31 Temmuz 2014 Perşembe

Türkiye Ebola salgın bölgesinden sadece bir uçuş mesafesi uzaktaki 35 ülkeden biri

2014 Batı Afrika Ebola virüsü salgını tarihteki en büyük Ebola salgını olarak devam etmekte. 1200 kişiye bulaşan virüs, Mart 2014'ten beridir 600'dan fazla kişinin canını aldı. Öldürücülük olanı yüzde 90'lara kadar çıkabilen bu hastalığın bu salgındaki öldürme oranı yüzde 60.

Bazı sivil toplum kuruluşlarına göre kontrolden çıkmış olan Batı Afrika Ebola salgınını daha da korkutucu yapan haber ise geçen hafta geldi : Liberya kökenli 40 yaşındaki bir erkek, uçak ile birkaç ülkeye uçtuktan sonra Nijerya'da virüse yenik düştü. Bu da kuluçka dönemi 2-3 hafta olan Ebola'nın uçaklarla dünyanın dört bir tarafına taşınması ihtimalini gündeme getirdi.

Ebola'nın Lagos gibi büyük bir şehire ulaşabilmiş olması korkutucu. Bundan önceki Ebola salgınları genelde kırsal alanda ve birkaç köy ile sınırlı kalıyordu. Görgü tanıklarına göre Liberya'lı Patrick Sawyer uçak sehir halinde iken birden kusmaya başlamış ve ağır ishal olmuş. Bu uçakta bulunan ve Patrick Sawyer'ın kusmuklarına bir şekilde temas eden herkese virüs bulaşmış olabilir ama Nijerya hükümeti uçaktaki yolcuları karantinaya almamış. Uçak Liberya'dan kalkıp Gana'da durmuş ve Togo'da aktarma yapmış. Ebola'nın kuluçka dönemi 13 günden 21 güne kadar değişiyor ve bu dönemde bir belirtisi olmuyor.

Bu hafta Hong Kong ve İngiltere'de iki şüpheli karantinaya alınsa da bu kişilerin testleri neyse ki negatif çıktı. Fakat yine de Hong Kong, İngiltere, Tayland ve Avustralya Ebola'ya karşı sınırda önlem almaya başladılar.

Şu an Ebola virüsü salgınının devam ettiği ülkelerin direk bağlantılı olduğu 39 havaalanı var. Bu havaalanları 35 ülkede ve bu ülkelerin arasında Türkiye'de var.

Kaynak : qz.com
Bu yukarıdaki haritaya bakıp da hemen paniğe kapılmak için erken. Zira her ne kadar 2-3 haftalık bir kuluçka dönemi olsa da Ebola en çok hastalığın belirtilerinin ortaya çıktığı zaman bulaşıcı. Ve bu belirtiler o kadar ağır ki hastanın seyahat şansı yok. Zaten şu ana kadar Dünya Sağlık Örgütü herhangi bir seyahat kısıtlaması koymuş değil.

Ebola Nedir?
Ebola virüsünün yol açtığı Ebola hastalığı nadir görülen ama oldukça öldürücü bir hastalık. Bulaştığı her 10 hastadan 6 ila 9'unu öldüren Ebola ormanlık alanda vahşi hayvanlardan insanlara bulaşıyor ve insandan insana da vücut sıvıları yoluyla geçebiliyor. Yüksek ateş, kusma, ağız ve gözde kanama gibi ağır belirtilerle ortaya çıkan hastalığın bir aşısı ya da ilacı yok. Hastalığa yaklananlar yoğun bakıma konuyor ve yaşam destek ünitelerine bağlanarak hastalıktan kurtarılmaya çalışılıyor.

İsmini 1976 yılında ilk ortaya çıktığı bölgedeki Ebola Nehrinden alan Ebola virüsünün öldürücülüğü ise dolaşımda olan virüs türüne ve hastaya verilen yaşam desteğin yoğunluğuna bağlı. Zahire Ebola virüsünün öldürme oranı yüzde 83 ve bazı salgınlarda bu oran yüzde 90'a çıkmış.

Ebola'nın Afrika'da sıklıkla görülme sebebi Afrika'da av hayvanlarının yenme oranının hala oldukça yüksek olması. Virüsün ise meyve yarasaları tarafından taşındığı düşünülüyor. Virüs insanlara ise bu hayvanların virüsü bulaştırdığı ve Afrika'da sıklıkla tüketilen av hayvanlarından geçiyor.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder