20 Şubat 2015 Cuma

Kyoto'da nerede kalınır?

Yaklaşık 1,000 yıl boyunca Japonya'ya başkentlik yapmış olan Kyoto, birçokları tarafınca Japonya'nın en güzel şehri olarak bilinir. Kyoto şehri 794 yılından 1868 yılına kadar Japonya'nın başkenti imiş ve Japon imparatorluk sarayı da bu şehirde imiş (1868 yılından beridir ise başkent Tokyo). Bu bin yıllık başkentliği boyunca da ülkenin en zengin tapınak, saray, tarihi bina koleksiyonuna sahip olmuş. İkinci Dünya Savaşında pek bombalanmadığı için de bu tarihi mirasın önemli bir kısmı orijinal yapıları ile günümüze ulaşmış.

Bugün Kyoto Japonya'nın en gezilesi ve görülesi şehri ve turistler için oldukça fazla miktarda atraksiyon barındırıyor. Bu nedenle Kyoto'ya gitmeyi planlıyorsanız nerelere gidip göreceğinizi önceden planlamanız önemli.

Kyoto Milli Turizm Organizasyonu'nun "Kyoto Walks" adlı yürüyüş rehberi oldukça popüler ve şuradan PDF olarak indirebilirsiniz. Şehre ilk defa gelenlerin kendi başlarına iyi bir Kyoto gezisi yapmalarını sağlayan bu rehber yürüyüş rotaları, otobüs numaraları ve durakları ile Kyoto'ya iyi bir başlangıç rehberi niteliğinde.

Kyoto'ya gitmek için en iyi zaman kuşkusuz kiraz ağaçlarının çiçek açtığı Mart sonu. Bu dönemde imparatorluk tapınak ve saraylarının bahçeleri muhteşem kiraz çiçekli manzaralarına bürünüyor. Bu dönemde özellikle Kyoto şehrinin doğusundaki mahalleler popüler.

Gelelim Kyoto'da nerede kalınır sorusuna. Bu soruya önce genel bazı bilgiler vererek cevap vereceğiz ve daha sonra Kyoto'da kalınacak yeri yazacağız.

Kyoto otel fiyatlarından başlayalım. Kyoto'da ucuz otellerin fiyatları ¥11,000 ve altında. Bu fiyatta ¥20,000 civarına kadar ise orta seviyede Kyoto otellerini bulabilirsiniz. Lüks Kyoto otelleri ise ¥20,000 üzerinde.

Kiraz çiçeklerinin açtığı Mart sonu, Nisan ayı gibi Kyoto'da otel bulmak zor, bulacağınız oteller ise pahalı. Eğer bu dönemde Kyoto'ya gidecekseniz ve burada otel bulamazsanız Osaka'da kalabilirsiniz (bkz Osaka'da nerede kalınır?). Kyoto daha popüler bir turizm mekanı ve daha pahalı. Osaka'dan Kyoto'ya trenle ulaşmak sadece 30 dakika ve 540 Yen kadar.

Kyoto'da kalacaksanız ilk bakmanız gereken yer şehir merkezindeki Kyoto Kyoto İstasyonu civarı ve Kyoto Karasuma-Oike İstasyonu civarı.

Kyoto, Japonya'nın en güzel ve en gezilip görülesi şehri.
Kyoto Şehir Merkezi, Japonya'nın tarihi başkentinden kalan eşsiz yapıları barındıran, tarihi ve modern yapıların harmanlandığı bir yer. Burası aynı zamanda Kyoto otellerinin önemli bir kısmını barındırıyor. Aslına bakarsanız eğer Kyoto'da kalacaksanız otelinizi muhtemelen burada tutacaksınız. Buradaki Kyoto İstasyonu çevresi şehrin en merkezi yeri. Bu istasyon şehrin hemen her metro ve raylı sistemine bağlı. Kyoto İstasyonu çevresinde kalırsanız Shinkansen'e ve şehrin merkezi otobüs terminaline kolayca ulaşabilirsiniz. Eğer Karasuma-Oike civarında kalırsanız ise şehir merkezine ve Gion'a kolayca ulaşabilirsiniz. Bu iki bölge birbirine metro ile 5-10 dakika uzaklıkta ve hangisinde kaldığınız ulaşım açısından pek farklı değil.

Kyoto Şehir Merkezinde kalacaksanız eğer buradaki oteller ve karşılaştırmalı otel fiyatları gibi ayrıntılar için Kyoto İstasyonu otelleri ve Karasume-Oike İstasyonu otelleri civarında kalabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder