3 Nisan 2014 Perşembe

Toledo'da nerede kalınır?

İspanya'nın başkenti Madrid'in 70 kilometre güneyindeki Toledo, "3 Kültürün Şehri" olarak bilinen ve Hristiyan, Müslüman v Yahudi kültürlerinin bir arada barındığı tarihi ve çok güzel bir şehir. 84,000 nüfuslu şehrin Tagus Nehrine tepeden bakan tarihi şehir merkezi UNESCO Kültür Mirası Listesinde olan ve mutlaka gezilip görülmesi gereken bir yer. Burası aynı zamanda İspanya'nın en çok turist çeken yerlerinden biri.

Toledo M.Ö 192 yılında Toletum adlı bir Roma yerleşkesi imiş. Bu dönemden kalma Roma hipodromunun kalıntıları bugün hala ayakta. Roma'lılardan sonra şehre Vizigotlar, sonra Müslümanlar ve en sonunda da 1085 yılından itibaren hristiyan İspanya hakim olmuş. Kraliyet ailesinin Madrid'e taşındığı 1500lü yıllara kadar İspanya İmparatorluğunun başkenti olarak hizmet veren Toledo bu nedenle hala "İmparatorluk Şehri" olarak biliniyor.

Eğer Madrid'e gidiyorsanız buradan kalkan Toledo turlarına katılmaya bakın. Bu günübirlik turlar oldukça popüler ve aslında şehirde gördüğünüz turistlerin çoğu bu turlarla Toledo'ya geliyor.

Toledo'nun panaromasına hakim en ünlü iki binası olan Alcázar ve Katedral şehrin mutlaka gezilip görülmesi gereken iki yapısı. En tepede konuşlu Katedral, olduğundan daha heybetli görünen harika bir yapı. Raphael, Rubens, Goya, Titian, ve El Greco'nun başyapıtlarından The Disrobing of Christ gibi sanat eserlerine de ev sahipliği yapan Toledo Katedralinin girişi 8 Euro. Eski şehrin bitimindeki dikdörtgen Alcázar binası ise bir diğer turist atraksiyonu.

Toledo'da yapılacak en iyi şey ise ortaçağ tipi dar, arnavut kaldırımı sokaklarında kaybolmak. Toledo'nun tarihi merkezi zaten o kadar büyük değil ve yaya çok rahat gezilir. Ama bu labirentimsi sokaklarda, özellikle de geceleri kaybolmanız çok kolay o nedenle haritasız dışarı çıkmayın.

Toledo - Soldaki bina Alcázar sağdaki ise Katedral
Gün ağarırken Toledo - Soldaki bina Alcázar sağdaki ise Katedral
Toledo çoğu turistin kaldığı bir yer değil. Genelde Madrid'den günübirlik Toledo turları ile gelinen bir yer. Ama tabii ki bu küçük şehirde de kalacak oteller mevcut. Bir 16. yüzyıl sarayını mesken edinmiş Hilton Buenavista Toledo, 5-Yıldızlı lüks bir Toledo oteli arayanlar için ideal. Toledo'nun merkezinden bir 5 dakika araba mesafesinde. Toledo merkeze bedava servis otobüsü var ama bu pek sık işlemiyor. Taksi ile buradan merkez ise sadece 7 Euro kadar. Hilton Buenavista Toledo otelinin gecelik fiyatları 105 Eurodan başlıyor.

Toledo'ya tepeden bakan üks (4-yıldızlı) Parador de Toledo ise bir başka tavsiye. Büyük balkonundan manzarası, akşam yemeği ve büyük havuzu ile ön plana çıkan otelde gecelik fiyatlar 119 Eurodan başlıyor.

Parador de Toledo Oteli
Parador de Toledo Oteli harika bir Toledo manzarası sunuyor.
Eğer daha hesaplı ve hem de daha merkezi bir Toledo oteli arıyor iseniz bu kategorideki en iyi otellerden biri Toledo Katedralinden sadece 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan 2 yıldızlı Hotel Santa Isabel. Gecelik oda fiyatlarının 42 Eurodan başladığı bu otel, 15. yüzyıldan kalma tarihi bir binada ve çatısındaki terasından muhteşem bir Toledo manzarası sunuyor.

Diğer Toledo otelleri, karşılaştırmalı otel fiyatları ve otel konuk değerlendirmeleri gibi ayrıntılı bilgiler için Toledo otelleri sayfasına bir göz atabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder