19 Eylül 2013 Perşembe

Avrupa'nın En Büyük Hedge Fund Şirketleri

Hedge fund deyince akla hemen Amerika Birleşik Devletleri merkezli şirketler gelir doğal olarak. Zira bu hedge fundlar hem diğer ülkelerdekilere göre çok daha büyük hem de daha ünlüler. Oysa Avrupa'nın hedge fund endüstrisi de oldukça gelişmiş durumda. Amerika ile Avrupa arasındaki en büyük fark Amerika'da Hedge Fund endüstrisini düzenleyen standart kural ve yasalar olsa da Avrupa Birliği henüz böyle bir kanun birliğine varabilmiş değil.
  
Peki Avrupa'nın en büyük hedge fonları (hedge fund) hangileri hiç merak ettiniz mi? New York merkezli InsiderMonkey.com sitesi Avrupalı Hedge Fund şirketlerini yönettikleri fon büyüklüğüne (Asset Under Management) göre sıralamış.

Avrupa'nın en büyük ilk beş Hedge Fund şirketi şunlar:

1 - Man Investments - 1783 yılında kurulan Man Investments sadece Avrupa'nın en büyük Hedge Fonu değil aynı zamanda dünyanın en eski şirketlerinden biri. Şeker ve Britanya Donanmasına Rum satarak zengin olan James Man tarafından kurulan şirket şu an 41.1 Milyar dolarlık toplam varlığı yönetiyor.

2 - Brewan Howard - 2002 yılında eski bir Credit Suisse çalışanı olan Alan Howard tarafından kurulan şirket 36.7 Milyar Dolarlık bir fonu yönetiyor.

3 - BlueCrest Capital Management - 31 Milyar Dolarlık fonu yöneten BlueCrest Capital Management 2000 yılında Williams Reeves ve Michael Platt tarafından kurulmuş.

4 - Winton Capital Management - 1997 yılında David Harding tarafından kurulan Winton Capital Management 28 Milyarlık varlığın yönetiminde.

5 - Standard Life Investments - 1998 yılında kurulan Standard Life Investments 27.3 Milyarlık fonun yönetiminde.

İlk ondaki diğer Hedge Fonları da şunlar:

6 - Blackrock

7 - GAM

8 - Brummer & Partners

9 - Capula Global

10 - Amundi Asset Management

Ayrıntılı liste için şu blog yazısına bakabilirsiniz (İngilizce) : The 10 Largest Hedge Funds in Europe.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder