet bedava içki var.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder