20 Temmuz 2014 Pazar

Hawaii'de nerede kalınır?

Amerika Birleşik Devletleri'nin Kuzey Pasifik Okyanusunun ortasındaki eyaleti Hawaii muhteşem doğal güzellikleri ile milyonlarca turisti kendine çeken harika bir yer. 19 adanın oluşturduğu takımadanın kaydadeğer büyüklükte 8 adası var. Bunlardan eyalete ismini veren Hawaii Adası karışıklık çıkmasın diye hemen herkesçe Big Island (Büyük Ada) olarak anılıyor. Bu ada takımadanın en büyüğü ama en gelişmişi değil. En gelişmiş ada eyalet başkenti Honolulu'yu da barındıran Oahu. Yerel nüfusun 80%ini barındıran Oahu aynı zamanda turistlerin en çok rağbet ettiği ada.

Genel olarak Hawaii, ana kara Amerika Birleşik Devletleri'nde havanın en kötü olduğu aylarda en kalabalık oluyor. Bu da kabaca Aralık'ın ortasından Mart'a kadar olan süre ki bu aylarda Hawaii hem pahalı hem de kalacak otel bulması zor. Aynı pahalıkta ve kalabalık diğer sezon ise Haziran - Eylül sezonu. Bunlar dışında kalan aylar ise düşük sezon.

Hawaii'de nerede kalınır sorusuna gelelim. Burada tek tek Hawaii otel tavsiyesi vermek yerine Hawaii'de kalabileceğiniz belli başlı yerleri tanıtacağız. Aslında Hawaii'de nerede kalmalı sorusunun en öncelikli şekli hangi Hawaii Adasında kalınır olmalı. Zira seçtiğiniz ada genel olarak tatilinizin çok büyük bir kısmını geçireceğiniz yer olacak. İkinci olarak da tabii ki iyi bir Hawaii resortu seçmelisiniz.

Oahu

Hawaii nüfusunun çoğunu ve başkent Honolulu'yu barındıran Oahu Adasında kalacak yer konusunda seçim alanınız sınırlı. Honolulu şehri ile Honolulu'nun Waikiki Plajı (Waikiki Beach) ki Hawaii'nin en popüler plajıdır içinde kalacak yer bol. Ada üzerinde bu iki alan dışında ise kalacak pek fazla bir yer yok.  Eğer Honolulu'da kalacaksanız şehrin kayda değer otelleeinin hemen hepsi Waikiki Plajında. Ama Honolulu büyük ve kalabalık bir şehir ve her ne kadar çoğu turist Hawaii'ye buradan girip çıksa da kalmak için en uygun yer burası değil.

Honolulu

Eğer herşeyden ve medeniyetten uzakta, doğa ile başbaşa ve sessiz sakin bir Hawaii tatili düşlüyorsanız bunun yeri Honolulu değil. Ama Honolulu'da da kalacak yer bol ve özellikle de Honolulu'nun Waikiki Semti Hawaii turizminin kalbi. Zaten Honolulu'daki otellerin çoğu Waikiki ve çevresinde. Eğer Honolulu'da kalacak iseniz Waikiki'de kalın.

Waikiki
Honolulu'nun Waikiki bölgesindeki Waikiki Plajı muhtemelen dünyanın en meşhur plajlarından biri. Bu 2.4 km uzunluğundaki plaj Hawaii turizminin kalbi. Plajın hemen berisinde plaj manzaralı ve sizi krallar gibi ağırlayacak (ama aynı şekilde pahalı) otellerle dolu. Her ne kadar bir beton yığını görüntüsü sergilese ve Hawaii'nin geri kalanına göre doğal güzellikleri pek kalmamış olsa da Waikiki bol bol aktivite vaadeden bir yer.

Waikiki'de her bütçe ve zevke uygun otel bulmak mümkün. Birçok otel için online rezervasyon sitelerinde güzel indirimler bulmak mümkün. Waikiki'deki oteller, karşılaştırmalı oda fiyatları, ucuzluklar ve müşteri yorumları gibi ayrıntılar için Hawaii Waikiki otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Hawaii'nin Honolulu kentinin Waikiki plajı
Hawaii'nin Honolulu kentinin Waikiki plajı
Hawaii Adası (Big Island)
Hawaii Adasında (tüm eyaletle isim benzerliğinden dolayı genel olarak Big Island olarak anılan adada) iki resort bölgesi var: Kohala coast - Mauna Lani ve Waikoloa Beach resort. Bu iki resort birbirlerine komşular ve otel odasının yanında apartman dairesi gibi konaklama alternatifleri sunuyorlar. Bunun yanında B&B ve yazlık kiralama gibi alternatifler de var. Burada kalacaksanız yapacağınız aktivitelere karar verip ona göre konaklamanızı seçin. Ada büyük, ulaşımla zamanınızı heba etmeyin.

Big Island'ın en büyük atraksiyonu içinde dünyanın en büyük (Mauna Loa) ve en aktif (Kilauea) volkanlarını barındıran Hawaii Volcanoes National Park. Dünya gözüyle krater, lav akıntısı gibi doğa olaylarını görebileceğiniz az sayıda yerden biri olan bu milli parktan başka adada yunus ve balina gözlemleme turları, yürüyüş turları, dalıi turları gibi aktiviteler bulacaksınız. Big Island'ın plajları, özellikle de Kona tarafındakiler dünyanın en iyi plajları arasında. Adanın plajları şnorkel için mükemmel yerler ama turlarla açılıp şnorkelin yapmak en iyisi.

Big Island üzerinde en büyük, cafcaflı ve tesisatlı otel ve tatil köylerini Kohala'da bulacaksınız. Kohala'daki golf sahaları ve tatil köyleri gerçekten muhteşem.

Bu adadaki konaklama alternatifleri için Hawaii Big Island otelleri sayfasına bakabilirsiniz. Kohala'daki tatil köyleri ve oteller için ise Hawaii Kohala otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Big Island Beach
Maui Adası
Hawaii'nin ikinci büyük adası olan Maui doğası ile meşhur ve bol bol doğa sporları yapabileceğiniz bir yer. Burada kalacaksanız ne yapmak istediğinize karar verip o aktiviteye yakın bir mekanda kalmaya bakın. Maui'de farklı atraksiyonlara (doğa yürüyüşü, dalış, vs ...) bir sürü kasaba var. Hana, Haiku, Kahului, Ka'anapali ve Kihei bunlardan bazıları.

Bu adadaki otel ve resortlara genel bir bakış için Hawaii Maui Adası otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder