7 Nisan 2015 Salı

Sofya'da nerede kalınır?

Sofya 1.4 milyonluk nüfusuyla (banliyöler de dahil), Bulgaristan’ın başkenti ve en büyük şehri. Bu gün Sofya; Avrupa ve Komünist dönem mimarilerinin eşsiz bileşimi ve aynı zamanda güzel Ortodoks kiliseleriyle, dinamik bir Doğu Avrupa başkenti. Üstelik Avrupa’nın güzel manzaraya sahip birkaç başkentinden biri olma ve yakınındaki Vitosha dağının gelişmiş kayak merkezini bulundurma özelliğini de taşıyor.

Sofya'da nerede kalınır sorusuna cevap vermeden önce önemli bir bilgi verelim. Sofya’ya bir ziyaret planlıyorsanız, büyük ulusal bayramlara dikkat edin (Yılbaşı, Ortodoks Paskalya Yortusu, Mayıs’ın 1’i, 6’sı ve 24’üyle, Eylül’ün 6’sı). Bu tatil günleri, uzun hafta sonu tatilini fırsat bilen çoğu sakinin tatil için başka yerlere seyahat ederek şehri boşaltmasına neden oluyor. Çoğu küçük dükkân ve galeriler, tatillerde kapalı oluyor.

Otel ya da pansiyon rezervasyonlarınızı web sitelerinden yapmak iyi bir fikir (hotelscombined adresinden en popüler sitelerdeki Sofya otel odalarının listesini görebilirsiniz). Sofya’daki otellerin çoğu çok yüksek standartlara sahip olduğu için, güvenli ve emniyetli bir bölge olduğu sürece nereye gittiğinizin pek önemi yok.

Özel odalar ve aileler tarafından işletilen oteller de dahil Sofya’da çok geniş konaklama imkanları var. Burada atmosferiyle fazladan ödediğiniz parayı hak eden, çok eski ve şık birçok otelle birlikte, modern 5 yıldızlı oteller de bulunuyor. Deneyebileceğiniz bazı lüks oteller; Grand Hotel Sofia, Radisson Grand Blu Hotel Sofia, Sheraton Sofia Hotel ve Hilton Sofia.

Eğer normal bir konaklama arıyorsanız, 4 yıldızlı oteller Best Western Premier, Central Park Hotel, Park Inn by Radisson ve Downtown Hotel, tercih edebileceğiniz popüler seçeneklerden. Eğer bu oteller bütçenizin biraz üzerinde kalıyorsa, çok çeşitli orta sınıf konaklama imkânları da bulunuyor. Anastasia Residence, Arte Hotel, Budapest Hotel ve Hotel Lion, size uygun olabilecek 3 yıldızlı otellerden.

Sofya'nın simgesi Alexander Nevski Katedrali
Eğer kısıtlı bir bütçeniz varsa, genellikle aileler tarafından işletilen ve şehrin gerçek manasıyla tam ortasını işaretleyen küçük pansiyonları ya da konakları tercih edin. Casa Ferrari B&B, Scotty’s Boutique Hotel ve Art Hostel B&B Sofya’da seçebileceğiniz uygun fiyatlı otel ve pansiyonlardan bazıları. Paranız kısıtlı olduğunda özel odalar daha ucuz ve konforlu bir seçenek haline geliyor. Ayrıca Sofya’da, Vrana’da (şehir merkezinden 8 km uzakta), sakin ve hoş yeşil alanları ve kır evleriyle bir kamp alanı da bulunuyor.

İşte Sofya’dan birkaç otel tavsiyesi daha:

Apartment House Bulgaria

Apartment House Bulgaria, 47 apart dairesiyle uzun ya da kısa süreli kiralama seçenekleri sunuyor. Şehrin ana arteri olan Bulgaria Boulevard ve Vitosha Dağı’na yakın olan, Sofya’nın en prestijli bölgelerinden Borova bölgesinde bulunuyor. Şehir merkezine kısa bir yürüme ya da araç seyahati mesafesiyle Apartment House Bulgaria, konforlu, rahat ve uygun bir yer. Daireler mutfak eşyaları da dahil evinizi aratmayacak şekilde tamamıyla döşeli halde. Bu eşyaların istediğiniz zaman bakımı yapılıyor ve temizleniyor. Apartment House Bulgaria aynı zamanda 7000 metrekarelik bahçesi, Inergy Fitness & SPA Center ve bir restoran ve bistrosuyla, Bulgaria Residential Complex’in bir parçası.

Holiday Inn Sofia

Holiday Inn Sofia, büyük ihtimalle Sofya’nın en iyi bağlantılı ve en uygun oteli. En yeni ve en modern metro istasyonu Mladost 4’le Holiday Inn Sofia, Sofya şehir merkezi ağına bağlanmış. İstasyon otel girişinden sadece 200 metre uzakta olacak. Bu yeni metro istasyonuyla otel Sofya’daki tüm ticaret ve eğlence merkezleriyle birlikte, Şehir Merkezine ve Sofya Havalimanı’na ışık hızıyla bağlanma imkanı kazanacak.

Sheraton Sofia Hotel Balkan
Sheraton Sofia Hotel Balkan

Sofia Hotel Balkan, 1956’da yeni bir mimari trendin parçası olarak, klasik tasarımla gösterişli dekorun birleşimiyle mekân kavramı yeniden tanımlayan bir şekilde inşa edilmiş. Sofia Otel Balkan’ın ikonik binası, Başkanlık Sarayı kompleksinin bir parçası. Binanın temelleri aynı zamanda otel çevresinde de her yerde kalıntıları görülebilecek tarihi bir Roma kalesine dayanıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder