29 Temmuz 2015 Çarşamba

Adalar'da nerede kalınır?

Adalar (ya da Prens Adaları) olarak bilinen takımadalar, İstanbul Anadolu Yakası açıklarında bulunan Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada ile daha küçük Sedef Adası, Yassıada, Sivriada, Kaşık Adası ve Tavşan Adası'ndan oluşuyor. Ama Adalar deyince akla gelen ziyaret ve konaklamaya açık olan 4 büyük ada.

Adalar'da nerede kalınır sorusuna gelelim ama önce günübirlik gidilebilecekken Adalar'da neden kalınır sorusuna cevap verelim. Öncelikle Adalar'da konaklamak size İstanbul'dan birkaç kilometre açıkta ama İstanbul'dan fersah fersah uzakta sessiz ve sakin bir kısa tatil imkanı tanıyacak ki günübirlik gidiş-dönüşün karmaşasında bu duyguyu hissetmeniz zor. İkincisi ve daha da önemlisi Adalar'da hakkıyla tatil, Adalar'dan birinde kalıp diğerlerine vapur ile kısa geziler yapmak ile olur ki asıl Adalar tatilinin tadı böyle çıkar. Üçüncüsü de burada artan otel sayısı ve kalitesi sayesinde özellikle yurt dışında oldukça yaygın olan staycation (evde ya da yaşadığınız şehirdeki bir otelde kısa bir tatil) için İstanbul'da en güzel mekanlardan biri Adalar.

Şimdi Adalar'da konaklama konusunda tek tek adaları ele alarak bilgi verelim.

Büyükada

Adalar'ın en büyüğü ve popüleri Büyükada aynı zamanda en çok sayıda konaklama alternatifini bünyesinde barındırıyor. Büyükada'da nerede kalmalı sorusuna cevap başlı başına bir yazı gerektirir ki burada yazılmışı var : Büyükada'da nerede kalınır?

Heybeliada

Adalar'ın ikinci büyüğü Heybeliada, yeşillik ve tabiat konusunda Büyükada'ya göre daha fazla güzelliğe sahip. Bu ada da konaklamak da hem yerli ve yabancı turistler hem de şirket toplantıları için oldukça popüler. Heybeliada'da nerede kalınır sorusuna fa ayrı bir yazıda ayrıntılı cevap verdik. Bakınız Heybeliada'da nerede kalınır?

Burgazada

Adalar'ın 3. büyüğü Burgazada Sait Faik Abasıyanık'ın eserlerinin arka planı olarak oldukça ünlü bir yer. 2003 yılında büyük bir yangın ile oldukça geniş bir orman arazisini kaybeden Burgazada'nun Rumca ismi Antigoni (Büyük İskender'in halefi Makedonyalı Demetrus I burada banası Antigonus'un ismini verdiği bir kale yaptırmış zamanında).

Kınalıada

İsmini zengin demir ve karbon mineral içeriği nedeniyle kırmızı renkte olan toprağından alan Kınalıada, Adalar'ın İstanbul'a en yakın olanı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder