19 Mayıs 2014 Pazartesi

Strazburg'da nerede kalınır?

Fransa'nın bir kuzeydoğundaki Strazburg (Strasbourg) kenti daha çok çeşitli Avupa Birliği Enstitülerine (Avrupa Konseyi, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi) ev sahipliği yapması ile bilinse de Grande Île olarak bilinen güzeller güzeli tarihi merkezi ile mutlaka gezilip görülmesi gereken bir Avrupa şehri.

Strazburg kent merkezi ve çevresindeki bölgeler Orta Çağ ve Rönesans mimarisinin etkisiyle bir açık hava müzesi gibi. Gezilip görülecek tarihi meydan, bina ve caddelerin yanında şehirde çok sayıda bahçe ve park da bulunmakta.

Strazburg'da nerede kalınır sorusuna Strazburg otelleri ve konaklama ile ilgili genel bilgiler vererek cevap vermeye başlayalım. Strazburg'un garı civarında, özellikle place de la Gare ve rue du Maire Kuss'de kalacak birçok otel olsa da bu bölgedeki otellerin hepsi kaliteli servis vermiyor diyelim, hafif tabiri ile. Eğer bütçeniz elverişli ise şehrin muhteşem tarihi merkezi olan Grande Île bölgesinde kalmaya bakın. Burası yaya olarak bir iki günde gezebileceğiniz bir yer ve eğer burada kalırsanız ulaşım dediniz pek olmaz. Şehirde otel zincirleri ise genelde kalabalık turist tur gruplarına hizmet veriyor.

Christmas Market Period olarak bilinen ve Aralık ayına düşen dönemde Strazburg otellerinin çoğunda oda bulmanız mümkün değil. Strazburg'da otel konusunda sıkıntı yaşayacağınız başka zamanlar ise Avrupa Parlamentosu'nun toplandığı  ve her ayın 10'u civarına düşen bir-iki gün. Bu tarihlerde Strazburg'da kalmamaya bakın. Eğer bu tarihlerde Strazburg'da olacaksanız ise otelinizi önceden ayarlamaya bakın.

Grande Île (Strazburg Tarihi Merkezi)
Strazburg'un tarihi merkezine Grande Île denilmesinin nedeni bu bölgenin Ill Nehri üzerinde bir ada olması (Grande Île büyük ada demek). Görkemli Strazburg Katedralinden başka (Cathédrale Notre-Dame de Strasbourg) bölgede 4 tane daha yüzyıllar öncesi yapılmış tarihi kilise var : St. Thomas, St. Pierre-le-Vieux, St. Pierre-le-Jeune, and St. Étienne.

Şehrin tarihi merkezinde mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında Strazburg Katedrali, Kammerzell House (Maison Kammerzell - Kutsal Roma İmparatorluğu döneminden kalma en güzel Gotik evlerden biri ve hemen Katedral meydanında),  Palais des Rohan, güzeller güzeli barok L'Opera ve Musée Alsacien.

Strazburg tarihi merkezindeki oteller, otel fiyatları ve konuk yorumları gibi detaylar için Strazburg Grande Ile otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Strazburg Katedrali
Strazburg tarihi merkezinde yükselen devasa Strazburg Katedrali, 15. yüzyıldan kalma gotik bir başyapıt.
Petite France
Nehirler arasında kalan ve Grande Ile'in hemen güneyine düşen Petite France, Strazburg'un bazı en fotojenik ve güzel cadde ve binalarına sahip enteresan bir yer. Arnavut kaldırımlı sokakların üzerine yıkılacakmış gibi duran konaklar, kanallar ve yarı ahşap binalarla süslü bu bölgenin adı "Küçük Fransa" demek ve

Bu merkezi Strazburg bölgesindeki oteller, otel fiyatları ve konuk yorumları gibi detaylar için Strazburg Petite France otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder