19 Mayıs 2014 Pazartesi

Edinburgh'da nerede kalınır?

İskoçya'nın başkenti Edinburgh ( "Auld Reekie") 450,000 nüfuslu, tarihi ve modern yapıları başarı ile harmanlamış, kendine özgü İskoçya ruhunu en iyi soluyabileceğiniz popüler bir turizm merkezi. Şehre tepeden bakan meşhur kalesi ve tarihi sokaklarının ortaçağ havası ile Edinburg modern binaların ortaçağ sarayları ile yan yana oldukça iyi bir şekilde bütünleştiği bir yer. Edinburgh aynı zamanda renkli gece hayatı ile "Kuzey'in Atina'sı" olarak adlandırılan cıvıl cıvıl bir şehir. Şehir müzeleri, tarihi eserleri ve de UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Eski Şehri (Old Town) ve Yeni Şehri (New Town) ile gezilip görülecek bir yer.

Edinburgh'da nerede kalınır sorusuna şehrin belli başlı bölgelerini ve vaadettiklerini tanıtarak cevap vereceğiz. Ama önce Edinburg otelleri ve Edinburg'da konaklama konusunda genel bilgi verelim.

Edinburgh yüzyıllardır turist alan ve bu konuda oldukça sağlam bir altyapıya sahip olan bir şehir. Edinburgh'da otel sayısı ve çeşidi fazla olsa da şehrin popülerliğinden dolayı Edinburgh otelleri diğer İskoçya otellerine göre pahalılar. Hele bir de Ağustos ayında, Noel Tatili sırasında, Yeni Yılda ya da uluslararası Rugby maçlarının İskoçya'da yapıldığı haftasonlarında (Mart ya da Nisa aylarında) hem boş oda bulmanız zor hem de otel oda fiyatları fazlaca yükseliyor. Eğer bu dönemlerde Edinburgh'da olacaksanız odanızı çok önceden ayarlamaya bakın.

Eğer Edinburgh'da en ucuz konaklamayı arıyor iseniz gecesi £10 ve üzeri fiyata gençlik hostellerini deneyebilirsiniz. Cowgate bölgesinde, Royal Mile'ın aşağı kesiminde ve yan sokaklarında özel işletilen hosteller bulabilirsiniz. Scottish Youth Hostel Association hostelleri ise diğer iyi alternatifleri. Eğer ucuz Edinburgh oteli arıyorsanız bunlar da genelde Newington Road ve Minto Street'in güneyinde ya da Pilrig Street ve Leith'deki Newhaven Road civarında yoğunlaşıyorlar. Bu iki bölge şehir merkezinden tabanvayla 15-20 dakika ve de şehir merkezine otobüsle çok iyi bir şekilde bağlantılılar.

Eğer Edinburg'da bütçenize ve zevkinize uygun otel bulamazsanız bir alternatifiniz de şehre tren ve otobüs ile bağlantısı iyi olan Glasgow'da kalmak.

Edinburg Haritası ve belli başlı bölgeleri

Edinburgh Old Town
Edinburgh'un ortaçağ döneminden kalma kalbi olan Old Town, Castle Crag'in doğusundan Holyrood'a uzanan Royal Mile üzerinde kurulu, şehrin meşhur gezilip-görülecek yerlerinin çoğunu barındıran merkezi. Meşhur Edinburgh Kalesi, Abbey ve Holyroodhouse Sarayı, St Giles' Katedrali gibi önemli yerler bu bölge içinde. Burası ortaçağdan kalma sokaklarını ve tarihi binalarını koruyan bir açık hava müzesi görünümünde.

Old Town'daki meşhur Royal Mile ise Edinburgh Kalesinden Holyrood Sarayına inen birbiri ardına uzanan caddelerden oluşan şeride verilen ad. Old Town bu şeridin etrafında. İsminden de anlaşılacağı gibi tam 1 İskoç Mili (1.81 km) uzunluğunda ve şehrin en popüler turist mekanları bu caddeler etrafında.

Eğer Edinburgh'un kalbindeki Old Town'da kalmak isterseniz, buradaki oteller, oda fiyatları, konuk yorumları gibi detaylı bilgiler için Edinburgh Old Town Otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Edinburgh'da nerede kalınır - Edinburg eski şehri
Edinburgh'un oldukça iyi muhafaza edilmiş Eski Şehri.
Edinburgh New Town
Şehrin tarihi merkezinin diğer yarısını oluşturan New Town, şehrin 18. yüzyılda kuzeye doğru genişlemesi ile oluşmuş, bugün tarihi statüsü olan bir bölgesi. Burası mazgal şeklinde dik kesişen caddeller şeklinde inşaa edilmiş (şehir planlamacılığı baş yapıtı olarak anılıyor) ve bugün Edinburgh'un alışveriş ve ticari hayatının merkezi olarak hizmet veriyor. Bölge 18. ve 19. yüzyılda yapılmış binalarını büyük ölçüde muhafaza eden bir açık hava müzesi görünümünde.

New Town'ın en ünlü ve popüler caddesi olan Princes Street aynı zamanda Edinburgh'un alışveriş merkezi. Caddenin güneyinde neredeyse hiç bina yok ve bu nedenle caddeden muhteşem bir Old Town manzarası var.

Eğer Edinburgh'un kalbinin diğer yarısı olan New Town'da kalmak isterseniz, buradaki oteller, oda fiyatları, konuk yorumları gibi detaylı bilgiler için Edinburgh New Town Otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Stockbridge ve Canonmills
Edinburgh'un birbirine bitişik Stockbridge ve Canonmills semtleri New Town'ın hemen kuzeyinde. Burada Royal Botanic Garden dışında fazla gezilip görülecek bir yer yok. Stockbridge zamanında şehre tahta bir köprü ile bağlantılı (ismi buradan geliyor) bör köy iken zaman içinde şehir tarafından yutulmuş.

Buradaki oteller, oda fiyatları, konuk yorumları gibi detaylı bilgiler için Edinburgh Stockbridge otelleri ve Canonmills otelleri sayfalarına bakabilirsiniz.

Leith
Zamanında ismi suç ve şiddet ile anılan bu liman semti, bugün Edinburgh merkeze kolay bağlantısı ve de ucuz konaklama imkanları ile tercih edilebilecek bir yer. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder