14 Mayıs 2014 Çarşamba

Santorini'de nerede kalınır?

Volkanik Santorini Adası Yunan Adalarının en meşhurlarından biri. Ios ve Anafi Adaları arasında bulunan Santorini (Santoron) ününü Ege'ye keskin yamaçlardan bakan manzarası, muhteşem günbatımı ve beyaz evlerle süslü güzel köylerine borçlu. Adada aynı zamanda Perissa ve Kamari gibi muhteşem plajlar var.

Santorini'nin her ne kadar diğer Yunan Adaları gibi güzeller güzeli plajları ve harika bir Akdeniz tatili vaadeden güzel bir denizi olsa da adayı diğerlerinden ayıran özelliği batı kısmındaki devasa kaldera (büyük volkanik çöküntü). MÖ 1650 - 1450 yılları arasında püskürmeye başlayan volkan, kısa sürede çökerek adanın 73 kilometrekarelik bir alanının deniz altında kalmasına yol açmış. O tarihte bilinen en büyük volkanik etkinliklerden biri olan bu aktivite, Doğu Akdeniz'de çok büyük yıkıcı etkiler yaratan doğa olaylarına neden olmuş. Girit merkezli Minos uygarlığı üzerinde büyük tahribat yapmış.

Şimdi Santorini Adasında nerede kalınır sorusuna gelelim. Önce Santorini otelleri ile ilgili genel bir bilgi verelim.

Santorini Adasını batı Santorini ve doğu Santorini olarak iki bölgeye ayırabiliriz. Santorini popularitesini adanın doğu kısmına borçlu. Caldera burada, Fira ya da Oia gibi denize tepeden bakan sarp uçurumlarda kurulu köyler de bu yakada. Santorini'nin batı kısmındaki otellerin denize tepeden bakan muhteşem manzarası dillere destan. Bu otellerden caldera, yanardağ, deniz ve enfes günbatımı manzaraları gerçekten görülmeye değer. Ama bu güzelliğin pek Santorini otel broşürlerine girmeyen bir eksisi var : caldera'da kurulu birçok otele ve odalara ulaşmak için yüksek merdivenleri çıkmak gerekiyor ki hele Akdeniz yazında bu aktivite oldukça zahmetli. Bazı oteller konumlarının çocuklar için tehlikeli olmasından dolayı 13 yaşın altında konuk kabul etmiyorlar ve de kabul etseler bile sarp yamaçlarda kurulu otellerin çocuklar için tehlikeli olabileceği sizin aklınızda olsun.

Santorini'de çiftlere ve balayı kumrularına hitap eden otellerinin yanında lüks Santorini otellerinin çoğunu adanın batısında bulabilirsiniz. Batı Santorini'de tüm otellerin muhteşem manzara sunmadığını, bazı otellerin şehir merkezinde olduğunu unutmayın.

Gelelim Santorini Adasının doğusuna. Adanın doğusu tipik bir Yunan Adası. Plajlar, plaj otelleri (özellikle Kamari'de) ve sahil kasabaları ile dolu bol bol turist çeken ve güzelce tatil yapabileceğiniz bir bölge burası. Doğudaki oteller batıya göre daha geniş oda ve tesisler (geniş havuz gibi) sunuyor. Santorini'de otel fiyatlarına en çok etki eden faktör "oda manzarası" olduğu için adanın doğusundaki oteller batısına göre oldukça ucuzlar.

Son olarak da Santorini'de kalacaksanız otelinizi önceden ayarlayın. Otellerin çoğu 20 odanın altında ve odalar çok hızlı doluyor. Adadaki otellerin çoğu kışın kapalı. Nisan ve Mayıs ayında açılan Santorini otelleri genelde Ekim sonunda kapanıyorlar. Diğer Yunan Adalarında olduğu gibi Temmuz - Eylül dönemi en yoğun sezon. Bu dönemde otel bulmak zor.

Şimdi Santorini'nin belli başlı kasaba ve köylerine kısaca değinelim.

Santorini Haritası
Santorini Haritası
Ia (Oia)
Ia kaldera'ya tepeden bakan 4 muhteşem köyden biri. Özellikle öğleden sonraları cruise gemilerinden akanlar nedeniyle oldukça kalabalık olan Oia en iyi akşamüstü ziyaret edilir. Burada çeşitli bütçelere uygun konaklama bulmak mümkün. Kaldera'ya bakan oteller hem muhteşem manzara hem de güzel bir tesis vaadetselerde, havuzları ya yok ya da küçük. Bunun yanında yukarıda bahsettiğimiz gibi bu otellerde bir tesisten diğerine ya da odalara gitmek için sağlam merdiven tırmanmanız gerekebilir.

Bu popüler kasabada kalmak isterseniz buradaki oteller, fiyatları, ucuzluklar gibi ayrıntılar için Santorini Oia Otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Fira

Fira(diğer adları ile Thera ya da Thira) Santorini'deki ana yerleşim yeri. Kaldera'nın yarattığı devasa hilal şeklindeki bölgeye tepeden bakan bu kasaba, her ne kadar muhteşem bir manzaradan, birkaç müzeden, teleferikten ve birkaç adet bar ve klüpten başka pek birşey vaadetmese de Santorini'de hemen her yere ulaşımı kolaylaştıran otobüsler sayesinde adada kalmak için en iyi yerlerden biri.

Fira yazları özellikle cruise gemilerinin de kalabalığı ile oldukça yoğun turist olan ve pahalılaşan bir yer. Yine de bu popüler kasabada kalmak isterseniz buradaki oteller, fiyatları, ucuzluklar gibi ayrıntılar için Santorini Fira Otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Santorini Adasının batısında yer alan kaldera (yukarıdaki kara ile çevrili su birikintisi), Santorini'yi diğer
Yunan Adalarından farklı kılan bir deneyim sunuyor.
Kamari ve Perissa
Kamari adanın doğusunda, oldukça popüler bir tatil kasabası. Adanın doğusunda kaldera manzarası yok ama güzel sahiller var. Kamari üstsüz güneşlenmenin popüler olduğu siyah kumsalı ile meşhur. Her ne kadar burada da hatrı sayılır miktarda taverna, bar ve klüp olsa da Thari'ye göre oldukça sessiz ve sakin bir yer. Adanın birbaşka güzel sahil kasabası olan Perissa da Kamari gibi siyah bir kumsala sahip. Burası da kumsal, deniz, su sporları, bar, restoran, taverna ve gece klübü açısından doyurucu bir mekan.

Bu popüler kasabalarda kalmak isterseniz buradaki oteller, fiyatları, ucuzluklar gibi ayrıntılar için Santorini Kamari Otelleri ve Perissa Otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Monolithos
Eğer küçük çocuğunuz varsa Santorini'deki Monolithos adlı bu küçük köye bir bakın. Güzel bir kumsala ve birkaç güzel tavernaya sahip bu yerde deniz oldukça sığ.

Ayrıntılar için Santorini Monolithos otelleri sayfasına bakabilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder