19 Nisan 2015 Pazar

Bratislava'da nerede kalınır?

Slovakya'nın başkenti, kültürel ve ticari merkezi Bratislava aynı zamanda ülkenin en çok ziyaret edilen turizm noktası. Danube Nehri kıyılarında, nehre tepeden bakan kalesi, iyi korunmuş ve güzel binalarla süslü tarihi merkezi, birbirinden şirin ara sokakları ile gezilip görülesi bu şehir aynı zamanda Doğu Avrupa'nın en zengin şehri.

Bratislava uzun yıllar Macar İmparatorluğu'na başkentlik yapmış. 1993 yılına kadarda Çekoslovakya'nın başkenti imiş. Bu komunist dönem ülkesi tarihte pek rastlanmayan bir şekilde, barış içinde birbirlerinden ayrılmışlar ve bugün Çek Cumhuriyeti ve Slovakya birbirleri ile iyi ilişkiler içinde olan ve iş birliği içinde yaşayan iki ülke.

Bugün şehrin nüfusunun önemli bir kısmı Slovaklar'dan oluşsa da Bratislava, 19. Yüzyıla kadar çoğunluğu Almanlardan oluşan bir nüfusa sahipmiş. 1. Dünya Savaşından Alman ve Macarların çoğu şehirden göç etmiş, kalanlar da 2. Dünya Savaşından sonra şehirden gönderilmiş.

Bratislava'da nerede kalınır sorusuna tek tek Bratislava otel tavsiyesi vermek yerine, bu şehrin en popüler semtlerini tanıtarak cevap vereceğiz. Bizim tavsiyemiz aşağıda ayrıntılandıracağımız Stare Mesto, Ruzinov ve Nove Mesto bölgeleri (bu sırada). Şehir küçük ve suç oranı az ama Stare Mesto'nun karşı kıyısındaki Petrzalka bölgesinin yakın zamana kadar Bratislava'nın Bronx'u olarak anıldığını ve şimdi çok olmasa da suç oranı yüksek bir yer olarak bilindiğini hatırlatalım.


Bratislava Semtleri Haritası. Stare Mesto şehrin tarihi merkezi
Stare Mesto (Eski Şehir)

Bratislava'nın küçük ve güzel tarihi merkezi Stare Mesto olarak anılıyor. Tarihi merkez Hlavne namestie (Ana Meydan) ve Hviezdoslavovo namestie (Hviezdoslav Meydanı) adlı iki meydan ve çevresinden oluşuyor. Tarihi merkez küçük bir coğrafyaya yayılmış (Avrupa'nın en küçük tarihi merkezlerinden) ve bazı tepelik yerlere yürümek zor olsa da genelde yürüyerek gezilip görülebilecek bir yer. Bu bölge küçük ama oldukça güzel restore edilmiş ve özellikle havaların uygun olduğu zamanlar caddelere taşan barlar, restoranlar ve kafeler buraya çok güzel bir hava veriyor.

Hlavne namestie (Ana Meydan) Bratislava'nın en bilinen meydanı ve Bratislava Şehrinin kalbi ve merkezi olarak biliniyor. Old Town Hall ve Roland Çeşmesi burada.

Bratislava'nın tarihi merkezi bir turist için Bratislava'da kalınacak en iyi yerlerden biri. Buradaki oteller, karşılaştırmalı otel fiyatları ve konuk yorumları gibi ayrıntılar için Bratislava Stare Mesto Otelleri sayfasına bakabilirsiniz. En merkezi Bratislava oteller için Bratislava Main Square Otelleri sayfalarına bakabilirsiniz.

Bratislava'nın tarihi merkezindeki (Stare Mesto) ana meydan (Hlavne namestie)
Bratislava'nın tarihi merkezindeki (Stare Mesto) ana meydan (Hlavne namestie), şehrin merkezi ve kalbi.
Ruzinov

Tarihi merkeze bitişik Ruzinov endüstriyel binalar, alışveriş merkezleri, bankalar ve finans binaları ile dolu bir bölge. Her ne kadar endüstriyel bir yer olarak bilinse de oldukça yeşil ve güzel bir bölge burası. Ruzinov'un kalbindeki Štrkovec Gölü Bratislava'nın en iyi dinlenme ve spor yerlerinden biri. Bu bölgedeki otellerin bir çoğundan tarihi merkeze 10 dakika kadar bir trolleybüs yolculuğu ile erişilebilir.

Bu bölgedeki Bratislava otelleri için Ruzinov Otellerisayfasına bakabilirsiniz.

Nove Mesto

Stare Mesto'nun hemen kuzeyindeki Nove Mesto (Yeni Şehir demek) Küçük Karpatya Eteklerinde, önemli bir kısmı Bratislava Orman Parkı ile kaplı. Şehrin önemli turist atraksiyonlarından Kamzik TV Kulesi de bu ormanın içinde. Nove Mesto modern binalarla dolu ve şehrin tarihi merkezine yakın bir bölge. Burası Bratislava'da konaklamak için iyi bir alternatif.

Bu bölgedeki Bratislava otelleri için Nove Mesto Otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder