1 Nisan 2014 Salı

Panpa ne demek?

En az kendi kadar gıcık kanka kelimesinin yandan yemişi olan panpa, kanka ile aynı anlamda kullanılan ve tahminen dilimize 90ların son on yılının sonunda giren bir kelime. Kanka biliyorsunuz "kan kardeşi" kelimelerinin mutasyona uğramış hali. Çok yakın arkadaşları için kullanılan bir kelime. Panpa ise bunun daha da mutasyona uğramış hali. Kanka ve panpa kelimeleri İngilizcedeki "bro" kelimesinin bir eşini Türkçe'de üretme gereksiniminden doğmuş olsa gerek.

Peki panpa kelimesi nasıl bu kadar yaygınlaştı ve öncelikle nereden çıktı? Panpa çok büyük ihtimalle 1997 - 1998 yılları civarında Cem Davran ve Hande Ataizi'nin oynadığı dönemin popüler dizisi Ruhsar ile hayatımıza girdi.  Cem Davran'ın canlandırdığı Mazhar karakteri iş arkadaşı ve aynı zamanda da komşusu olan elemana sık sık "panpa" diyerek bu kelimeyi hayatımıza soktu.

Panpa kelimesinin muhtemel evrim süreci şu :

kankardeş -> kanka -> qanqa  -> pampa

Bir de panpa'nın yatak arkadaşı, fuck buddy gibi bir anlamı olduğuna dair bir şehir efsanesi vardır. Panpa ile yurdumuzda kabaca "cinsi münasebet" anlamına gelen pompa ile ses benzerliğinden olsa gerek.

Konuyla alakasız ama bir de Panpa diye bir şirket var. Pancar Pazarlamadan türeme bu isim Kayseri Şeker Fabrikası ürünlerini pazarlayan bir şirket.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder