22 Nisan 2014 Salı

Uzak Asya'nin her mideye hitap etmeyen lezzetleri

Uzak Asya'nın mutfağı midesine düşkün olanlara tam bir ziyafet sunuyor. Çin mutfağından Tayland mutfağına uzanan geniş yelpazede yüzlerce güzel yemeğin olduğu bu zengin coğrafyada turizmin önde gelen katalizötlerinden biri de yemek kültürü.

Fakat bu zengin kültürün sınırları, Dünya'nın bize coğrafya ya da kafa olarak yakın tarafının sınırlarından oldukça geniş. Biz oldukça sınırlı sayıda hayvan türünü tüketirken örneğin Uzak Doğuda sayısız hayvan ve börtü-böcük türü masaları süsleyebiliyor. Asya'nın bu maceracı turistlere hitap eden extreme mutfağının önde gelen yemeklerini burada derledik.

Tayland Böcek Seyyar Satıcıları

Yolunuz Tayland'a düşerse bu enteresan yemek çeşidini mutlaka göreceksiniz (görmedi iseniz hangi Tayland'a yolunuz düştü?). Sokaklarda seyyar satıcı arabalarında satılan çekirge, bambu kurtçuğu, hamam böceği (sizin mutfaktaki türü değil), arı ve karınca yumurtası gibi yiyecekler bir arada çoğuna göre iğrenç ama ilginç bir görüntü sunarlar. Her ne kadar görünüşleri kötü olsa da bu böcekler zengin protein ve mineral depoları. Tayland'ın kafadan kontak gece hayatında içkiyi fazla kaçırdıktan sonra birçok batılı (Tayland'a göre batı ki bizi de kapsar), bu şeyleri tatmıştır.

Biz çok maceracı değiliz, çekirgeyi ve bambu lavralarını denedik, tam not verdik. Hamam böceğine elimiz gitmedi ama yiyenlerden tadının güzel olduğunu, hele hele de karnı yumurta dolu olanların leziz olduğunu duyduk ve kustuk. Bu arada bunu genelde kuzey-doğu Taylanddan göçenler tercih ediyor, ben Bangkok'un yerlisinin yediğini görmedim.

Seç, beğen ve al. Yiyorsa ye.
Kopi Luwak

Efendim, Endonezya dolaylarından gelen bu kahve türü (kopi kahve demek), tarladan sofranıza ulaşmadan önce bir misk kedisinin (civet) sindirim sisteminden geçiyor. Tarladan toplanan kahve çekirdekleri bu hayvanatlara yediriliyor. Bu misk kedilerinin öğütemediği çekirdekler kakalardan toplandıktan sonra (umuyoruz) yıkanıyor ve elaleme süper pahalı fiyatlardan satılıyor. Her ne kadar Endonezyalı üreticiler bize bu kaka kahvelerinin doğadan az miktarda toplandığını yutturmaya çalışsalarda, kafeslerde hapsedilmiş hayvanların bulnduğu ticari çiftliklerde bol bol üretilen bir kahve bu.

İnsan bir hayvanın kakasından kahve ayıklayıp neden içer diye sorarsanız, olayın hikayesi şöyle. Eskiden Endonezya Hollanda sömürgesi iken kahve tarlalarında çalışan Endonezyalıların bu kahvelerden içmesi yasakmış. Adamlar da ne yapsın, tarlalardan kahve aşıran hayvanların dışkılarından çıkan bu kahve çekirdeklerinden kahve yapmışlar kendilerine. Ama zaman içinde bir şekilde Hollandalılar bu kahvenin daha lezzetli olduğunu keşfedince olay lüks bir tüketime dönmüş.

Kopi Luwak.
Kuş Yuvası Çorbası (Bird’s Nest Soup)

Zamanında bir insanoğlu ne çekip de kuşların salyaları ve çalı çırpı ile yaptığı yuvalarından çorba yapmayı akıl etmiş bilemiyoruz ama kuş yuvası çorbası Uzak Asya'da popüler ve aranan bir yemek. Denemedik, denememeye kararlıyız.

Kuş Yuvası Çorbası (Bird’s Nest Soup)
Tavuk Kanı (Chicken Blood)

Filipinlerde popüler olan bu şişe geçirilmiş siyah ve tofumsu yiyecekler tavuk kanından yapılıyor. Bol bol demir içeren kanın tadı metalimsi ama bu yemek hiç de o kadar kötü değil. Aslında suratına bir yumruk yedikten sonra kendi kanlarını tadanlar bu ilginç yemeğin tadını az çok tahmin edeceklerdir.

Tavuk Kanı (Chicken Blood)
Karınca Yumurtası Çorbası (Ant Egg Soup)

Vietnam gibi Güneydoğu Asya ülkelerinde bulabileceğiniz bu ilginç yemek de ne ulan diyenlere bu dünyada havyar diye bir haltın olduğunu hatırlatalım. Onun yumurtası oluyor da bunun neden olmasın. Aslında konsept aynı. Ama bu yemek havyar gibi tuzlu değil (yani hem pahalı değil hem de gerçekten tuzu az). Tadı ekşi.

Hachinoko

Japonya'da efendim arı lavralarından yapılan bu yemek göze hitap etmesede mideye hitap eden bir lezzet. Aslında börtü-böcek yemeye yeni başlayacaklara tavsiyemiz hachinoko. Lavralarda bacak, kafa falan olmadığından o çekirge falan yerken hissedilen garip kıtır kıtır his bu yemekte yok.

Hachinoko
Tarantula

Göze hitap etmeyen derken bu yemeğin üzerine hiçbir yemek su dökemez. Kamboçyada popüler olan bu yemeğin Pol Pot soykırım yaparken ormanlara kaçan Kamboçyalıların ser sefil bir halde mecburen keşfettiğini duymuştum, doğru mudur bilmem. Bir böcek yiyen klasiğine kaçacağız ve tadının tavuk ile balık (morina balığı) arası olduğunu söyleyeceğiz. Aslında birçok böcük eti tavuk tadında ama bu onları yiyebilirsiniz anlamına gelmiyor.

Yağda kızarmış tarantula
Sarhoş Karides (Drunken Shrimp)

Biz prensip olarak canlı hayvan ya da böcek yemiyoruz. O nedenle bu ve bundan sonraki yemeği denemedik. Adından da anlaşılabileceği gibi karidesler alkol içinde. Ama buradaki "sarhoş" mecazi değil. Zavallı hayvancıklar canlılar ve sarhoş sarhoş yüzüyorlar. Siz de bunları yiyorsunuz. Bu çocukluğumuzdaki masallardaki çocuk yiyen canavarlar gibi birşey oluyorsunuz. Yemeyiniz, yiyenleri kınayınız.

Sarhoş Karides (Drunken Shrimp)
Canlı Ahtapot (Live Octopus)

Dost ve kardei ülke Kore'nin ahtapotlara hiç de dostça davranmadığı bu yemek basit: canlı bir ahtapot. Çubuğa sarıp yutuluyor. Canını kurtarma derdindeki ahtapotların her sene hatrı sayılır miktarda obur insanı canlı canlı soluk borularına kaçarak tahtalıköye yolladığını da belirterek içinize su serpelim. Tehlikeli ve vahşet bir yemek.

Canlı Ahtapot (Live Octopus)
Balut

Bildiğiniz haşlanmış yumurta gibi görünen bu yemeğin bilmediğiniz ayrıntısını ben gagayı ilk ısırdığımda dehşetle farketmiştim. Adamlar içinde bayağı gelişmiş bir ördek cenini olan ördek yumurtasını haşlıyorlar. İğrenç görünse de maalesef çok lezzetli bir yiyecek.

Beondegi

Koreliler ipek böceği lavralarını yiyor efendim. Bu yemeğe de Beondegi diyorlar. Börtü böcek yerken bacak ve kafaların ağızda kırılmasından hazzetmeyecekler için hachinoko gibi iyi bir alternatif.

Beondegi
Durian

Listemizdeki tek meyve olan Durian, Uzak Asya'da meyvelerin kralı olarak biliniyor. Bir İngilizin "umumi helada puding yemek gibi" diye tanımladığı durian meyvesi yeme deneyiminin cesaret isteyen tarafı kokusu. Bu meyveyi mesela Singapur'da metroya sokmazlar. Uçağa da almazlar. Bir fena kokar. Seven çok sever, nefret eden de tam nefret eder. Ben Anadolu'dan kopup gelip de bunu seven az sayıda elemandan biriyim. İçindeki kremalı puding tadındaki meyvesi mükemmel.


Durian kokusunun ne kadar ciddi bir problem olduğunu yukarıdaki Singapur metro levhasında
görebilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder