22 Şubat 2015 Pazar

Yeni başlayanlar için Full Moon Party (Dolunay Partisi) ve Koh Phangan

Full Moon Party (Dolunay Partisi) Tayland'ın Phangan Adasındaki (Koh Phangan) Haad Rin Plajında her ayın dolunay yapılan ve tüm gece devam eden dünyaca meşhur bir açık hava partisi. İlk olarak 1985 yılında Haad Rin'de 20-30 kişilik bir katılımla gerçekleştirilen parti daha sonra kulaktan kulağa yayılmış ve bugün tam 30 yıl sonra her ay yaklaşık 5,000 - 30,000 kişilik dev katılımla gerçekleşiyor. Full Moon Party o kadar meşhur ki Tayland'ı bırakın Güney Doğu Asya'ya gelen turistlerin önemli bir kısmının yapılacaklar listesinde bulunuyor. Bazıları sırf bu parti nedeniyle Koh Samui'ye ve Koh Phangan'a geliyor.

2014 yılına kadar partiye doymayanlar bir de "Half Moon" ve "Quarter Moon" partileri yapıyordu ama şu an Tayland'da yönetimde olan cunta bu partileri yasakladı. Aslına bakarsanız askeri yönetimin sağı solu belli olmaz, yarın Full Moon Party'de yasaklanır o nedenle bu deneyimi yaşamak istiyorsanız elinizi çabuk tutun.

Peki bu parti nasıl oluyor? Full Moon Parti devasa katılımlı bir plaj partisinden başka birşey değil alında. Ama çoğunluğu 19 - 25 yaş arası binlerce insanın ufacık bir plaja toplanması ve akabinde müzik ile beraber gelen eğlence gerçekten yaşanılası. Nüfusun çoğu Kuzey Avrupa, ABD, Avustralya ve Kanada vatandaşı yani ortam feci batılı.

Partiye katılanlar alkolün ve maalesef bazen uyuşturucunun da etkisi ile kendilerinden geçip mükemmel bir parti deneyimi yaşarken plajdaki barlar da ceplerini dolduruyor. Plajda her türlü müzik, dünyanın her yanından gelen her türden insan ve ateş üzerinden atlama gibi bir sürü atraksiyon var.

Partiye katılım adam başı 100 Baht (7-8 TL).

Ko Pha Ngan kendi başına güzel bir mekan ve genel olarak backpacker turistlerin uğrayıp kaldığı bir yer.Full Moon Party Tavsiyeler

Bu partiye gelenlerin önemli bir kısmı aslında Koh Samui'de kalır. Buradan kalkan 18:30 feribotu ile Koh Pha Ngan'a gelin ve partiye taksi ile gidin. Partiye hızlı botla da gidebilirsiniz ama bu ulaşım şekli hem güvenli değil hem de pahalı.

İçki genelde 200 Baht ve üzeri olacağından yeterince para ile gidin partiye.

Pasaportunuzu yanınızda taşımak yerine, gerekli sayfalarının renkli fotokopilerini yanınıza alın. Pasaportunuzu ve değerli eşyalarınızı mümkünse otelde kasada bırakın.

Otel odalarına hırsız girmesi olası o nedenle Koh Pha Ngan'da otelinizi seçerken bu kasa - güvenlik konusunda iyi bir yerde kalmaya bakın.

Otelinizin telefonunu ve adresini de bir kağıda yazıp yanınıza alın. Acil bir durumda size yardım etmeye en yakın insanlar, kaldığınız otelin personeli olacaktır.

Plaj kırık içki şişesi, sönmemiş sigara hatta kullanılmış şırınga çöplüğüne dönecek. Kesinlikle ayakkabı, sandalet fala giyin.

Parti ile işiniz bitince plajda uyumaya falan kalkmayın. Gece boyu taksi var, taksinize binin ve otelinize gidip yatın. Eğer Koh Samui'den geliyorsanız ve de sabaha kadar ayakta kalmaya niyetiniz yok ise (Koh Samui'ye ilk feribot sabah saat 7'de), Koh Pha Ngan üzerinde kalacak yer ayarlayın. (Bakınız Koh Pha Ngan'da nerede kalınır?).Uyarılar

Bu Full Moon Party'lerde bolca uyuşturucu kullanılıyor ve bu nedenle partiye katılan önemli miktardaki genç insan Tayland'da uyuşturucu ile ilgili cezaların ne kadar olduğunun farkında değil. Kesinlikle ama kesinlikle uyuşturucudan uzak durun ve üzerinizde hiçbir uyuşturucu madde bulundurmayın. Eğer polis sizi uyuşturucu ile yakalarsa hayatınız pratik olarak biter. Tayland'ın hapishanelerinde aylar veya yıllarca kalmaktan bahsediyoruz. Aman ha. Parti boyunca kalabalık içinde önemli miktarda sivil polis var.

İçip sıçan elemanların alkol şişelerini plajda kırıp dökmesi neticesinde eğer yalınayak gezmeye kalkarsanız ciddi şekilde yaralanabilirsiniz. En azından terlik şart ama siz yine de daha korumalı bir sandalet edinin.

Full Moon Partijede
O kadar içki, o kadar genç insan ve o kadar yarı çıplaklık bir arada olunca haliyle parti ve sonrasında seks oldukça yaygın. Ama Tayland'ın önemli oranda HIV virüsü taşıyıcısına sahip olduğunu ve bu partilere de dünyanın her yerinden her türlü insan geldiğini aklınızdan çıkarmayın. Eğer homoseksüel iseniz ayrıca dikkatli olun ama heteroseksüeller de çok dikkat etmeli. Mümkünse seksten uzak durun, paralısına hiç girmeyin, herhangi bir şekilde girecekseniz de içki içmeyin. Prezervatifin şart olduğunu söylemeye gerek yok sanırım.

Son zamanlarda bir de partiye katılanlara yönelik gasp ve saldırı sayısında da artış var. Siz siz olun kalabalıktan uzaklaşmayın, tenhalardan kaçının.

Bu kadar içki ve partiden sonra denize girmeye falan kalkmayın.

Son olarak da yabancı birinin size sunduğu içki ve yiyeceklerden uzak durun. Sabah plajda (daha da kötüsü başka bir yerde) donunuza kadar soyulmuş veya daha kötü şeylere maruz kalmış şekilde uyanmayın.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder