19 Mayıs 2014 Pazartesi

Girit'te nerede kalınır?

Yunan Adalarının en büyüğü olan Girit aynı zamanda Yunan Adalarının en güzeli. 650,000 nüfuslu 260 km'ye 60 kmlik bu ada Akdeniz'in denizini, güneşini, kumunu çok iyi bir altyapı, konuksever ada halkı ve her yerden fışkıran tarih ve kültürle beraber muhteşem bir şekilde sunan, kesinlikle gidilip görülmesi gereken bir yer. Ada zaten Yunanistan'ın en popüler turizm bölgelerinden biri. Girit'in sunduğu Akdeniz İklimi ve Kuzey Afrika İklimi karışık güneşli havası, birbirinden güzel plajları, tarihi mirası ve de birbirinden farklı deneyimler sunan şehir ve köyleri gerçekten güzel bir tatil vaadediyor.

Girit ülkemize oldukça yakın bir konumda olsa da Türkiye'den Girit'e direk uçuş yok. İstanbul'dan Atina ya da Selanik aktarmalı olarak Girit'e uçmanız gerekiyor. Ya da Mykonos'a uçup buradan gemi ile Girit'e gidebilirsiniz. Ülkemizin Ege Bölgesinden ise Girit'e aktarmalı ya da aktarmasız olarak feribot bulmanız mümkün.

Girit oldukça büyük bir ada. Girit'in tüm gezilecek ve görülecek yerlerini gezmeye kalksanız adada iki hafta geçirmeniz gerekli. Girit'te kızgın kumlarla kaplı güneşli plajlardan, tepesi yıl boyu karlarla kaplı dağlara uzanan geniş bir alan, Avrupa'nın en eski uygarlığı olan Minoan'ın bıraktığı mirastan Venedik ve Osmanlı kültürünü yansıtan tarihi eserlere önemli bir tarihsel miras ve tabii bol bol deniz, güneş, su sporlar, yeme-içme ve eğlence bulmanız mümkün.

Şimdi Girit'te nerede kalınır sorusuna gelelim. Girit'te 2 yıldızlıdan 5 yıldızlıya uzanan yelpazede oteller ve tatil köyleri bulmak mümkün. Bu otellerin bir kısmı herşey dahil iken diğerleri iş otelleri, turist otelleri gibi kategorilerde irili-ufaklı işletmeler. Eğer "herşey dahil" kalacaksanız bile bir ara araç kiralayıp tatil köyünün dışındaki Girit'e de şahit olmaya bakın. Özellikle Girit'te yaşam nasıldır merak ediyor iseniz Girit köylerinden bazılarına mutlaka uğramananız lazım. Eğer herşey dahil bir Girit otelinde kalmıyor iseniz bile otellerin çoğu tur, gezi gibi atraksiyonları ayarlamanızda size yardımcı olacaktır.

Biz bu yazıda Girit'in belli başlı şehirlerine ve bu şehirlerin misafirlerine vaadettiklerine bakacağız. Bu şehirlerde konaklama ile ilgili ayrıntılı bilgiler için ilgili Girit otelleri sayfalarına bakabilirsiniz.

Girit Haritası
Girit Haritası
Heraklion (Iraklio) ya da Kandiye 
Heraklion (Osmanlı zamanıda Kandiye diye bilinirmiş) Girit'in başkenti ve en büyük kenti. Heraklion tıkış tıkış ve pek turistler için tasarlanmamış bir kent. O nedenle Girit'te kalmak için en ideal yer değil. Ama şehrin Arkeoloji Müzesi kesinlikle gezilip görülmeye değer. Tabii buraya gitmişken Heraklion doğumlu üstat Nikos Kazantzakis'in mezarını da ziyaret etmek lazım.

Heraklion her ne kadar kalabalık ve gürültülü de olsa son zamanlarda daha turist dostu olmasına yönelik çalışmalar sayesinde bugün daha ziyaretçi dostu bir yer. Şehrin Amoudara adında 3 kilometrelik kafelerle, restoranlarla ve dükkanlarla çevrili güzel bir plajı var. Plaja yakın Technopolis adlı bir sinema kompleksi var. Şehirde aynı zamanda Water City ve Aqua Plus adlı iki adet de su parkı var.

Şehirde konaklama imkanı bol. Bütçeniz dar ise iki adet de hostel var ama bunlardan Heraklion Youth Hostel'den uzak durmaya bakın zira ciddi anlamda mide bulandırıcı bir hostel. Buraya ödeyeceğiniz ve size herkesin paylaştığı tek bir duş, oturma yeri olmayan pis tuvalet ve kirli bir yatak olarak geri dönecek paranın biraz fazlasına gidin bir otelde kalın. Şehirdeki otellerle ilgili ayrıntılı bilgi için Girit Hereaklion Otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Chania (Hania) ya da Hanya
Heraklion'un aksine tarihi merkezini büyük ölçüde korumuş olan bu güzel liman kenti (Türkçe ismi Hanya(*)) Venedik ve Osmanlı dönemlerine ait güzel yapılar barındırıyor. Hania ve şehirden başlayıp 20 kilometre boyunca batıya uzanan şeritte bulunan tatil köyleri özellikle İskandinav ülkelerinden gelen turistlerin gözdesi. Şehrin plajları şehrin biraz dışında ama şehrin tarihi merkezinden uzakta değiller. En yakın plaj olan Nea Hora örneğin merkezden 1 kilometre uzaklıkta.

Chania ve çevresinde hostelden 5 yıldızlı otele uzanan yelpazede konaklama bulmak mümkün. Şehrin tarihi merkezindeki tarihi Venedik binalarının önemli bir kısmı oldukça güzel birer atmosfere sahip otellere çevrilmiş. Eğer Chania'da kalacaksanız otellerin bazılarının şehrin içinde ve bazılarının da şehrin dışındaki 20 kilometrelik şeritte olduğunu unutmayın. Şehirdeki otellerle ilgili ayrıntılı bilgi için Girit Hanya Otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Girit'in güzel Chania (Hania) kentinin tarihi limanı
Malia ve Chersonissos (Hersonissos)
Malia ve Chersonissos Girit'in gece hayatının kalbi olan iki komşu kent. Girit'in gece hayatı ve parti başkenti Malia özellikle içip içip azıtmaları ile ünlü İngiliz gençlerinin gözdesi. Sabaha kadar taşkınlık yapan genç turistleri ile pek de iyi bir şöhreti olmayan bu kent, barlarla, diskolarla ve gece klüpleri ile dolu. Chersonissos ise yine bolca gece hayatı mekanına sahip olsa da komşusu Malia'ya göre daha eli yüzü düzgün bir mekan (Alman, Hollandalı ve İskandinav gençler genelde buralara takılıyorlar).

Eğer Girit'e daha çok Akdeniz gece hayatı için geldiyseniz mekanınız bu kentler. Buralardaki oteller için ise Girit Malia otelleri ve Chersonissos otelleri sayfalarına bakabilirsiniz.

Elounda ve Sitia
Girit'in sosyetik mekanı Elounda bolca 4-5 yıldızlı otel ve villa sunan bir kent. Sitia ise Girit'in bazı en el değmemiş plajlarına yakın, güzel bir tatil kasabası. Fransız turistlerin gözdesi olan Sitia'ya Fransa'dan charter turlar bol (şehrin kendine ait havaalanı var).

(*) - Dilimizdeki "Hanyayı Konyayı görmek" deyimindeki Hanya bu şehir. Osmanlı döneminde buraya Konya'dan Bektaşileri getirip yerleştirmişler. Artık uzun ve zahmetli bu yolun sonunda gördükleri karşısında nasıl bir haya kırıklığı olmuşsa "işin aslını görürsün" anlamına gelen deyim bu zamanda ortaya çıkmış.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder