27 Mayıs 2014 Salı

Cenova'da nerede kalınır?

Kuzey İtalya'nın tarihi liman şehri Cenova her ne kadar Roma, Venedik, Milan ve Floransa gibi önemli İtalyan turizm merkezlerine göre daha az popüler olsa da uzun ve zengin tarihinin verdiği muhteşem mimarisi, doyumsuz mutfağı (özellikle deniz mahsülleri ve balık konusunda) ve gezilip görülecek ilginç ve eğlenceli mekanları ile (Avrupa'nın en büyük akvaryumlarından biri burada) yavaş yavaş hakettiği ilgiyi görmeye başlayan bir şehir. Eğer güneydan kuzeye Milan ve Torino'ya ziyarete gidiyorsanız durup bir-iki gün ziyaret etmenize değecek bir kent  burası.

Cenova tam bir İtalyan şehri. Oldukça güneşli (özellikle yazları), Akdeniz stili evlerle, açık hava kafeleri, restoranlarla ve binbir çeşit dükkan ile dolu. Şehre tren ile Milan, Torino, Roma, Pisa, Floransa ve Nice'den (Fransa) kolayca ulaşabilirsiniz. Şehrin merkezindeki gezilip-görülecek yerler birbirlerine kısa yürüme mesafesi uzaklıkta. Toplu taşıma da Cenova gezinizde önemli bir yer tutacak ama otobüs sistemi biraz karmaşık ve önceden haritadan çalışılması gerekiyor.

Cenova Avrupa'nın en büyük tarihi merkezine sahip şehri. Eski Cenova'nın kalbi olan bu alan sayısız küçük cadde ve sokaktan oluşan (Caruggi denilen) ve içine girdiğinizde kendinizi antik çağlarda hissedeceğiniz güzel bir mekan.

Peki Genova'da nerede kalınır? Genova kenti oldukça geniş bir alana yayılmış vaziyette (243 kilometre kare). Akdeniz kıyısında 30 kilometre kadar uzanıyor ve tam 90 semtten oluşuyor! Ana bölgeleri aşağıdaki haritada görebilirsiniz. Pegli, Sestri ve Ponente bölgeleri oldukça endüstriyel ve görülecek bir atraksiyonu olmayan yerler. Genova'da kalmak için en iyi mekanlar Centro Storico (Tarihi Merkez) ve buna yakın semtler. Biz bu yazımıda bu semtlere kısaca değineceğiz.

Cenova Haritası ve Semtleri
Cenova Tarihi Şehir Merkezi (Genoa Centro Storico)
Cenova'nın oldukça geniş bir alana yayılmış olan tarihi merkezi şehrin gezilecek ve görülecek yerlerinin çoğuna ev sahipliği yapıyor. Ortaçağdan beridir pek değişmeyen dar sokaklar labirenti olan bu bölge aynı zamanda oldukça yoğun bir nüfusa sahip. Aslında bölgedeki binaların sadece dörtte biri kadarı 2. Dünya Savaşından öncesine ait. Orjinal binaların çoğu İkinci Dünya Savaşındaki bombardımanlarda yıkılmış.

Tarihi merkezde bolca görülecek yer var ve her ne kadar bu alan geniş olsa da burada kalırsanız çoğu yere yürüyerek gidebilirsiniz. Genova merkezindeki oteller için Genova Tarihi Merkezi otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder