12 Eylül 2013 Perşembe

iPhone 5S ve 5C a.k.a Apple cephesinde yeni birsey yok

Apple cephesinde değişen birşey yok! Bir zamanların piyasa lideri firma bu sene de dünün donanımını ve tasarımını performansını arttırarak ve paketini cafcaflayarak son model akıllı telefon diye piyasaya tanıttı. Firma yeni (!) modelleri olan iPhone 5S ve iPhone 5C'yi piyasaya sürdü. Evet yine yeniden aynı bildiğiniz banal iPhone. Zaten bu nedenle internette insanlar iPhone 5S ile iPhone 5Same (same ingilizcede aynı demek) ve iPhone 5Cheap (cheap ingilizcede ucuz demek) diye gırgır geçiyorlar.

Olayı tiye almamak elde değil. Yeni iPhone'un çipi hariç ahım şahım yeni bir özelliği yok, ucuz iPhone ucuz değil. Evet iPhone 5C (buradaki C aslen color yani renk demek) 16 GB başlangıç modeli $848! 32 GB modeli ise $988. Bu fiyatlarla Apple Çin gibi pazarlarda orta gelir segmentindeki tüketiciyi hedef alıyorsa vay haline. Bu fiyatlara en üst seviye geniş ekranlı ve modası geçmiş iPhone'a göre kat be kat modern bir Android almak varken neden bu eski moda tasarıma para versin ki.

Gerçekten de iPhone 5S Apple'ın şimdiye kadar piyasaya sürdüğü en banal ürün. Tamam iPhone 5S'in 64 bit A7 işlemcisi güçlü mü güçlü ama 4 inç ufacık ekranda harika grafikleri olan oyunlar oynamaya çalışmak gibi kendi kendinize işkence etme hobiniz yok ise bu gücün bir anlamı da yok. Telefon aynı telefon. iPhone bilmem ne. İnsanlar daha geniş ekrana açken ekranda kayda değer bir değişim yok, Full HD Screen yok, harici hafıza yok, yok oğlu yok. Eskiden bu masaüstü bilgisayarlar ilk çıktığında bir on yıl daha hızlı işlemcileri kovalardık. Sonra işlemci hızını takmamaya başladık çünkü zaten artık işlemciler yeteri kadar hızlanmıştı. Aynı durum telefonlar için de geçerli. A6 zaten yeterince hızlı bir işlemci.

Kısacası Apple'ın bir zamanlar devrim yaratan iPhone modelini aşamaması gerçekten büyük hayal kırıklığı. Tamam Apple piyasaya ne halt sürse kuyruğa giren holigan Apple manyakları yine bu telefona hücum edecektir. Ya da milyonlar servis sağlayıcılarla kontratlarını yenilerken otomatikman bu telefonları alacaktır. Ama ortada yeni bir telefon yok.

Aşağıdaki fotoğrafa bakın.Sol üstten itibaren ilk iPhone (2007), 3G (2008), 4 (2010), 5 (2012), 5C (2013) ve 5S (2013).Ben ise şahsen 20 Eylül'ü bekliyorum. Samsung Galaxy Note 3 için.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder