22 Şubat 2015 Pazar

Seul'de nerede kalınır?

Dost ve kardeş ülke Güney Kore'nin başkenti Seul en son dijital teknolojinin yüzyılların birikimi bir tarihle iç içe bulunduğu, sonu gelmez yeme-içme ve alışveriş olanakları ile dolu, Asya'nın en gezilesi ve görülesi şehirlerinden biri. Sadece Güney Kore'nin değil aynı zamanda tüm Doğu Asya müzik, moda ve kültür başkenti olan Seul, Kore pop kültürünün egemenliği sayesinde Çin, Japonya ve Güney Doğu Asya'dan oldukça fazla turisti kendine çeken önemli bir turizm merkezi aynı zamanda. Son yıllara kadar Asya'nın batılı turistler için çok da önemli bir turizm merkezi olmayan kent, son zamanlarda  Batı'dan ve Amerika'dan da önemli miktarda turist çekmekte.

Güney Kore Türk vatandaşları için vizesiz ülkeler listesinde. Vizesiz 90 güne kadar Güney Kore'de kalmanız mümkün.

Seul devasa bir şehir ve de oldukça sağlam raylı sistemi sayesinde birçok bölgesi konaklamak için elverişli. Seul güvenlik konusunda Tokyo, Singapur ve Hong Kong'la yarışacak kadar iyi olduğundan yer seçiminde güvenlik de büyük proble değil.

Şehir 20 Semte (gu) ayrılmış ama bu semtlerin "gu"lu isimlerinden ziyade "dong"lu isimleri kullanılıyor. Biz burada Seul'de nerede kalınır sorusuna öne çıkan birkaç bölge ile cevap vermeye çalışacağız.

Seul Haritası ve Seul'un belli başlı semtleri. Nehrin kuzeyindeki Jongno ve Jung şehrin tarihi merkezi

Jongno ve Jung

Jongno Seul şehrinin tarihi merkezinin kuzey kısmı. Burada Seul'ün belli başlı tarihi eser ve anıtlarının, parklarının, pazarlarının, restoran ve barlarının önemli bir kısmını modern ofis binaları ile iç içe bulabilirsiniz. Aslına bakarsanız bu eski ile yeni karışımı o kadar ilginç ki burası mutlaka ama mutlaka sırf bu nedenle görülesi bir yer.

Jung Seul'ün tarihi merkezinin ikinci kısmı. Burası dünyanın en pahalı alışveriş bölgelerinden biri olan Myeongdong'a, daha ucuz alışveriş imkanı sunan Namdaemun Market'a ama en önemlisi de oldukça güzel, panaromik bir Seul manzarası sunan Namsan Dağına ev sahipliği yapıyor.

Bu bölgelerdeki oteller için Seul Jongno-gu otelleri ve Jung-gu otelleri sayfalarına bakabilirsiniz.

Gangnam

Dünya nüfusunun büyük çoğunluğunun YouTube fenomeni "Gangnam Style" ortaya çıkana kadar haberi olmadığı bu semtin kelime anlamı "nehrin güneyi". Geniş caddeleri, pahalı alışveriş merkezleri ve restoranları yanında Güney Kore'nin zengin ve ünlülerinin yaşadığı Apgujeoung'u (Seul'ün Beverly Hills'i) barındıran Gangnam, kalmak için de iyi bir tercih ama burada oteller genelde lüks ve pahalı.

Gangnam'daki oteller ve otel fiyatları gibi ayrıntılı bilgiler için Seul Gangnam Otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Seul Gangnam Semti
Insadong

Joseon Hanedanlığı zamanında aristokratların ve soyluların yaşadığı Insadong bugün oldukça tarihi ve geleneksel bir semt olarak karşımıza çıkıyor. Güney Kore'nin en önemli budist tapınağı olan Jogyesa burada ve çevresi geleneksel zanaatkar ve antika dükkanları ile dolu. Kore'nin kültürünü solumak için en ideal bölge olan Insadong'da aynı zamanda tüm Güney Kore'nin en iyi gibaosu  (suşi gibi  birşey) ve Bungeoppangı (balık şeklinde çörek) tadılabilir.

Insadong'daki oteller ve otel fiyatları gibi ayrıntılı bilgiler için Seul Insadong Otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Seul'ün ve Güney Kore'nin en önemli budist tapınağı Jogyesa
Kaynak - Javapicture
Itaewon

Seul'deki Amerikan Üssünün çevresindeki bu bölgede dünya mutfağından çeşitler bulabilirsiniz. Seul'ün en batılı semti olan bu bölgede aynı zamanda Seul'ün Red Light Districtlerinden biri de mevcut o nedenle otel seçerken dikkatli olun. Burası turistler için oldukça popüler bir mekan ve fiyatlar pahalı olabiliyor. Gitmeden online yer ayırtın.

Itaewon'daki oteller ve otel fiyatları gibi ayrıntılı bilgiler için Seul Itaewon Otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Sinchon

Güney Kore'nin en baba gece hayatının döndüğü Sinchon şehrin iki üniversitesine oldukça yakın ve 24 saat canlı bir yer. Kafeler, barlar ve gece klüpleri ile dolu bu bölgede üniversiteye yakın konumu nedeniyle genç bir nüfus var.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder