30 Mayıs 2014 Cuma

Atina'da nerede kalınır?

Komşu Yunanistan'ın yedi tepeli başkenti Atina, Batı uygarlığının doğduğu yer olarak bilinen, Acropolis'i, cıvıl cıvıl sokakları, renkli gece hayatı, gezilecek görülecek yerleri ve yemekleri ile mutlaka gezilip görülmesi gereken bir şehir.

Atina gece hayatı ile meşhur bir şehir. Hemen her gece sanki yarın iş yokmuş gibi eğlenen Atinalıların doldurduğu mekanlar hemen her zevke ve bütçeye hitap eden çeşitlilikte. Atina gece hayatı genelde geç başlıyor : bar ve gece klüpleri gece yarısından sonra ısınırken taverna ve restoranlar ise gece 10'dan sonra dolmaya başlıyor. Atina'nın popüler gece hayatı semtleri ise Gazi, Psirri, Metaxourgio, Exarcheia, Monastiraki, Theseion and Kolonaki. Eğer geleneksel Atina akşamı geçirmek istiyorsanız da istikamet Plaka.

Bu yazımızda Atina gece hayatı ya da gezilip görülecek yerlerinden ziyade Atina'da nerede kalınır konusuna değineceğiz. Genelde tek tek Atina otel tavsiyesi vermek yerine popüler Atina semtleri ve buralarda neler bulabileceğinize kısaca değineceğiz.

Plaka, Monastiraki and Thissio

Plaka Atina'nın hem eski yerleşkesi hem de en popüler turizm mekanı. Acropolis'in hemen eteklerinden başlayan bu bölgede sokakların çoğu trafiğe kapalı ve restoranlar, dükkanlar ve kafelerle dolu bir yer. Bugün işi bayağı ticarete vurmuş bir bölge olsa da yine de hala otantik bir mahalle ve gezilip görülmesi gereken bir yer.

Merkezi ve popüler bir turizm mekanı olan Plaka'da ilginçtir ki çok az sayıda otel var. Bu otellerin iyi olanları da çabuk doluyor. Bölge oldukça merkezi, şirin ve Atina'nın diğer gezilesi ve görülesi bölgelerine yakın olduğu için Atina'da kalmak için en iyi yerlerden biri. Siz burada kalacaksanız otelinizi önceden ayarlamaya bakın. Bakarken de kendini Atina Plaka oteli olarak tanıtan ama aslen "Plaka"da olmayan otellere dikkat edin.

Plaka'nın hemen yanındaki Monastiraki (Μοναστηρακι) ve Thissio (Θησείο) semtleri de en az Plaka kadar popüler bölgeler. Plaka Acropolis'in kuzeyine, Thissio ise batısına düşüyor. Monastiraki ise bu ikisinin arasında.

Eğer Atina'nın bu merkezi bölgelerinden kalmak isterseniz, buralardaki oteller, otel fiyatları ve konuk yorumları için Atina Plaka otelleri, Monastiraki otelleri ve Thissio otelleri sayfalarına bakabilirsiniz.

Atina Acropolis
Atina'nın simgesi Acropolis, şehrin tam göbeğinde. Acropolis ve hemen eteklerindeki Plaka, Monastiraki
ve Thissio şehrin en eski yerleşim yerleri.
Acropolis (Atina Akropolü)
Atina Acropolis'i (Atina'nın antik yüksek şehri), Atina'ya ziyarete gidenlerin mutlaka gidip görecekleri bir yer. Bir tepeden muhteşem Atina manzarasının yanında en meşhuru Tanrıça Athena'ya adanmış olan Parthenon olan onlarca tarihi bina ve eser sunan bölgede aynı zamanda az sayıda da olsa konaklama imkanı mevcut. 3 yıldızlı Acropolis Hill oteli örneğin Acropolis'in hemen altında Plaka'ya yakın oldukça merkezi bir konaklama imkanı sunuyor. Yine buradaki 4 yıldızlı Athenian Callirhoe Exclusive Hotel merkezi ve metro istasyonuna oldukça yakın bir konaklama imkanı sunuyor. Bölgede aynı zamanda Athens Backpackers ve Athens Studios gibi backpacker hosteller de bulmak mümkün.

Eğer Atina'nın bu en tarihi mekanında kalmak isterseniz, buradaki oteller, otel fiyatları ve konuk yorumları için Atina Acropolis otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Kolonaki
Atina'nın Etiler'i olan Kolonaki (Koloncuk demek) kalburüstü bir mekan. Adını burada tek bir bina bile yokken tek başına duran 2 metrelik bir kolondan alıyor. Kolonaki'de Atina'nın bazı en lüks dükkanlarını, restoranlarını, kafe ve barlarını bulabilirsiniz. Burası Atina'nın en popüler alışveriş semtlerinden biri. Voukourestiou Street gibi butikleri ve mücevher dükkanları ile dolu meşhur alışveriş caddelerine sahip olan Kolonaki aynı zamanda bol taverna, bar ve gece klübü barındıran bir Atina gece hayatı mekanı.

Eğer Atina'nın bu en kalburüstü mekanında kalmak isterseniz, buradaki oteller, otel fiyatları ve konuk yorumları için Atina Kolonaki otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder