17 Nisan 2014 Perşembe

Uzak Asya'nın ilk MERS kurbanı Suudi Arabistan'dan Turk Havayolları ile uçmuş.

Türkiye'de bu haber ne kadar yankı buldu bilmem ama Malezya'nın Johor Bahru kentinde 54 yaşındaki bir Malezyalı MERS nedeni ile vefat etti. Batu Pahat kentinde ikamet eden şahıs Suudi Arabistan'da Umre'ye gittikten sonra Mart 29'da Malezya'ya dönmüş.

Haberin bizi yakından ilgilendiren kısmı ise Malezyalı virüs kurbanının Suudi Arabistan'dan İstanbul aktarmalı olarak Malezya'ya uçmuş olması. Türk Havayolları'nın TK93 ve TK60 sefer sayılı uçakları ile 29 Mart tarihinde Cidde - İstanbul - Kuala Lumpur rotasında uçan yolcuların hemen bir hastaneye gitmesi isteniyor.

Malezya medyasına göre MERS kurbanı şahıs 13 Nisan'da vefat etmiş. MERS-CoV ilk olarak Orta Doğuda 2012 yılında ortaya çıktı ve henüz kaynağı bilinmiyor. Bugüne kadar kayıtlara geçen 238 vakadan 92'si vefat etti. MERS Suudi Arabistan'da görüldüğü ve bu ülke Hac için gelen oldukça fazla sayıda ziyaretçi aldığı için Türkiye gibi Müslüman nüfusu ağırlıkta olan ülkelerin dikkatli olması gerekiyor. Müslüman ülkelerin yanında Orta Doğu'ya bol miktarda göçmen işçi gönderen Hindistan ve Filipinler gibi ülkeler de de MERS salgını tehlikesi var. Johor'da meydana gelen olaya paralel olarak da Birleşik Arap Emirlikler'inden dönen bir göçmen işçi ise Filipinlerde karantinaya alındı.

MERS-CoV Nedir?

MERS-CoV Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus kelimelerinin kısaltması. Orta Doğu Solunum Sendromu Corona virüsü demek. Corona virüs insanlarda ve hayvanlarda solunum yollarını enfekte eden bir grup virüs. İnsanlarda korona virüsü soğuk algınlığının yüzde 10 ila yüzde 30’ nu oluşturuyor.MERS-CoV virüsünün insandan insana bulaşma şansı düşük ama eğer virüs mutasyona uğrarsa bu tür bir salgın tehlikesi mevcut. Virüs hastada şiddetli solunum yolları hastalığı olarak kendini gösteriyor. MERS belirtileri arasında ateş, öksürük ve nefes darlığı yer alıyor.

Eğer son bir ay içerisinde Orta Doğu'dan dönmüş iseniz ve ateş, öksürük, nefes darlığı gibi şikayetleriniz varsa bir doktora görünün.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder