25 Ağustos 2013 Pazar

Koh Samui (Samui Adasi) Tavsiyeler

Tayland'ın cennet adası Koh Samui dünyanın en güzel tropik adalarından ve tropik tatil mekanlarından biri. Bütçesi oldukça kısıtlı backpackerlardan ultra zengin tatilcilere geniş bir yelpazeye hitap eden Koh Samui bu geniş kapsamlı atraksiyonları sayesinde oldukça fazla miktarda eğlence imkanı da sunuyor.

Koh Samui (ya da Samui Adası - Koh Tayland dilinde ada demek) her bütçeye uygun konaklama, renkli bir gece hayatı, deniz sporları, güzeller güzeli plajlar, deniz, dalış mekanları ve manzara sunuyor. Tayland tatilinin atraksiyonları ılan Tayland Boksu karşılaşmaları, Tayland masajı, SPA, ladyboy şovları gibi klasikler  Koh Samui'de de mavcut.

Koh Samui'ye en iyi ne zaman gidilir?
Aralık - Şubat ayları arası daha serin bir hava, azıcık yağmur ve hafif rüzgarı ile Samui Adası'nı ziyaret etmek için en güzel zaman. Skuba dalışı yapacaksanız da en iyi zaman Haziran - Ağustos (gerçi diğer aylarda da dalış gayet mümkün).

Tropik muson iklimine sahip Koh Samui'ye yanlış mevsimde giderseniz yağmur ve fırtına ile dolu bir ada tatili yaparsınız!

Koh Samui'de nerede kalınır?
Bu konuya daha önce başka bir yazıda değinmiştik o nedenle o yazıya buradan link vererek bu başlığı geçelim: Koh Samui'de nerede kalınır?

Koh Samui'de ne yapılır?
Skuba Dalışı - Koh Samui'nin bulunduğu güney Tayland muhteşem denizi ve mercan kayalıkları ile sadece dünyanın en güzel dalış bölgelerinden biri değil aynı zamanda da oldukça güvenli suları ile dünyanın ilk kez acemi dalgıçları için de ideal bir dalıi bölgesi. O nedenle dalış turu ya da turları adanın en önemli aktivitelerinden biri.

Şnorkel ve Tekne Turları - Mercan kayalıkları ideal şnorkel noktaları. Birçok plajda şnorkel ile yüzebilirsiniz ama en iyisi tekne turları. Tayland'ın muhtemelen en iyi iki şnorkel bölgesi Koh Tao ve Nang Yuan'a yapılacak tekne turu mercan kayalıklarında şnorkeling yanında Koh Tao (Kaplumbağa Adası) üzerinde öğle yemeği ve hindistan cevizi ağacı gölgesinde tembellik içeren bir aktivite. Bütün gününüzü ayırmanız lazım zira bu turlar yaklaşık 9.5 saat sürüyor. Başka bir tur alternatifi de Angthong Milli Parkı Turu.  Dünya cenneti bu yöre gerçekten görülmeye değer. Çoğu tur sadece şnorkel değil kano aktivitesi de sunmakta.

Fil Trekking - Fil sırtında 1 saat boyunca yapılacak yağmur ormanı yolculuğu hayatta bir kere de olsa yapılması gereken bir aktivite. Bu olay en iyi Tayland'ın kuzeyinde yapılıyor olsa da güneydekiler de hiç fena değil. Bu aktiviteyi yapmadan Tayland'dan ayrılmayın.

Koh Samui her zevke ve bütçeye tatil imkanı sunan cennet bir Tayland Adası.
Koh Samui gece hayatı
Koh Samui'nin gece hayatının en aktif ve renkli olduğu yöre bembeyaz kumlu plajları ile de meşhur, adanın doğu sahilindeki Chaweng plajı. Samui Adasının en büyük ve kalabalık plajı olan Chaweng'in gece hayatı özellikle plajın kuzey ucunda konuşlanmış vaziyette. Koh Samui'de Red Light District arayanlar için Phuket Soi Bangla ve Bangkok'un Patpong'u ile eşdeğer Chaweng'deki Soi Green Mango hedefte olacaktır.

Birçok Tayland turizm merkezi gibi Samui Adası da Ladyboy Cabaret sunmakta. Her zevke göre olmayan bu gösteriler gösterişli şovları ile bu da neymiş diye bir kere gidilebilir aktiviteler. Tipik olarak Tayland toplumunda diğer toplumlara göre çok daha fazla kabul gören ve yerel olarak katoey olarak bilinen Taylandlı travestilerin banttan yayınlanan popüler şarkılara dans ve cafcaflı kostümler ile eşlik ettikleri eğlenceler. Şahsi fikrim gitmeseniz de birşey kaçırmazsınız ama oralara kadar gitmişken neden gidilmesin değil mi?

Çok daha eğlenceli ve otantik gece şovları ise (bence) Tayland'ın neresine giderseniz gidin mutlaka görülmesi gereken sert Tayland Boksu müsabakaları. Samui'de Muay Thai'nin merkezi Chaweng Boks Stadyumu. Gece saat 21:00'da başlayan maçların en diğe dokunurları sona doğru o nedenle eğer bu tür sporları izlemeye meraklı iseniz bütün gecenizi bu aktiviteye ayırın.

Bir de tabii ki Koh Samui gece hayatı deyince dünyaca ünlü Koh Phangan Full Moon Party olayından da bahsetmemek olmaz. 800 metrelik Haad Rin Nok Plajında 30,000 kadar elemanın çılgın parti yapacağız diye toplanıp içki, uyuşturucu ile gece boyu çeşitli şebekliklere imza attığı hayatta bir kere yapılacaklardan bir aktivite olan Full Moon Party daha çok 20li yaşlarında olanlara hitap ediyor. Tayland'da uyuşturucu ile yakalanırsanız hayatınız tek kelimeyle kayar o nedenle bu tür partilerde uyuşturucudan çok çok uzak durun!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder