26 Temmuz 2014 Cumartesi

Seyşeller'de nerede kalınır?

Hint Okyanusunda, Afrika'nın doğu sahillerinin 1500 kilometre açıklarında ve Madagaskar Adası'nın kuzeyindeki Şeyseller ada grubu, beyaz kumları, palmiyelerı ve turkuaz rengi denizi ile tam bir yeryüzü cenneti. İdeal balayı adalarından biri olan Seyşeller, 2011 yılından beridir Türkiye vatandaşlarının vizesiz gidebilecekleri bir mekan.

Bu yeryüzü cenneti o kadar da uzak değil aslında. Örneğin Emirates ile Dubai aktarmalı uçtuğunuzda yaklaşık 8 saat içinde varabileceğiniz bir cennet. Ama her ne kadar vize sorunu olmasa da çat kapı gidebileceğiniz bir yer değil. Öncelikle Seyşel Adalarına vardığınızda havaalanında gümrük görevlisine vereceğiniz kartta otelinizle ilgili bilgileri belirtmeniz gerekiyor (otelin adı, adresi ve telefonu). Öyle ben çat kapı geldim, gümrüğü geçeyim otel işini hallederim yok. Otel yoksa geçiş de yok. Sizi alıp bir görevliye veriyorlar ve bu elemanla beraber önce otel ayarlıyorsunuz, sonra da gümrükten geçiyorsunuz.

Şeyseller'de nerede kalınır sorusuna gelelim. Şeyseller'de oteller genelde pahalı. Seyşel Adalarının sadece 10 kadarında otel var zaten ve bunların bir kısmında da sadece bir adet otel var.

Şeyseller'in 2 adet yoğun sezonu var. Kışın Aralık ve Ocak ayları ve yazın da Temmuz ve Ağustos ayları. Bu yoğun dönemlerde oteller oldukça pahalı. Bunun yanında Avrupa'daki Paskalya Tatili gibi dönemler de kısa süreli yoğun sezonlar.

Seyşeller otellerinin ve tatil köylerinin çoğu Mahe ve Praslin Adalarında. Birkaç tane kendine ait adası olan süper pahalı otel ise North Island üzerinde. Büyük otel ve tatil köylerinin yanında bazı küçük oteller de bulmanız mümkün.

Seyşeller'in genel olarak imajı insanların balayına gittiği ve pahalı tatil köylerinde kaldığı bir mekan olsa da burada görece ucuz ve küçük çocuklu ailelere de hitap eden konaklama imkanları da bulmak mümkün.

Şimdi gelelim genel olarak Seyşeller'de nerede kalınır sorusuna. Burada tek tek Seyşeller otel tavsiyesi vermek yerine Seyşellerin adalarını tanıtarak nerede kalmalı sorusuna cevap arayacağız.

Mahe Adası
Mahe, Seyşel Adalarının en büyüğü ve nüfusun yüzde 90'ı bu ada da yaşıyor. Ülkenin başkenti Victoria'da bu ada üzerindeki zaten ada nüfusunun büyük kısmı da bu küçük ve temiz şehirde yaşıyor. Bu yazdıklarımızdan adanın kalabalık bir mekan olduğunu çıkarmayın. Bu kocaman ada oldukça rahat, sakin bir yer ve plajlar, deniz ve orman açısından diğer adalardan aşağı kalır bir yanı yok. Adanın içi yağmur ormanları ile kaplı. Kıyılarda ise harika küçük koylar ve bembeyaz kumlu plajların yanında harika otel ve tatil köyleri var.

Victoria küçük, sakin, temiz ve şirin bir yer. Burada kalacak yer bulmanız mümkün ama Seyşeller'e gelenlerin çoğu hemen Victoria dışında ve plajı olan otel ve tatil köylerinde kalmayı tercih ediyor. 2 kilometrelik cennet parçası Beau Vallon Beach muhtemelen Male'nin en popüler plajı. Burada plajın bitiminde ya da hemen kıyısında konaklayabileceğiniz çok güzel otel ve tatil köyleri var. Dünyanın en küçük Hilton oteli olan sadece 40 odalı Hilton Seychelles Northolme Resort and Spa da burada. Bu otelin kafanızdaki Hilton kavramı ile (iş oteli) hiçbir alakası yok. Beau Vallon Beach Seyşeller standartlarına göre kalabalık ama bu çok kalabalık anlamına gelmiyor. Burası Seyşeller'de nerede kalmalı sorusuna bizim yanıtlarımızdan biri.

Mahe Adasında kalmak isterseniz, Mahe'deki oteller, oda fiyatları ve konuk yorumları gibi ayrıntılar için Seyşeller Mahe otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Seyşeller'de nerede kalınır?

Praslin Adası
Seyşeller'in ikinci büyük adası olmasına rağmen Praslin Adası yine de küçük bir ada. Sadece 38 kilometre karelik bir alana sahip adada sadece 6,500 kişi yaşıyor. Mahe Adası'ndan 45 dakikalık hızlı katamaran yolculuğu ile varılabilecek bu ada Mahe'ye göre daha izole ve sessiz sakin bir tatil imkanı sunuyor. Sakin ve huzurlu bir tatili muhteşem bir doğa içinde geçirmek isteyenler için ideal bir mekan Praslin.

Praslin aynı zamanda dünyanın en küçük UNESCO Dünya Mirası alanı olan Vallée de Mai adlı yağmur ormanına da ev sahipliği yapıyor. Bu ormanın özelliği, 200 milyon yıl önce yeryüzünde yer alan iki süper kıtadan biri olan Gondwanaland'ın tarih öncesi ormanlarından bu güne kalan küçük bir parça olması.

Praslin Adasında kalmak isterseniz, Praslin'deki oteller, oda fiyatları ve konuk yorumları gibi ayrıntılar için Seyşeller Praslin otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder