15 Nisan 2014 Salı

Kanlı Ay Tutulması

15 Nisan Türkiye saati ile 8:58'de dünyanın bir kısmı Kanlı Ay Tutulması adı verilen oldukça ender görülen bir doğa olayına şahit olacak. Ve aklınıza takılabilecek saçma bir soruya da peşinen cevap verelim "Kanlı ay tutulması dünyanın sonu anlamına gelmiyor". Korkacak birşey yok yani. Maalesef kanlı ay tutulmasını izleyebilecek yerler arasında Türkiye yer almıyor zira olay gerçekleşirken Türkiye'de gündüz olacak.

Muhtemelen vakti zamanında kanlı ay tutulmasının bir anda belirmesi insanlarda büyük paniğe yol açıyor, tam o sırada tesadüfen kötü bir halt yemekte olan bir kısım insanoğlu ise bunu uğrayacakları gazabın bir işareti sayıyordu. Ve yine muhtemelen kanlı ay tutulması yaşanırken yanlış zamanda ve yanlış yerde olan birçok zavallı ise hayatını kaybediyordu.

Günümüzde de hala bu tür işaret avcıları mevcut. 15 Nisan Kanlı ay tutulması önümüzdeki yaklaşık iki yıl içinde altışar ay ara ile gerçekleşecek 4 ay tutulmasının ilki olacak. NASA'ya göre 4 kanlı ay tutulmasının arka arkaya olması oldukça nadir rastlanan bir durum. 1600 - 1900 yılları arasında hiç kanlı ay tutulması olmamış mesela. Ama 21. yüzyılda bol miktarda olması bekleniyor. Çok satan kitapların yazarı ve televizyon vahiyi John Hagee ise 4 kanlı ay tutulmasının bizi bekleyen "sarsıcı" olayların habercisi olduğunu iddia ediyor.

Kanlı Ay Tutulması (Blood Moon), ayın dünyanın gölgesine tam girememesi nedeni ile kırmızı renkte
görülmesi olayı.
2014 ve 2015 yıllarında gerçekleşecek 4 kanlı ay tutulmasının dördü de Amerika Birleşik Devletlerinden görülebilecek.

Kanlı Ay Tutulması nedir?

Kanlı ay tutulması, ayın dünyanın gölgesine tam giremediği ve bu nedenle de tam kararmak yerine renginin kırmızıya çaldığı bir astronomik olay.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder