3 Ağustos 2013 Cumartesi

Tayland'ın karanlık yüzü

Tayland her ne kadar kendisini "gülücükler ülkesi" olarak pazarlaya dursun binbir türlü dolandırıcılığa, az da olsa cinayete ve polis şiddetine maruz kalan binlerce turist için hiç de öyle "mutlu tatil" diyarı değil.

Dolandıcılığı ele alın. Pattaya'da jet ski dolandırıcılığını yapmayan operatör yok gibi. Bangkok'ta mücevher dolandırıcılığı 20 yıldır aynı formatta sahneleniyor. Birçok dolandırıcılık olayında polis de aktörlerden biri ve internet çoğu zaman polise binlerce dolar bırakarak nezarethaneden kurtulan yüzlerce masum turistin hikayesi ile dolu.

Tayland'da başınıza gelebilecekler türlü türlü. Barlarda içkiyi fazla kaçırıp sabah bir plajda donuna kadar soyulmuş olarak uyanan turistler saymakla bitmez. Patong'da Tayland Polisi ile beraber çalışan Avustralya'lı gönüllü Wal Brown'a göre Phuket'te birçok turist uyuşturucu ile bayıltılarak soyulmuş:

"Birkaç yıl önce 2 İtalyan turist ağaçlıklardan yürüyerek karşımıza çıktı. Son 3 günle ilgili hiçbir şey hatırlamıyorlardı ve üzerlerinde sadece iç çamaşırları vardı. Tüm paraları çalınmıştı."

Bu tür olayların başınıza gelmesini istemiyorsanız ping pong show vaadeden ve genelde üst katlarda bulunan bar ve klüplerden kesinlikle uzak durun. Genel olarak bir yere gitmenize ya da girmenize yolda karşınıza çıkan biri (çığırtkan ya da öylesine "yardımsever" bir Tayland'lı) sebep oldu ise çok büyük ihtimalle soyulacaksınızdır.

Bu tür barlarda çıkmak için en az 100 Dolar ödemeniz gerekecektir. Karşı koyarsanız ise daha beter. "Geçen yıl parayı ödemek istemeyen bir elemanın kafasına çekiç ile vurmuşlardı" diye anlatıyor wal Brown.

Tayland'da başınıza gelebilecek en kötü şey çoğunlukla binlerce dolar dolandırılmak olsa da daha da kötüsü ile karşılaşan da yok değil.2012 yılında 59 yaşındaki Avustralyalı bir kadın çantasını çalmaya çalışan hırsızlarca öldürüldü. Geçen ay ise Bangkok'ta bir Amerikalı erkek taksi ücreti nedeniyle çıkan bir tartışma sonrası taksi şoförünce öldürüldü.

Taylanda geçen yıl gelen 22 milyon turistin büyük kısmı genel olarak bir sorunla karşılaşmasa da turistlerin öal ve can güvenliği ile ilgili sorunlar azımsanacak gibi değil. Avrupa Birliği Tayland delegasyonunun yöneticisi David Lipman'a göre "Phuket özellikle bir çok sorunla karşılaşılan bir mekan. Ve problem hiç düzeliyora benzemiyor".

Siz de Tayland'a gitmeyi düşünüyor ve bir sorunla karşılaşma riskinizi azaltmak istiyorsanız Yeni başlayanlar için TaylandPattaya Jet Ski DolandırıcılığıBangkok TavsiyelerPattaya Tavsiyeler ve Bangkok Gece Hayatı : Red Light Districts gibi yazılarımıza mutlaka göz atın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder