20 Temmuz 2014 Pazar

Lüksemburg'da nerede kalınır?

Belçika, Almanya ve Fransa arasında küçük bir alan işgal eden Lüksemburg Avrupa'nin en küçük ve en zengin ülkelerinden biri. Büyüklüğünden beklenmeyecek doğal güzellikleri ve tarihi ile ziyaretçilerine keyifli bir tatil vaadeden Lüksemburg, yüksek hayat standartları nedeniyle kalmak ve gezip görmek için tuzlu bi ülke.

Lüksemburg kelimesi üç farklı coğrafyaya tekabul ediyor aslında : Lüksemburg adlı Avrupa ülkesi, bu ülkenin yine aynı adlı şehri (Lüksemburg Stadt) ve de Belçika'nın Lüksemburg ülkesine komşu Lüksemburg İli. Biz bu yazımızda Avrupa'nın son Grand Düklüğü olan Lüksemburg Ülkesini ve onun başkentini kapsıyoruz.

Lüksemburg'da nerede kalınır sorusuna gelelim. Finans sektörü nedeniyle özellikle ülke ile aynı adı taşıyan başkent Lüksemburg'un merkezindeki oteller oldukça pahalı. Bankalara ek olarak Avrupa Birliği kurumlarının yarattığı otel talebi büyük. O nedenle özellikle Avrupa Birliği toplantılarının olduğu haftalarda Lüksemburg'dan uzak durun ya da otelinizi çok önceden ayarlayın.

Aşağıda tek tek Lüksemburg otel tavsiyesi vermek yerine bütçenize ve geliş nedeninize göre kalabileceğiniz şehirleri tanıttık.

Lüksemburg şehri

Başkent Lüksemburg gezilip görülecek yerlerin bir çoğunu barındıran, kalmak için en uygun yer. Fakat finans sektörü ve Avrupa Birliği kurumları nedeniyle oteller hem pahalılar hem de genelde dolular. Eğer iş için Lüksemburg'da iseniz zaten merkezde bir otelde kalacaksınız. Ama eğer turist iseniz ve bütçeniz kısıtlı ise Lüksemburg şehrinde kalmak, bazı istisnalar hariç çok mantıklı değil. Kentin güneyindeki Ibis Luxembourg Sud ve merkez garın hemen karşısındaki Hotel Empire, 60 - 80 € oda fiyatları ile görece ucuz ve iyi alternatifleriniz (odalar oldukça küçük tabii ki).

Lüksemburg'un tarihi merkezindeki bir miktar aşınmış ama konforlu Grand Hotel Cravat ve TGV Tren İstasyonuna 200 metre mesafedeki Mercure Luxembourg Centre orta seviye ve 3-4 yıldızlı otel arayanların bakabileceği oteller. Lüks oteller arasında ise Sofitel Luxembourg Europe ve Hôtel Albert Premier öne çıkan oteller.

Lüksemburg şehrindeki oteller, karşılaştırmalı otel oda fiyatları ve konuk yorumları gibi ayrıntılar için Lüksemburg otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Lüksemburg Haritası
Lüksemburg Haritası
Lüksemburg İlindeki Komünler
Lüksemburg şehri pahalı ise ya da eğer şehirde otel bulamıyorsanız, Lüksemburg İli sınırlarında yer alan küçük şehirlerde kalıp buradan Lüksemburg'a seyahat edebilirsiniz. Bu şehirlerin ilk akla gelenleri Esch-sur-Alzette, DudelangeDifferdange ve Remich.

Diğer Lüksemburg Şehirleri
Ülkenin diğer şehirlerinde Lüksemburg kadar gezilip görülecek yer olmasa da eğer bütçe ya da yer bulamama nedeniyle Lüksemburg şehrinde kalamıyorsanız Mersch, Ettelbruck ya da Diekirch gibi şehirlerde kalabilirsiniz.

Trier
Biraz zahmetli ama oldukça fiyat avantajlı bir başka konaklama biçimi ise Lüksemburg'da değil çevre ülkelerin şehirlerinde kalmak. Bu konuda özellikle Almanya'nın kendi başına bir turist atraksiyonu olan güzel Trier şehrini tavsiye ederiz. Hatta eğer Lüksemburg kentinde kalmayacaksanız diğer küçük Lüksemburg şehirleri yerine 106 bin nüfuslu bu güzel Alman şehrinde kalın.

Trier kentindeki oteller ve oda fiyatları gibi ayrıntılar için Trier otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Diğer bir güzel seçenek ise Belçika'nın Lüksemburg ilinin başkenti olan ve Avrupa'nın en zengin tarih müzelerinden birini barındıran Arlon. Arlon kentindeki oteller ve oda fiyatları gibi ayrıntılar için Arlon otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder