17 Temmuz 2015 Cuma

Babalık testi - Babalık testi nasıl yapılır?

Babalık testi nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, babalık testi kaç para diye soruyorsanız doğru yerdesiniz. Bu konuda Türkiye pazarına da hizmet veren bir testi tanıtacağız. bj-diagnostik 16 yıldan fazla süredir 179 Avrodan başlayan (baba ve çocuk toplam) uygun fiyata ve güvenilir DNA babalık testi hizmeti veren bir şirket. bj-diagnostik'in rutin olarak baktığı 23 DNA markerina göre yapılan ve 99.99999 % güvenilirliği olan test, kişinin çocuğun babası olmadığını kanıtlamak amacı ile yapılıyorsa 100% güvenilirliğe sahip.

Anneden herhangi bir DNA örneği olmadığı durumlarda bile babalık testi çok yüksek olasılıklarla çocuğun akrabalık ilişkisini ortaya çıkarabiliyor. Örneğin baba - çocuk arasındaki akrabalık ilişkisine bakma amacıyla yapılan testte sadece babadan oğula geçen karakteristik özellikler ortaya çıkarılabiliyor. En yüksek güvenilirlik rakamları için ise teste anneden alınan DNA'nın da katılması gerekiyor. Anneden DNA örneğinin olduğu durumlarda test olmadığı duruma göre 100, 1000 hatta daha fazla oranda güvenilir olabiliyor (örneğin anneden DNA örneği yokken testin güvenilirliği %99.99 iken anneden alınacak DNA ile bu oran %99.99999 olabiliyor). Am birçok durumda oldukça güvenilir sonuçlar anneden DNA örneği olmadan rahatça alınabiliyor.

bj-diagnostik sadece babalık testi için değil, hastanede bebek karışması ya da göçmenlik gibi durumlarda gerektiğinde annelik testi için de kullanılabiliyor.

Babalık testinin nasıl yapıldığına dair güzel bir animasyonu aşağıda izleyebilirsiniz.Dolaylı Babalık Testi

bj-diagnostik, babanın öldüğü ya da bir nedende dolayı babadan DNA alınamadığı durumlarda da iki kardeşin gerçekten "kardeş" olup olmadıklarına bakılarak dolaylı durumlarda bile kullanılabilir. Genetik profillerine bakarak iki kişinin kardeş olup olmadığına bakılabilir. Bu testlere dolaylı babalık testi (babadan direk DNA örneği alınmadığı için) ya da basitçe kardeşlik testi ya da akrabalık testi denir. Bu testler, babanın kardeşinden ya da kardeşlerin annesinden DNA örneği varsa çok daha yüksek güvenilirlikli sonuçlar verir. Testin kombinasyonu ve derinliğine göre %99.9 güvenilirlik oranları yakalanabilir?

Eğer babalık testinin (ya da kardeşlik testinin) sonuçları bir mahkemede ya da göçmenlik gibi resmi bir işte kullanılacak ise, DNA örneği yetkili kişilerin huzurunda alınmalıdır. Bu şahit svap testin alınışını kaydedip testleri labaratuara göndermelidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder