2 Haziran 2015 Salı

Ankara'da nerede kalınır?

Türkiye'nin ikinci büyük kenti ve başkenti Ankara, Anıtkabir, Atakule, Ankara Kalesi, Tunalı Hilmi Caddesi, Etnoğrafya Müzesi, Eski Meclis Binası gibi gezilip görülecek yerleri ile sadece iş için değil, turist olarak ziyaret etmek için de ilginç bir şehir. Oldukça geniş alana yayılmış olan şehirde gezilip görülecek yerlerin çoğu kabaca Atatürk Bulvarı üzerinde. Ulus Meydanından başlayan ve güneye doğru Kızılay, Kavaklıdere ve Çankaya'ya uzanan bu bulvar boyunca, şehrin kuzeyden güneye doğru gidildikçe daha kalburüstü olduğunu da göreceksiniz.

Ankara'da nerede kalınır sorusuna önce bu iki bölgeyi tanıtarak cevap vermeye çalışacağız. Daha sonra ise de tek tek Ankara otel tavsiyesi vereceğiz. Aşağıda kısaca bu iki bölgeyi tanıtacağız. Bizim tavsiyemiz, Ankara'da kalacaksanız Kızılay'ın güneyinde, ideal olarak da Çankaya semtinde kalın. Şehrin en modern ve yeni caddeleri, otelleri, restoranları, barları, kafeleri genelde burada.

Çankaya

Ankara'nın kalbindeki Çankaya aynı zamanda şehrin politik, ticari ve kültürel merkezi. Zamanında Ankara Kalesi etrafında toplanmış olan Ankara'nın güneyinde meyve bahçeleri ile kaplı bir tepelik alan iken Mustafa Kemal Atatürk'ün buradaki evlerden birine yerleşmesi ve daha sonra da Ankara'yı Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti yapması ile bölge hızla gelişmiş. Çankaya Köşkü, Atakule, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Etnografya Müzesi gibi gezilip görülecek yerlerin yanında Çankaya aynı zamanda şehrin bazı en güzel otellerine de ev sahipliği yapıyor.

Kavaklıdere'deki Tunalı Hilmi Caddesi Ankara'nın en önemli sosyal yaşam merkezlerinden biri. Kuğulu Parkında üstünde bulunduğu bu cadde mağazaları, restoranları ve kafeleri ile özellikle genç nüfusu kendine çeken bir yer.

Kavaklıdere'deki The Sheraton Hotel, Ankara'nın en göze batan ve popüler otellerinden biri. Fiyatları da tabii ki ona göre. Sheraton'un hemen yakınındaki Hilton Oteli biraz bakıma ihtiyacı olsa da hala kalmak için gayet uygun bir otel. Kavaklıdere'deki bir başka öne çıkan otel ise Tunalı Hilmi Caddesi üzerindeki yeni açılan Ramada Oteli. Bu otellerin odaları daha yeni ve modern olsa da Sheraton ve Hilton'a göre bir miktar daha küçükler.

Çankaya'da diğer öne çıkan oteller ise JW Marriott Hotel Ankara, Swissotel Ankara ve Movenpick Hotel Ankara. Çankaya'daki konaklama imkanlarının daha geniş bir listesi ve karşılaştırmalı otel fiyatları için Çankaya Otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Ankara'da nerede kalınır - Çankaya
Ankara Atakule
Ulus

Ankara'nın merkezindeki Ulus bir zamanlar Eski Ankara'nın kalbi imiş. Bu bölgede Kurtuluş Savaşı Müzesi (İlk Meclis Binası), Ulus Meydanı ve Anlara Etnoğrafya Müzesi gibi bazı gezilip görülecek yerlerin yanında bolca otel, restoran, dükkan vs. de bulabilirsiniz. Ulus Ankara'nın tarihi merkezi sayılır ve Ankara'yı gezip görmeye geldi iseniz uğramanız gereken yerlerden biri. Ankara Kalesi, Ulus'un hemen doğusunda yer alıyor. Ankara'nın en eski oteli, Ankara Palas Oteli'de İlk Meclis Binasının hemen karşısında. Ulus zamanında başkentin en nezih yerlerinden biri imiş fakat bugün oldukça kalabalık ve sönük bir yer. Gerçekten ucuz bir yer aramıyorsanız genel olarak burada kalmanızı tavsiye etmeyeceğiz. Ama tabii aşağıdaki otel tavsiyelerinde görebileceğiniz örnekler gibi Ankara Kalesi civarı başta olmak üzere bunun istisnası olan oteller mevcut.

Ulus ve çevresindeki konaklama imkanları ve otel fiyatları için Ulus otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Ankara'da nerede kalınır - Ankara Ulus Meydanı
Ankara Ulus Meydanı
Şimdi gelelim Ankara'nın öne çıkan otellerine.

Divan Cukurhan

Altındağ Ankara'da konaklama deyince ilk akla gelen mekanlardan değil. Ama Ankara Kalesi'nin kapısına bakan Divan Çukurhan mutlaka listenin en başlarına konulması gereken bir otel. Osmanlı zamanından kalma bir handan bugün modern ve 5 yıldızlı bir otele dönüştürülen binada hizmet veren Divan Çukurhan eşi bulunmaz bir iç mekana sahip. Ankara'nın bu en eski bölgesindeki otelin çevresinde ise eski Ankara'nın dar sokaklarını bulacaksınız.

Divan Çukurhan şehrin tarihi bölgesinin havasını solumak isteyenler için ideal. Ama şehrin bugünkü merkezine ve gece hayatına ise uzak.

JW Marriott Hotel Ankara

Ankaya'nın modern merkezi Çankaya'daki 5 yıldızlı JW Marriot Oteli, Ankara'nın en iyi otellerinden biri.

Swissotel Ankara

Çankaya Köşküne 200 metre mesafede merkezi bir konumdaki lüks Swissotel Ankara kapalı yüzme havuzu, restoranları, şık odaları ve de servisi ile oldukça iyi bir Ankara oteli.

Angora House

Bu küçük ve güzel Ankara oteli, Ankara Kalesinin dibinde, eski Ankara sokaklarından birinde yerleşik şirin bir otel. 3 yıldızlı Angora House oteli eski bir Osmanlı Konağından otele çevrilmiş, hem kendisinin hem de çevresinin atmosferi çok güzel. Otelin tek eksisi biraz yokuş yukarı olması ve konumu nedeniyle modern Ankara merkezinden uzak olması.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder