19 Ağustos 2013 Pazartesi

Bangkok'un en gezilesi görülesi yerleri ve atraksiyonları

Bangkok seyahat açısından dünyanın gezilip görülecek en iyi şehirlerinden biri. Sadece Tayland'ın değil Güneydoğu Asya turizminin bu çok renkli başkentinin en önemli özelliği insanı tekrar tekrar kendine seyahat ettiren binbir türlü atraksiyonu.

Bangkok'un gezilip görülecek yerlerinin çoğu Rattanakosin Bölgesinde konuşlanmış vaziyette. Rattanakosin, Bangkok'un tarihi merkezi (İstanbul Sultanahmet gibi). Bangkok'un görülesi tarihi mekanlarının çoğu bu kanallarla ada halini almış geniş merkezde bulunuyor. Sultanahmet gibi burada devasa bir saray ve de önemli dini merkezler mevcut.

Aşağıdaki liste Bangkok'ta gezilip görülesi yerlerin ve yapılası aktivitelerin belli başlılarının uzun bir listesi. Listenin başına Bangkok'un yüzlerce tapınak ve sarayından mutlaka görülmesi gereken 3'ünü koyduk: Grand Palace, Wat Pho ve Wat Arun.

Grand Palace

Grand Palace (Büyük Saray), Bangkok'un en önemli turizm mekanlarından biri. Siam Krallarının 1782 yılından itibaren resmi ikametgahı olan bu devasa binalar kompleksi kabaca dikdörtgen şeklinde duvarlarla çevrili 218,400 metrekarelik bu saray çeşitli devirlerde o devrin mimarisine uygun olarak inşaa edilmiş onlarca bina grubuna ev sahipliği yapan büyük bir müze.

Saray herbiri birbirinden güzel heykeller, süslemeler, görkemli yapı ve tapınaklar ile dolu ve eğer tarihe biraz ilginiz varsa gezmesi gününüzün tamamını alabilir.Wat Phra Kaeo (Temple of the Emerald Buddha - Zümrüt Buda Tapınağı) bu kompleks içindeki en gezilesi tapınak.

Bangkok Grand Palace
NOT: Grand Palace giriş biletinizi saklayın zira bu bilet ile Dusit'teki Dusit Palace'a bedava girebilirsiniz.

Temple of the Reclining Buddha (Wat Pho)
Bangkok'un en ünlü tapınaklarindan biri kuşkusuz Wat Pho. Birçok Bangkok kartpostalında görebileceğiniz ve Tayland'ın en büyük Reclining Buddha "yan yatan" Buda heykeline sahip bu büyük tapınağı görmeden, önünde Facebook'a gönderilecek resim çektirmeden Bangkok'u gezdim, gördüm demeniz zor.

Wat Pho Grand Palace'a bitişik ve aynı gün içerisinde gezilebilir. Bu tapınağı gezinin sonuna doğru bırakırsanız burada Wat Pho Thai Traditional Massage School (Wat Pho Geleneksel Tayland Masajı Okulu) adlı çok sağlam bir masaj mekanı var. Bir saat masaj ki tüm yakıt hücrelerinizi şarj edecek cinsten size hem yorgunluk attıracak hem de Wat Arun'a tırmanacak gücü kazandıracaktır.


Bu arada bir şekilde orada rastgelmezseniz bilgi olarak buraya yazalım: Reclining Buddha, Buda'nın parinirvanaya girişini (aydınlanmış varlığın ölerek bedeninden ve samsaradan kurtulmasını) temsil ediyor.

Temple of Dawn (Wat Arun)
Wat Arun kuşkusuz Bangkok'un ve Tayland'ın en ünlü tapınağı. Chao Phraya Nehrinin Rattanakosin'in karşı kıyısında Thonburi (ki Bangkok şehir merkezi Kral Rama I tarafından Rattanakosin'e taşınana kadar burada imiş) bölgesinde yer alan bu tapınak Bangkok kartpostallarında en çok görünen tarihi yapı sanırım. Adını Hindu Tanrısı Aruna'dan alan 70 metre yüksekliğindeki bu tapınak günün ilk ışıklarını muhteşem renk değişimleri ile yansıttığı için Şafak Vakti Tapınağı (Temple of Dawn) adıyla anılıyor.

Sabahın köründe kalkıp gidip görülesi bir yer ama siz muhtemelen Grand Palace ve Wat Pho'dan sonra gidip göreceksiniz. Wat Pho'dan çıktıktan sonra nehir üzerinde çalışan vapurların iskelesinin yan tarafından hemen Wat Arun'a gidiş dönüş bot çalışıyor. Bu şekilde karşıya geçip bu tapınağı yakından görebilirsiniz.

Wat Arun'a tırmanabiliyorsunuz. Ama son aşamasına tırmanmadan önce o çıkışın bir inişi olduğunu da hesaplayın ve gözünüz kesmiyorsa ya da yükseklik korkunuz varsa son aşamaya tırmanmayın. Yine de son aşamadan güzel bir Rattanakosin manzarası var ve tırmanabiliyorsanız manzaraiçin değer.

Wat Arun
State Tower SkyBar - LeBua at State Tower
Sana dün bir tepeden baktım aziz Bangkok!

Bangkok'a gitmişken birçok insanın uğramadığı ve uğramadığı için de büyük şey kaçırdığı bir mekan bu. Nehir kıyısındaki görkemli State Tower'ın tepesindeki SkyBar Bangkok'un rakipsiz en iyi kuş bakışı manzarasını sunuyor.

Eğer cebiniz derin değil ise buraya sadece bar için gidin derim. Alkolsüz içkilerin fiyatı bile 15 Dolardan başlıyor zaten barda bir iki içki ve de sonrasında manzara seyredip fotoğraf çekmek için. Burada oldukça pahalı bir restoran var 300 Dolar hesap ödemenizin normal olduğu bir yer!

Evet bu arada bu mekanı gözünüz bir yerden ısırıyor.  The Hangover Part II filminin sonunda Paul Giamatti'nin yemek yediği ve helikopterli sahnenin geçtiği yer burası. Bangkok'un bundan daha iyi bir kuşbakışı manzarasını bulamazsınız.

NOT: Havadurumuna bakıp gidin.

State Tower SkyBar - LeBua at State Tower
Muay Thai - Tayland Boksu
Tayland'a giden birçok turistin görmeden geldiği ve mutlaka görülmesi gereken atraksiyonlardan biri daha: Tayland Boksu maçları. Kendi başına bir başka dünya olan bu maçlar en iyi Silom'daki Lumpinee Boxing Stadium ve Rattanakosin'deki Ratchadamnoen Stadium'da izlenebilir. Maçlar tüm gece devam ederken en iyi karşılaşmalar genelde son maçlarda oluyor o nedenle uzun süre kalacak şekilde gidin. Giriş pahalı, ringe yakın yerler 1000 - 2000 Baht gibi yüksek bir fiyat amma velakin bu paraya değer.

Lumpinee Boxing Stadium Tayland'ın en bilinen Muay Thai mekanı. Burada her Salı, Cuma ve Cumartesi maç var. Ben öbürüne gitmedim o nedenle size Lumpinee'yi tavsiye edeceğim.

Eğer bu kadar para vermem diyorsanız MBK Center dışında her Çarşamba saat 18:00 - 21:00 arasında Muay Thai karşılaşmaları var. Bunları seyretmek bedava ama bu yazının yazıldığı tarihte maçlar iptal edilmişti. Maçlar yeniden Ekim 2013 ayında başlayacak.

Ratchadamnoen Stadyumunda iki Muay Thai boksörü maça hazırlanıyor.
Klong Tekneleri
Bangkok'a Uzak Asya'nın Venedik'i demelerinin bir nedeni var. Bangkok bir kanallar şehri. Tabii ki Bangkok'un devasa betonarme ormanından dolayı ilk bakışta bunu fark etmeyeceksiniz. Ama günümüzde hala birçok kanal açık ve toplu taşıma için kullanılıyor.

Bangkok'a gidip de yapılabilecek bir aktivite de bu kanallar üzerinde kısa bir bot turu yapmak. Ben genelde Saraya bu şekilde gidilmesini tavsiye ediyorum:

Skytrain Sukhumvit Hattı üzerindeki Ratchathewi İstasyonuna gidin.

Exit 1'den çıkın ve merdivenlerden indikten sonra 180 derece dönüp ana cadde üzerinde yürüyün.

Saen Saeb Kanalı üzerinde bir köprüden geçeceksiniz. Sağa doğru kanala baktınız mı zaten küçük bir iskele göreceksiniz: Saphan Hua Chang. Köprüyü geçince sağdan merdivenlerden inerek bu kanal iskelesine varın (Fil Heykellerinin yanındaki merdivenler).

Bu iskeleden yüzünüzü kanala verdiğinizde sol tarafa doğru giden bir bota atlayın. Yalnız hızlı olun bu botlar sizi beklemez.

Klong Tekneleri
Bu şekilde Bangkok'un arka kanallarından Phan Fa Lilat iskelesine kadar Bangkok kanal toplu taşımasının tadını çıkarın. Bu iskele bildiğim kadarıyla son durak. Buradan çıktınız mı Rattanakosin kıyısındasınız zaten. Burada Golden Mount adlı görülesi bir tapınak var. Tepesinden manzara iyi. Burayı ziyaret ettikten sonra kısa bir taksi yolculuğu ile Grand Palace'a varabilirsiniz.

Golden Mount (Wat Saket)
Wat Saket Bangkok'un en eski tapınaklarından biri. Aslında tapınak Bangkok başkent olmadan öncesi yapılmış. Tapınağın en önemli yapısı yapay bir tepe şeklinde olan Phu Khao Thong. Bu binanın tepesinden güzel panaromik bir Bangkok manzarası var. Bangkok'un en bilinen ve popüler turist mekanlarından biri.

Golden Mount (Wat Saket)
MBK Center
Bangkok demek aynı zamanda ucuz alışveriş demek. Bu nedenle Tayland gezinizin dönüşü Bangkok'tan olsun ki başka yerlere dolu bavul taşımayın :) Bangkok'ta alış veriş yapılacak türlü türlü mekanlar var ama en meşhurlarından biri 8 kattan ve 2000 mağazadan ibaret devasa MBK Center.

Burası popülaritesinin artmasına paralel bir fiyat artışı gördü maalesef. Her ne kadar "ucuz" alışveriş konusunda bir miktar hayal kırıklığı yaşama ihtimaliniz olsa da burada hem yok yok hem de pazarlığa meraklı iseniz hala ucuz giyecek, hediyelik eşya, aksesuar falan almak için çok iyi bir yer. Restoranlardaki yemekler de oldukça güzel. En az yarım gün ayırın.

MBK Center
Chatuchak Weekend Market
Chatuchak Weekend Market (Chatuchak Haftasonu Pazarı) Tayland'ın en büyük pazarı ve aynı zamanda Dünya'nın en büyük haftasonu pazarı. 15,000 tezgahtan oluşan bu devasa pazar giyecekten hediyelik eşyaya, dini ve koleksiyonluk eşyalardan yemek ve canlı hayvana geniş bir ürün yelpazesine sahip.

Chatuchak pazarı MRT Blue Line (Metro Mavi Hat) üzerindeki Kamphaengphet İstasyonuna bitişik. Alternatif olarak BTS SkyTrain Sukhumvit Line Mo Chit İstasyonundan 5 dakika yürüme mesafesinde.

Bu pazar otantik Tayland tarzı giyecekler ve hediyelik eşyalar bulmak için ideal. Mideniz geniş ise yemek de süper. Bizim Kapalı Çarşı'nın Bangkok versiyonu ama sadece haftasonu açık (gerçi Batı tarafı her zaman açık ama siz yine de haftasonu gitmeye bakın).

NOT: Bu gibi pazarlarda kapkaç çok yaygın cüzdanınıza dikkat edin.

Chatuchak Weekend Market
Soi Cowboy
Bangkok'un en öne çıkan atraksiyonlarından biri kuşkusuz aşırı renkli ve kırmızı noktalı gece hayatı ve seks turizmi. Bu olayın yabancılar için döndüğü 3 red Light District var Bangkok'ta: Patpong, Soi Cowboy ve Nana Plaza. Her ne kadar olayın tarihi merkezi ve kaynağı Patpong olsa da eğer sadece bir tanesine gidecekseniz (eğer sadece seks turizmi için gelmedi iseniz zaten sadece bir tanesi yeterli) Soi Cowboy'a gidin. Böyle söylenebilir mi bilmem ama burası sadece bu neymiş diye gidilip görülebilecek oraya seks için gelmemiş insanların görece en rahat hareket edeceği yer. Tabii ki oraya bu iş için gelmiş olanlara da hala hitap eden bir yer.

Neyse olayı bir nevi Bangkok O. Nasihatları yazısına çevirmeden burada duralım ve daha da ayrıntı arayanlara Bangkok'un bu tür gece hayatı ile ilgili linkimizi verelim:  Bangkok Gece Hayatı : Red Light Districts.

Soi Cowboy

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder