21 Nisan 2014 Pazartesi

Dünyanın en eşsiz skuba dalış noktaları

1 - Silfra Çatlağı - İzlanda

Hiç iki kıta arasında skuba dalışı yaptınız mı? Eğer yapmadı iseniz bunu İzlanda'nın Thingvellier Doğa Parkındaki Silfra Çatlağında deneyimleyebilirsiniz. Çatlak Þingvallavatn Gölü içinde. Amerikan ve Avrasya kıta plakaları arasındaki bu çatlaktaki su dünyadaki en berrak su kütlelerinden biri. Bölgenin eşsiz yapısı iki kıta plakasını birbirinden yılda birkaç santimetre ayıran kıta kayması sonucu oluşmuş. Berrak suların sırrı ise buzullardan gelen suyun lav tabakalarında filtrelendikten sonra göle akmasından. Burada skuba dalış yapmanın en eşsiz yanı suyun inanılmaz berraklıkta olmasından dolayı oluşan görüş mesafesi ve vertigo hissi.

Aşağıda Silfra Çatlağında skuba dalışı ile ilgili çok güzel bir video var.

 
Silfra Crack Iceland Wethorse on Vimeo.

Yonaguni - Japonya

Uzaylıların mı, eski kaybolmuş bir uygarlığın mı yoksa doğanın mı bir eseri olduğu konusunda tartışma konusu olan Yonaguni Anıtı denizin altında düzgün basamaklardan oluşan kaya formasyonları. Kimileri bunun binlerce yıllık kayıp bir şehir olduğunu düşünürken birçok bilimadamı bu formasyonların her ne kadar insan elinden çıkmış gibi doğal olduğu konusunda hemfikir. Bize sorarsanız Prometheus'taki elemanın dediği gibi "Tanrı düz çizgiler çizmez" diye cevap verebiliriz. Her ne kadar eşsiz bir skuba dalış noktası olsa da Yonaguni güçlü akıntı ve dalgalar yüzünden sadece tecrübeli dalışçıların dalabileceği zor bir dalış noktası.


Banua Wuhu -  Endonezya

Endonezya her ne kadar eşsiz dalış noktaları konusunda fazlaca zengin olsa da sualtında yer alan bir volkandan çıkan sülfür yüklü köpükleri ile Banua Wuhu ülkenin en eşsiz ve heyecan verici dalış noktası muhtemelen. Sulewasi'nin kuzeyindeki bu yanardağ zamanında deniz seviyesinden 90 metre yüksekte imiş ama ard arda meydana gelen patlamalarla su altına gömülmüş ve bugün suyun 5 metre altında. Uzayda başka bir gezegenin denizinden imiş gibi duran oldukça "yabancı" sualtı manzarasının yanında bol bol balık ve resif görme şansınız olacak burada. Volkan her ne kadar en son 1968 yılında aktif hale geçmiş olsa da bölgenin sıcak ve fokurdayan suyu yanardağın işinin hala bitmediğini sürekli hatırlatıyor.


Sualtı Müzesi - Cancun, Meksika

Bu müze Bodrum Sualtı Müzesi gibi değil, cidden su altında. Jason deCaire Taylor tarafından yerleştirilen 400 adet birebir boyutlarda insan heykeli hem skuba dalışçıları hem de şnorkel ile dalanlar tarafından erişilebiliyor. Mekanın adı Cancun Underwater Museum. Bölgede bir de C58 adlı gemi batığı var. Her bir heykel üzerinde mercan yetişmesini sağlayacak bir malzemeden yapılmış. Müzenin amacı korunma altında olan doğal mekanlardan dalışçıları bir miktar uzak tutmak ve bu arada da yeni bir resif yaratmak.


The Neptune Memorial Reef ~  Miami, Florida

Eğer sualtı müzesi sizi kesmedi ise bu da sualtı mezarlığı. Miami'deki Neptune Memorial Reef (Neptün Mezar Resifi) hem bir sualtı mezarlığı hem de yeni oluşmakta olan bir mercan resifi. Ölen kişinin külleri çimento ile karıştırılıp kalıplandıktan sonra mezarlığa konuluyor.

 
Neptune Memorial Reef Dive - JohnVimeo.
Bonne Terre Madeni, Missouri

Rahatsız edici dalış mekanı olarak Neptune sualtı mezarlığı sizi kesmedi ise bir de terkedilmiş bir madende dalmayı deneyin! Bonne Terre Madeni 1961 yılında kapanmış ve madendeki herşey orada olduğu yerde terk edilmiş. Bugün dünyanın en büyük yeraltı tatlı su dalış mekanı olarak hizmet veren madende dalışçıların ışık getirmesi yasak ama tüm göl sualtından aydınlatılmış. Loş maden koridorları, terkedilmiş maden aletleri ile hem unutulmaz hem de azıcık rahatsız edici bir dalış deneyimi.


Subway Car ~ Atlantic City, NJ

Atlantic City Reef olarak bilinen dalış mekanında tank, römorkör, trol gemisi gibi ilginç "batıkların" yanında bir de elemanlar metro treni batırmışlar. Metro arabası gibi bir batık dünyada nadir olduğundan burası dalış için "eşsiz" bir deneyim sunuyor. Eğer New Jersey bir dalış noktası olarak aklınızın ucundan hiç geçmedi ise sırf bu ilginç dalış deneyimi için bir köşeye not edin.Homestead Krateri ~ Midway, Utah

Homestead Kraterinde dalmak kaplıcada dalmak gibi bir deneyim. 32 derece su sıcaklığı ile 20 metre derinliğindeki kraterde, tabandaki yoğun balçık yüzünden dalışçıların en çok 16 metre derine inmeleri isteniyor. Kraterde deniz yaşamı yok.

Kaynak : Top 10 Unique Dives

Bonus : Çin'in Sualtı Kayıp Kenti

Aşağıdaki fotoğrafı fotoşop marifeti sanabilirsiniz ama değil. Çin'in Qiandao Gölü derinliklerindeki bu yapılar 1300lü yıllarda inşaa edilmiş ve 2001 yılında keşfedilmiş tarihi bir kentin kalıntıları. Qiandao bir baraj gölü. Yerel bir dalış şirketi bölgeye tur düzenliyor ve bu 26 ila 40 metre derinliğindeki eşsiz dalış mekanına ulaşımı sağlıyor. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder