30 Temmuz 2014 Çarşamba

Pattaya nasıl gidilir : Pattaya uçak bileti

Bangkok'un yaklaşık 150 kilometre güneyindeki sahil kenti Pattaya, daha çok Tayland seks turizminin başkenti olarak bilinen ama son zamanlarda yerel yönetimin çabaları ile biraz daha aile dostu olan ve özellikle de Bangkok'un karmaşasından kaçmak isteyen Bangkok ahalisinin mesken tuttuğu bir tatil kenti.

Eğer Bangkok'a gidiyor iseniz ve bir şekilde Phuket gibi daha eli yüzü düzgün (ve plajları güzel) mekanlara gitme fırsatınız yok ise Pattaya'ya gidip denizin tadını çıkarabilirsiniz. Ama zaten Pattaya'ya kırmızı noktalı gece hayatı için gidiyorsanız, başka mazerete gerek yok.

Pattaya nerede, Pattaya nasıl gidilir gibi sorulara cevap vermeye çalışalım. Öncelikle, Pattaya'ya 30 kilometre uzaklıkta bir havaalanı var ama buraya sadece Phuket ve Koh Samui'den ulaşım var. Bu askeri havaalanına uluslararası uçuş yok. O nedenle Pattaya'ya uçak bileti arıyorsanız Bangkok'a uçak bileti aramaya başlamalısınız. Pattaya Bangkok'un 150 kilometre kadar uzağında ve 2 saatlik bir araba ya da otobüs yolculuğu ile varılabilecek bir yer.

Pattaya'ya nasıl gidilir?
Pattaya, Bangkok'un uluslararası havalimanı olan Bangkok Suvarnabhumi Havaalanı'nın 110 kilometre uzağında (Bangkok'un ikinci havaalanı olan ve daha çok bütçe uçakları ağırlayan Don Muang Havaalanı ise Pattaya'dan 170 kilometre uzakta).

Pattaya'ya gitmek için önce Bangkok'a uçmanız gerekli. Türkiye'den Bangkok'a en kısa uçuş Türk Havayolları ile aktarmasız İstanbul'dan uçmak. 9 saat 30 dakika süren İstanbul - Bangkok uçuşu aynı zamanda genelde aktarmalı uçuşlara göre pahalı. Diğer en iyi alternatifleriniz ise Ortadoğu'dan aktarmalı olarak uçmak. Emirates, Etihad, Gulf Air ve Qatar Airways Türkiye'den Bangkok'a uçuyor. Örneğin Katar Havayolları (Qatar Airways), Doha aktarmalı olarak uçuyor ki toplamda 12 saat 30 dakikalık bir yolculukla (aktarma dahil) Bangkok'a varabilirsiniz. Etihad ise Abu Dhabi aktarmalı olarak 12 saat 40 dakikalık yolculukla Bangkok'a uçarken, Emirates'in Dubai aktarmalı uçuşları ile yolculuk neredeyse 13 saat.

Qatar Airways'in Doha aktarmalı uçuşları sadece İstanbul Atatürk'ten değil, Sabiha Gökçen ve Ankara Esenboğa'dan da kalkıyor belirtelim. En son Bangkok uçak bileti fiyatları için Katar Havayolları - Türkiye sayfasına ya da Etihad Havayolları sayfasına bakabilirsiniz.

Bangkok'tan ise Pattaya'ya kara yolculuğunda alternatiflerinize gelelim.

Pattaya

Taksi ile Bangkok - Pattaya yolculuğu size yaklaşık olarak 1,500 Bahta patlar. Ama taksiye binmeden taksici ile fiyatta mutlaka anlaşın! Yoksa kazıklanırsınız. Bu arada yol boyunca her birinde 30 baht ödenecek olan iki gişe var ki bunları da sizin ödemeniz lazım. Taksiyi ise mutlaka resmi taksi standından kiralayın. Havaalanında sizi taksilere yönlendirmek isteyen dolancırılardan uzak durun. Tayland'da bu tür dolandırıcıklarla ilgili bilgi için Yeni Başlayanlar için Tayland yazımıza bakabilirsiniz.

Taksi ile Pattaya'ya 1 saat 45 dakikada varabilirsiniz ama eğer trafik varsa daha uzun süreli bir yolculuğa hazır olun.

Bangkok'tan Pattaya'ya otobüsle de gidebilirsiniz ki genelde fiyatlar 110 - 120 baht arası (1. sınıf otobüsler için). Bu otobüsler havaalanından kalkmıyor. Bangkok'un Ekamai Otobüs Terminaline ya da Mo Chit Terminaline gitmeniz ve buradan sıklıkla kalkan otobüslere binmeniz lazım. Birinci sınıf otobüsler oldukça konforlu ve direk Pattaya'ya giderken 2. sınıf otobüsler her yerde duruyor.

Terminallerde de dolandırıcılardan uzak durun. Burada size genelde oldukça pahalı minibüs, minivan yolculuğu satmaya çalışacaklardır. Maalesef otobüs biletlerini önceden alma şansınız yok, terminalde gişeden almanız lazım.

Pattaya nerede?
Pattaya, Tayland'da, başkent Bangkok'un 150 kilometre güneydoğusunda bir sahil kenti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder