14 Eylül 2013 Cumartesi

Bali Adası Tavsiyeler

Yolunuz Endonezya'nın cennet adası Bali'ye düşecek ise burada derlediğimiz tavsiyeleri okumadan yola çıkmayın. Bali Adasında nerede kalınır, ne yenir ne içilir gibi tavsiyeleri zaten birçok yerde bulabilirsiniz. Biz burada günlük yaşamla ilgili pratik tavsiyelerimizi derledik.

Bali'ye ne zaman gidilir? Bali'ye eğer skuba, şnorkel ve muhteşem gün batımı için gidiyorsanız kuru sezon (dry season) en iyisi. Ama bunlar ajandanızda yoksa ıslak sezon (wet season) daha iyi bir seçenek. Çünkü Bali temiz biryer değil ve sıklıkla yağan yağmur ortamı temizlemeye birebir. Hem wet season demek her zaman yağmur demek değil. Bu sezonda da bol bol güneş bulabilirsinizç

Bali'de otel seçerken havaalanından otele ücretsiz ulaşım sağlayan bir otel seçmeye çalışın. Böylece taksi derdiniz olmaz. En azından otelin ücretli de olsa ulaşım sağlamasına bakın.

Bali'de uçaktan iner inmez en kısa zamanda gümrük kuyruğuna gitmeye bakın. Eğer biraz geç giderseniz çok uzun bir kuyrukta beklemeniz gerekebilir.

Bali Denpasar Havaalanından taksiye binecek iseniz mutlaka resmi taksi standındaki kuyruğa girin. Çıkışta sizi başka bir araca yönlendirmeye çalışan ya da çantalarınızı bir yerlere taşımaya hevesli her yardımsever Bali'li dolandırıcıdır.

Bali Havaalanında oldukça yapışkan çanta taşıyıcılar var. Bunlara cidden ihtiyacınız yok ise kibarca ama ısrarla elemanları reddedin çantanıza yapışmalarına izin vermeyin. Bu elemanlar genelde 10 dolar gibi uçuk bahşiş isteyebilir, maksimum 2 Dolar bahşiş verin (o da gerçekten bu servise ihtiyacınız varsa). Önceden bu adamlara karşı uyanık olursanız genelde kendinizi kurtarırsınız.

Önceden internetten havaalanından otele ne kadar tutar öğrenin (oteli arayıp da sorabilirsiniz). Taksi standındaki görevliye gideceğiniz oteli söyleyin ve öğrendiğiniz bu miktar kadar parayı uzatın. Görevliye Bali'ye ilk defa geldiğinizi çaktırmamaya bakın. Bu elemanlar Bali'ye yeni gelenleri kazıklamalarıyla meşhurlar!
Bali'de şişe su içmeniz gerekiyor. Her ne kadar 500 ml su tek tek ucuz olsa da bu tropik adada sürekli su içme ihtiyacı hissedeceğinizden su masrafı toplamda bayağı yüksek olabiliyor. Çözüm şu: Bir süpermarketten 6 litrelik veya daha büyük ambalajda su alıp otelinize koyun. Sonra da sularınızı küçük şişelere bu damacadan doldurun. Tek tek 500 ml su almaktan çok daha hesaplı.

Bali'de araba kullanmaya falan kalkmayın. Eğer araca ihtiyacınız varsa şoförlü araç kiralayın. Eğer grup olarak seyahat ediyorsanız şoförü ile beraber küçük bir minibüs kiralayabilirsiniz. Bu hizmetin tüm günü 30 - 60 USD gibi bir fiyata olur. Birçok otelin böyle servisleri de var.

Sıkı pazarlık yapın. Satıcılar turistlere çok komik fiyatlardan ürün satmaya çalışıyor. Acımadan elemanların başlangıç fiyatının %50'sine kadar pazarlık yapın. Size verilen fiyatın %60'ından yukarı hiçbir ürün almayın.

Büyük Endonezya banknotlarını en kısa zamanda küçük paralara çevirin. Birçok dükkan ve restoran bozuk yok bahanesi ile sizden azar azar para sızdırmaya bakacaktır. Bunlar tek tek çok büyük olmasa da toplamda bayağı bir para edebiliyor.

Bluebird taksiler taksimetreli oluyor, bunlarda gereksiz ve zaman zaman sinir bozucu ücret pazarlığı yapmanız gerekmiyor. Diğer taksilerde ise taksimetre yok. Taksiye biner binmez taksimetreyi açtırın. Taksimetre açmıyorsa eleman o taksiye binmeyin. Ne olursa olsun taksimetreyi açtırmaya bakın. Eğer bulabiliyorsanız tercihiniz Bluebird olsun. Her mavi taksi bluebird değil bu arada çakma bluebird taksiye binmeyin. Eğer diğerlerine binecek iseniz pazarlığı araba hareket etmeden yapın ve fiyatta anlaşmadan yola çıkmayın. Fiyatı tahmin etmek için de internetten gideceğiniz yerin ne kadar tutacağına bakın.

Bali Adasındaki taksimetreli Bluebird taksiler
Yanınızda her zaman bir miktar Amerikan Doları ve Endonezya parası bulundurun. Bazı işyerleri sadece bu dövizleri kabul ediyorlar (mesela sadece Endonezya parası kabul ediyorlar) ve döviz bozdururken size çok kazık bir fiyattan döviz bozduruyorlar.

Bali'den ayrılırken 150,000 Rupiah kadar bir havaalanı vergisi ödemeniz gerekiyor. Birçok insan bunu unutuyor ve hele de uçağa biraz geç kalmışsa ordan oraya deli gibi ATM arıyor. Bali'ye varıp da döviz bozdurduğunuzda 150,000 Rp kadar parayı pasaportunuza koyun ve havaalanı vergisi ödeyene kadar unutun. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder