10 Nisan 2015 Cuma

Liverpool'da nerede kalınır?

İngiltere'nin liman kenti Liverpool aynı zamanda ülkenin en önemli turizm merkezlerinden biri. Yaklaşık 800 yıllık tarihi boyunca liman kenti olmasının da verdiği avantajla oldukça zengin ve çok kültürlü bir mirasa sahip olan şehir aynı zamanda bağrından çıkan The Beatles gibi efsaneler sayesinde "Dünyanın Pop Müzik Başkenti" olarak anılıyor. Şehir oldukça ünlü futbol takımının yanında TripAdvisor'ın Manchester, Leeds ve Londra'dan da daha renkli ilan ettiği gece hayatı ile de ünlü.

Liverpool büyük bir kültürel mirasa sahip canlı bir şehir ve 2004 yılından beri UNESCO Dünya Mirası olan Pier Head Waterfront şehre 2008 yılında Avrupa Kültür Başkenti unvanını kazandırmış. Liverpool Kraliyet Flarmoni Orkestrasına ev sahipliği yapan Liverpool şehri, aynı zamanda içlerinde The Beatles, Gerry & the Pacemakers, Frankie goes to Hollywood, Echo & the Bunnymen’in de olduğu birçok ünlü müzisyenin yetiştiği bir yer. Şehirde iki katedral var ve Londra dışındaki en büyük ulusal müze koleksiyonuna sahip. Büyük bir dünya denizcilik merkezi olarak büyüleyici ve kargaşalı bir geçmişi var ve Avrupa'nın en eski Chinatown’una ev sahipliği yapmakta. Ünlü Büyük Milli At Yarışı şehrin eteklerinde yer almakta (Aintree).

Liverpool en başarılı İngiliz futbol kulüpleri arasında olan iki futbol kulübüne ev sahipliği yapmakta: Liverpool ve Everton klüpleri. Seyahat dergisi Rough Guide okuyucuları tarafından 2014 yılında yapılan bir anket, Liverpool’un en misafirperver insanlara sahip olduğunu ve Liverpool şehrinin de dördüncü dostane şehir olduğunu gösterdi.  2014 yılının başlarında yapılan yeni bir anketin sonuçlarına göre, Liverpool şehri Trip Adviser tarafından en çok ziyaret edilmesi gereken üçüncü şehir oldu. Rough Guide dergisi Liverpool şehrini 'muhteşem belediye ve endüstriyel binalar' ve ' İngiliz sanatının güzel sunulduğu ünlü Walker Art Gallery ve Tate Liverpool' için özel bir şehir olarak değerlendirdi. Mağazin dergisi şehri ‘World Museum Liverpool’un muhteşem sergilerinden, yeniden canlandırılmış sanatından ve FACT’ta yer alan kentsel gece hayatından’ dolayı övmeye devam ediyor.

2014 yılının ikinci yarısında Liverpool limanı İngiltere'nin en iyi yolcu limanı seçildi. Cruise Critic, TripAdvisor’ın kardeş sitesi, yolcu terminali yürüme mesafelerindeki yürüme aralığından ötürü şehre ödül verdi. Hâkimler şehrin “sıcak karşılayan” insanlarını ve mimari hazinelerine övgüler yağdırdılar. “Albert Dock evlerini, restoranları ve turistik mekânları oldukça güzel canlandırmışlar. Aynı şekilde The Beatles Story müzesini ve İngiltere’nin en büyük açık hava perakende merkezi olan milyar sterlinlik komşu Liverpool One’ı” çok beğendiklerini söylediler. Ödüller 18 farklı kategoride ve yolcu gazetecilerinden oluşan bir jüri tarafından değerlendirilmiştir.

Bu yazımızda Liverpool'da nerede kalınır sorusuna cevap arayacağız. Bu konuda tek tek Liverpool otel tavsiyesi vermek yerine, Liverpool'un konaklama açısından popüler bölgelerini tanıtacağız.

Livepool İngiltere'nin turizm açısından en popüler şehirlerinden biri.
Liverpool Şehir Merkezi

Şehrin tarihi, kültürel ve ticari merkezi aynı zamanda konaklama açısından en popüler bölgesi. Şehir merkezindeki Chinatown Avrupa'daki en eski Çinli nüfusunu barındırıyor. Tarihi 19. yüzyıla uzanan Liverpool Çin Mahallesi, Çin'den İngiltere'ye gemilerle ticaret için gelen tüccarlarca kurulmuş.Şehrin merkezindeki Commercial District, Old Hall Street etrafındaki alanı kapsıyor ve şehrin finans ve iş merkezi. Liverpool'un önemli meydan ve caddeleri olan Cultural Quarter, William Brown Street, Hope Street,  Knowledge Quarter hep bu bölgede.

Eğer Liverpool'un bu merkezi bölgesinde kalmak isterseniz Liverpool Şehir Merkezi Otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Liverpool One

Liverpool Şehir Merkezindeki Liverpool One, devasa bir alışveriş kompleksi ve apartmanlar, alışveriş merkezleri, ofisler ve sinema gibi atraksiyonlar ile İngiltere'nin en büyük açık hava alışveriş merkezi. Eğer alışverişe merakli iseniz Liverpool One civarındaki otellerde kalabilirsiniz.

1 yorum:

  1. Booking Buddy is the most popular travel search website, where you can compare travel deals from all big travel booking agencies.

    YanıtlaSil