1 Mayıs 2014 Perşembe

Moskova'da nerede kalınır?

Rusya'nın 860 yaşındaki başkenti Moskova, ülke nüfusunun onda biri olan 13 milyon insanın yaşadığı Rusya Federasyonu'nun finansal ve politik merkezi. Bir zamanlar Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin ve komunist dünyanın merkezi olarak diğer taraftaki bizler için sembolik ve gezilip görülmesi mümkün olmayan bir yer iken bugün rahatça ulaşılıp görülebilecek bir global şehir. İçinden Moskva Nehri geçen şehrin ana merkezi nehrin kuzey kıyılarında merkezi çevreleyen birden çok "Çember Cadde" ile çevrili bir bölge. Bu caddeler şehrin bugün ayakta olmayan tarihi surlarını (zamanında birden fazla sur şeridi varmış) takip ediyor. Merkezde Kremlin olacak şekilde ilk halka Kitai-gorod'un eski duvarlarını takip eden Meydanlar Zinciri. İkinci halka ise şehrin 16. yüzyıl duvarlarını takip eden Bulvar Zinciri (Bulvarnoye Koltso). Bunun bir dışında ise şehrin 17. yüzyıldaki dış mahallelerini çevreleyen Garden Ring (Sadovoe Koltso) var.

Moskova'nın merkezi geniş bir alan. Her ne kadar yürüyerek oldukça iyi görülebilse de Moskova'nın meşhur metro sistemini bolca kullanmanız gerekebilir. Görece ucuz  ulaşım imkanı sunan Moskova Metrosu, ilginç mimarisi ile kendi başına gezilip görülecek bir yer. Eğer taksiye binecekseniz, Moskova'nın meşhur resmi olmayan taksilerine karşı uyanık olun. Her me kadar taksimetreleri olsa da, resmi olmayan taksilerdeki bu sayaçlar normal taksilerin 5-8 katı bir fiyat çıkarabilir. Örneğin 12 Dolarlık yere 100 Dolar sayabilir. Eğer taksi kullanacaksanız ya otelden ayarlatın ya da resmi taksilere ulaşım imkanı sağlayan Yandex Taxi ya da GetTaxi gibi uygulamalardan kullanın.

Aslında Moskova'da nerede kalınır sorusuna cevabımız olan Moskova tarihi merkezinde kalırsanız taksi ihtiyacınız oldukça azalır. Evet Moskova'da kalmak için en güzel bölge tarihi merkezi. Bu bölgeyi biraz tanıtalım.

Moskova Merkezi

Moskova'da kalınacak en iyi yer tabii ki Moskova'nın gezilip görülecek yerlerinin, gece hayatının ve alışveriş merkezlerinin önemli bir kısmını barındıran merkezi.  Moskova'nın merkezinde Kremlin ve yanı başındaki Kitai-gorod var. Bunların arasındaki Kızıl Meydan en ünlü meydan ama Kremlin ve Kitai-gorod'u çevreleyen merkezi başka ünlü meydanlar da var. Aslında merkezi Kremlin - Kızıl Meydan ve Kitai-gorod olarak alırsak bu meydanlar Kitai-gorod'un bugün ayakta olmayan duvarlarını çevreleyen meydanlar. "Moskova Merkezi Meydanları" olarak bilinen bu meydanların en ünlüleri Manezhnaya Meydanı, Devrim Meydanı (Revolution Square), Tiyatro Meydanı (Theatre Square), Lubyanka Meydanı, Staraya Meydanı, Slavyanskaya Meydanı ve Varvarka Gates Meydanı.

Moskova'nın merkezi ve en ünlü meydanı Kızıl Meydan (Красная площадь ya da İngilizce Red Square). Dünyanın en ünlü meydanlarından biri olan kızıl meydan Rusya yönetim merkezi Kremlin ile ticaret merkezi Kitay-gorod'u birbirinden ayırıyor. Kremlin aslında kale hisar demek. Bizim sadece Kremlin olarak bildiğimiz kalenin tam adı Moskova Kremlini (Moskova Kalesi). Kızıl Meydan Moskova'nın ana caddelerinin hemen hepsinin başladığı bir merkez.

Kızıl Meydan ismini çoğu kişinin sandığı gibi yakınındaki Kremlin duvarlarının renginden ya da komunizm'den almıyor. Rusça красная (krasnaya) hem "kırmızı" hem de "güzel" anlamına gelen bir kelime. красная aslen Moskova'nın sembollerinden biri olan meydana bitişik ünlü Saint Basil's Katedrali için kullanılırken 17. yüzyıldan itibaren meydan için de kullanılmaya başlamış ve bu yüzyılda da meydanın resmi ismi olmuş.

Kızıl Meydan Moskova'nın merkezi semti Tverskoy Bölgesi içinde. Eğer Moskova'da merkezi bir bölge arıyorsanız ilk bakmanız gereken yer Tverskoy. Bu bölgedeki oteller, güncel otel fiyatları ve en son karşılaştırmalı ve indirimli fiyatlar için Moskova Tverskoy Otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Moskova Kremlin, St. Basil's Katedrali ve Kızıl Meydan
Moskova'nın merkezinde bugün sadece Kremlin (Kale) olarak bilinen Moskova Kremlini (Moskova Kalesi) ve
Kızıl Meydan var. Fotoğrafta ön planda meşhur St. Basil's Katedrali ve arkada kırmızı duvarları ile Kremlin var.
Sağ tarafta görünen ise Kızıl Meydan. 
Eğer merkezi bir otel arıyosanız spesifik olarak Kitay-gorod otellerine de bakın. Moskova'nın tarihi merkezindeki Kitay-gorod Kızıl Meydandan başka ünlü Bolşoy Balesi önündeki Theatre Square, KGB Merkezi önündeki  Lubyanka Square ve Slavyanskaya Square ile çevrili. Moskova'nın bir başka ünlü ve merkezi yeri "Cadde" olarak bilinen Tverskaya Street. Moskova'nın bu en pahalı alışveriş caddesindeki oteller de pahalı.

Ucuz Moskova Otelleri

Moskova'da ucuz ya da bütçeye uygun otel kategorisinde iyi bir otel bulmak zor. Bazı Moskova otellerinde oda fiyatları geceliği 100 Doların altında olsa da bu oteller Moskova merkezinden oldukça uzaktalar. Ucuz otel kategorisinde Moskova otel tavsiyesi olarakIbis Moscow Centre Bakhrushina diyeceğiz. 3 yıldızlı Ibis Moscow Centre Bakhrushina Moskova'nın görece merkezinde, Paveletskaya Metro İstasyonuna 5 dakika yürüme mesafesinde paranızın hakkını veren ve görece hesaplı bir Moskova oteli. Ibis Moscow Centre Bakhrushina'da kalmanın gecesi 80 Euro civarında.

Moskova'da ucuz otel seçecekseniz ve Moskova'ya kışın gidiyor iseniz seçeceğiniz otel ile metro istasyonu arasındaki yürüme mesafesine özellikle dikkat edin. Zira 15 dakikalık yürüyüş -20 derecede işkence olabilir. Eğer Moskova'nın merkezinde kalmak istiyorsanız ve de bütçeniz dar ise bir Moskova hostelinde kalabilirsiniz. Godzillas Hostel mesela Moskova'nın tarihi merkezinin içinde Tsvetnoy Bulvarına ve Trubnaya Metro Station 5 dakika yürüme mesafesinde güzel bir hostel.

Eğer 3 ya da daha fazla kişi iseniz apartman kiralama yoluna gidebilirsiniz. Eğer Moskova merkezde bir otelde kalmak istiyorsanız mutlaka gecesi 120 - 150 Avro ve üzeri fiyatlara kendinizi hazırlayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder