4 Mayıs 2014 Pazar

Yurtdışı ucuz uçak bileti nasıl bulunur?

Türk Lirasının hızlı düşüşü ile birlikte zaten pahalı olan yurt dışı uçak bileti fiyatları daha bir pahalı hale geldi. O nedenle eğer yurt dışına çıkacaksanız iki nokta arasındaki en ucuz uçak biletini bulmak daha da önemli hale geldi. Biz bu yazımızda yurt dışına ucuz uçak bileti bulmanızı ya da en azından görece daha ucuz bilet bulmanızı sağlayacak bazı ipuçları vereceğiz.

Altın kural : Yurt dışı uçak biletinizi almayı son haftaya bırakmayın. Airlines Reporting Corp adlı bir şirketin üşenmeyip 2012 yılında yaptığı bir araştırmaya göre uçak bileti almak için en iyi zaman uçuştan 6 hafta öncesi imiş. O nedenle altın kural hala uçak biletini önceden almak.

Aktarmalı uçun : Örneğin İstanbul - Singapur arasında Türk Havayolları ve Singapur Airlines direkt uçuyor olsa da ben genelde Emirates ve Qatar Airways gibi arada durup aktarma yapan uçuşları tercih ediyorum. Tasarruf bazen yüzlerce Amerikan Doları oluyor. Tamam aktarmada zaman kaybı oluyor ama aradaki fiyat farkı bu farkı haklı çıkaracak kadar da oluyor. Fakat uyaralım, eğer bir miktar İngiliceniz yok ise aktarmada sorun yaşayabilirsiniz zira işaretleri, levhaları ve anonsları anlamanız gerekebilir. Eğer İngilizceniz iyi değil ise önceden aktarma nasıl yapılacak iyice öğrenin.

Havayolu Şirketlerinin E-Gazetelerine ve Facebook sayfalarına abone olun : Günümüzde Orbitz, Skyscanner ve Expedia gibi tüm havayolu şirketlerinin fiyatlarını karşılaştırabileceğiniz arama motorları olsa da hala bazı en iyi indirimler havayollarının kendi sitelerinde bulunuyor. Örnek : Singapur'dan İstanbul'a geleceğim ama bilet almayı geciktirdim biraz. Tam bilet almama yakın Qatar Airways'ten bir e-mail : İstanbul'a uçuşlarda One World üyesi olmaları şerefine indirim. Normalde bilet fiyatı 1,000 USD civarı, indirim ile 800 USD. Anında 200 USD kazanç.

Bölgesel uçuşlarda bütçe havayollarını seçin : Avrupa içinde uçuyorsanız örneğin Ryanair ya da Wizzair gibi indirimli ve ucuz havayolu şirketleri ile uçmanız daha hesaplı. Örneğin birçok kişi Türkiye'den kalkıp Güneydoğu Asya'ya tatile geliyor ve burada şehirler arasında da Singapore Airlines gibi pahalı şirketlerle uçuyor. Oysa Jetstar, AirAsia gibi ucuz havayolu şirketleri hem güvenli hem de çok daha hesaplı.

Avrupa içi uçuşlarda havayolu şirketlerinin yerel sayfalarıdan bilet alın : Örneğin Polonya'dan uçacak iseniz şirketlerin Polonya sayfalarına bakın. Google Translate artı biraz tahmin yeteneği ile çok daha ucuza bilet bulabilirsiniz. Eğer bu işinizi görmüyor ise Expedia'nın yerel sayfalarına bakın.

Gidiş-dönüş ayrı havayollarını seçin. Bu tüyoyu sık uçanlar biliyordur muhtemelen. Birçok havayolunun tek yönde indirimleri var. Olmasa bile fiyat farkı var. Örneğin ben genelde Singapur'dan Vietnam'a Tigerair ile gidip, Jetstar ile dönüyorum. İkisinden tek yön bilet almak genelde birinden çift yön bilet almaktan daha hesaplı.

Uçuş artı sürüş. Bazen bazı havayolları gideceğiniz şehre yakın başka bir şehire uçuyor ya da şehrin daha küçük ve uzak bir havaalanına gidiyor. Eğer vaktiniz ve geçerli ehliyetiniz varsa bu uçuşlara binip araba kiralayabilirsiniz.

Birden fazla sayfaya bakın. Expedia, Orbitz ya da Travelocity gibi sayfalar bilinen en ünlü uçak bileti arama sayfaları. Ama bazen en uygun biletler Kayak, Hipmunk, AirfareWatchdog, Yapta, FareCompare, CheapOair, Mobissimo ve Fly.com gibi sitelerde bulunabiliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder