19 Mayıs 2014 Pazartesi

Torino'da nerede kalınır?

İtalya'nın kuzeybatısındaki Torino (İngilizce Turin) kenti her ne kadar bir Floransa ya da Roma kadar ünlü ve çok ziyaret edilir olmasa da gezmeye ve görmeye zaman ayırmaya, İtalya tatilinin bir köşesine sığdırılmaya değecek çok güzel bir Avrupa şehri. Fransız sınırına bir saat mesafedeki şehir, İtalyan monarşisinin başkenti olarak biliniyor. Torino modern İtalya'nın ilk başkenti imiş zamanında. Bugün aristokrat havası, tarihi dükkanları, geniş ve yeşil bulvarları, barok mimarinin güzel örneklerini sergileyen binaları ve de arkasına İtalyan Alplerini almiş Po Nehri kıyısındaki mükemmel konumu ile güzel bir İtalyan kenti olarak ön plana çıkıyor.

Torino aynı zamanda İtalyan otomobil devi FIAT'ın ana vatanı. Zaten FIAT'ın "T"'si Torino'dan geliyor (FIAT = Fabbrica Italiana Automobili Torino = İtalyan Otomobil Fabrikası Torino). 

Torino'da nerede kalınır sorusuna genel bilgiler vererek cevap vermeye başlayalım. Torino kentinin yerüstü ve yeraltında çalışan sağlam ve tıkır tıkır işleyen bir toplu taşıma sistemi var. Torino Metrosunun istasyonlarına yakın otellerde kalırsanız, gezilip-görülecek yerlerin çok büyük bir kısmını içeren merkezine rahatça seyahat edebilirsiniz. Ama tabii her Avrupa Kentinde olduğu gibi Torino'da da kalacak en iyi yer Torino şehir merkezi. Merkezi oluşturan semtler ise Centro, San Salvario ve Crocetta.

Torino şehir merkezi (Torino Centro)

Torino şehir merkezi, Torino'nun gezilip görülecek yerlerinin yüzde 90'ını barındırıyor. Buradaki meydanların, kalelerin, parkların ve güzel saray yavrusu binaların (palazzi) çoğu 16. ve 18. yüzyıllarda, Savoy Düklüğünün başkenti bugün Fransa sınırları içinde olan Chambery'den Torino'ya taşındıktan sonra yapılmış. Şehrin merkezine hakim mimari barok. Şehrin ana caddesi Via Roma 1931 ve 1937 yılları arasında yapılmış ve Piazza Carlo Felice ve Piazza Castello Meydanlarını birbirine bağlıyor. Şehrin Piazza Castello adlı meydanı ise ana caddelerin bir kısmının birleştiği, en merkezi meydanlardan biri.

Eğer Torino'da kalacaksanız ve bütçeniz de uygunsa, Torino şehir merkezinde ya da daha spesifik olarak Torino Centro'da kalmaya bakın. Bu bölgelerdeki oteller, detayları ve ucuzluklar için Torino şehir merkezi otelleri ve Torino centro otelleri sayfalarına bakabilirsiniz.

Turin Şehri merkezi. Arka planda İtalyan Alpleri var. Hemen fotoğrafın sağ kısmındaki devasa yapı ise
meşhur Mole Antonelliana.
Crocetta ve San Salvario
Centro'nun hemen güneyinde yer alan Crocetta bölgesi, Torino'nun en seçkin semtlerinden biri. Oldukça lüks ve gözde konutların bulunduğu bu alanın göbeği araç trafiğine yarı kapalı. Neo-Gotik ve Art Nouveau stili birbirinden güzel binalarla dolu Crocetta 1903 ve 1937 yılları arasında yapılmış. Daha önce bu bölge törenler için kullanılan bir alanmış.

San Salvario ise Centro'nun güney batısında demir yolu ile Po Nehri arasında kalan merkezi bir bölge.

Eğer bu bölgelerde kalmak isterseniz Torino Crocetta otelleri ve Torino San Salvorio otelleri sayfalarına göz atabilirsiniz.

Porta Nuova
Torino'da otel ararken Porta Nuova bölgesinin sıklıkla tavsiye edildiğini göreceksiniz. Burada bolca ucuz otel bulabilirsiniz. Ama uyarımızı da verelim:  Torino genel olarak güvenli bir şehir ama her şehir gibi güvenli olmayan bölgeleri var. Porta Nuova bölgesinin (tren garı) doğusu, yankesicilerin cirit attığı görece tehlikeli bir yer. Gar ve Parco Valentino arasında yer alan San Salvario mahallesinden özellikle uzak durun. Burada cüzdanı bırakın çanta veya bavulunuzu kaptırırsınız.1 yorum:

  1. FreedomPop is Britian's first ABSOLUTELY FREE mobile phone provider.

    With voice, SMS & data plans always start at £0.00/month (ABSOLUTELY FREE).

    YanıtlaSil