29 Temmuz 2015 Çarşamba

Heybeliada'da nerede kalınır?

İstanbul'un ve Adalar'ın en büyük ikinci adası olan Heybeliada, daha kalabalık olan büyük komşusu Büyükada'da bulabileceğiniz, plaj, çam ormanı, piknik alanı, şirin bir kordonboyu ve 19. yüzyıl sonlarından kalma güzel konaklar gibi hemen herşeyi barındıran ama daha sakin bir yer. Kış nüfusu sadece 3,000 iken yaz nüfusu da 10,000'i buluyor.

Heybeliada'da günübirlik ya da kısa bir tatil için gezilip görülecek epey bir yer var. Aya Yorgi Uçurum Kilisesi, Bahriye Okulu, Aye Ofemya Ayazması, Heybeliada Sanatoryumu, Rahmi Gürpınar Lisesi, Abbas Halim Paşa Köşkü, İsmet İnönü Evi, Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi, Papaz Okulu
Ayios Nikolos Kilisesi, Aya Triada Manastırı, Aya Spridon Manastırı ve Süslü Mezar ilk akla gelen yerler. Bunun yanında Heybeliada restoranlarından birine uğrayıp alabalıktan karidese uzanan zengin yelpazedeki menüyü denemeden de olmaz. Eğer Heybeliada'da konaklama imkanınız olur ise de geceleri uğrayabileceğiniz barlar mevcut.

Heybeliada denize girmek de mümkün. Green Beach Club (Sadık Bey Plajı), Değirmen burnu, Ada Beach Club, Alman Koyu ve Akvaryum akla gelen Heybeliada plajları. Yüzmekten başka ise adada bisiklet kiralayabilir, fayton turu yapabilir ya da kanoya binebilirsiniz.

Heybeliada'da nerede kalınır sorusuna gelelim. Adaların belkide en yeşili olan Heybeliada, hava güzel olduktan sonra dört mevsim gidilip görülebilecek. Her ne kadar çoğunlukla günübirlik tercih edilse de, Heybeliada'da bir gece konaklamak, feribota yetişme stresi olmadan kısa bir tatil yapmak en güzeli. Heybeliada'da birkaç gün kalıp buradan diğer Adaları günübirlik keşfetmek size İstanbul'un dibinde ama İstanbul'un stresinden çok uzakta zevkli bir tatil imkanı sunacak.

Burada zevkinize ve bütçenize göre, bazılarından çok güzel deniz veya orman manzaraları görebileceğiniz otel ve pansiyonlar bulmak mümkün. Her ne kadat birçok tatilci tek gece kaldıkları için Heybeliada pansiyonlarını tercih etseler de otel ve pansiyonlar arasında çok büyük bir fiyat farkı yok yani benzer ücret ödeyerek bir Heybeliada otelinde daha rahat bir tatil yapmanız olası.

Heybeliada'da tepedeki otellerde kalacaksanız ve bavulunuz varsa, faytona ihtiyacınız olabilir zira yokuş bavulla çıkmak için zor olabilir. Oteller bu tür hizmet sağlasa iyi olur ama henüz bildiğimiz kadarı ile Yunan Adalarında sıkça görebileceğiniz bu hizmet henüz Adalarda mevcut değil.

Biz aşağıda Heybeliada otel tavsiyesi olarak, adada öne çıkan ve beğenilen birkaç oteli listeledik. Siz daha geniş bir oteller listesi ve gecelik Heybeliada otel fiyatları gibi ayrıntılar için Heybeliada otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Heybeliada kuşbakışı görünüşü - Heybeliada'da nerede kalınır?
Heybeliada
L'isola Konukevi
Refah Şehitleri Cad Nevicat Sok no:6 Heybeliada, 34973

Heybeliada'da kısa bir tatil yapmak isteyenler, adada uygun bir konumda, iyi bir manzaraya sahip L'isola Konukevine bakabilirler. Otelde sadece 4 adet oda var (Bordo, Mor, Mavi ve Sarı adlarında). Her biri farklı bir renkte ve her biri farklı manzaralı. Klimalı odalarından manzara gerçekten güzel.

Merit Halki Palace
Refah Şehitleri Cad.94 | Heybeliada

İstanbul'un Anadolu Yakası ve deniz manzarası ile dikkat çeken Merit Halki Palace'ın terasında ve havuz kenarında, kendinizi İstanbul'dan ve İstanbul'un karmaşasından çok uzakta hissedeceksiniz. Ahşap yapısı ile dikkat çeken otel sadece turistler arasında değil aynı zamanda düşük yoğunluklu sezonda şirket organizasyonları için de popüler bir otel. Heybeliada'nın en iyi otellerinden.

Perili Köşk Butik Otel
Ayyıldız Cad. No:103 Heybeliada, 34973

Uygun fiyatı, orman içindeki güzel konumu ve teras barı ile öne çıkan Perili Köşk Butik Oteli Heybeliada'da kalınabilecek güzel otellerden biri. En üst katta, orman manzaralı odalardan birinde kalmaya bakın.

Kuleli Köşk
Demirtas Sokak 17, Heybeliada 34970

Heybeliada'da en yüksek sokaklardan birindeki Kuleli Köşk, restore edilmiş güzel bir köşkte oldukça otantik bir Heybeliada tatili imkanı sunuyor.

Heybeliada'ya nasıl gidilir?

Heybeliada'ya Kabataş, Beşiktaş, Kadıköy ve Bostancı'dan düzenli olarak kalkan Şehir Hatları vapurları, IDO hızlı feribotları, TürYol ve Dentur Avrasya tekneleri ile kolayca ulaşmak mümkün. Şehir Hatları vapurları günde yaklaşık 8 sefer düzenliyor ve Kabataş - Kadıköy - Kınalıada - Burgazada - Heybeliada - Büyükada güzergahını takip ediyor. Bu vapurlar 1,500 yolcu kapasiteli olmalarına rağmen yazları ve görece sıcak haftasonları çok çabuk doluyor. Bu nedenle sabah erken seferlerden biri ile Heybeliada'ya gitmek en rahatı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder