26 Haziran 2015 Cuma

Safranbolu'da nerede kalınır?

Karabük'ün birbirinden güzel ve özgün mimariye sahip Osmanlı evleri ile ünlü şirin ilçesi Safranbolu, haftasonu ya da yaz tatili için İstanbul ya da Ankara'dan kolayca kaçılıp gidilebilecek oldukça popüler bir turizm merkezi. Sadece geleneksel evleri ile değil, geleneksel Türk toplumu yaşamını da yansıtan havası ve çevresinde gezilip görülebilecek güzel doğası ile de meşhur.

Safranbolu'na yolu düşenlerin mutlaka yapmaları gereken şeyler Cinci Hanını, Kaymakamlar Evini, Manifaturacılar Sokağını, Bakırcılar Çarşısını, Demirciler Çarşısını, Yemeniciler Arastasını gezmek, Safranbolu'ya özgü hediyelik eşya dükkanlarında alışveril yapmak. Bunun yanında Safranbolu Tokatlı Kanyonu, şehre gelenlerin gezebileceği güzel bir doğa parçası. Kanyonun 80 metre yükseklikten eşsiz bir manzarasını sunan Kristal Teras ise mutlaka deneyimlenmesi gereken bir şey.

Safranbolu'da nerede kalınır sorusuna gelelim. İstanbul'dan 6 saat, Ankara'dan sadece 3 saat uzaklıktaki Safranbolu'ya günübirlik seyahat mümkün olsa da bu şirin kasabanın hakkını çıkarmak ve keyifli, sakin bir tatil geçirmek için bir haftasonu ya da tatil zamanı burada konaklamanızı tavsiye edeceğiz. Aslında Safranbolu'da konaklamak o kadar popüler ki son zamanlarda birçok tarihi konak, birbirinden güzel otele çevrilmiş durumda. Burada size tavsiyemiz eski çarşıya yürüyerek kolayca ulaşabileceğiniz bir otelde kalmanız.

Safranbolu'da büyük tesisleri olan 5 yıldızlı oteller yok. Ama zaten Safranbolu'da konaklamanın anlamı, bu kentin sunduğu otantik ve tarihi atmosferin içine girmek olduğundan böyle otellere de gerek yok. Safranbolu'da konaklamak için en iyi alternatifler tarihi konaklardan Safranbolu butik otellerine dönüştürülmüş işletmeler. Burada bütçenize uygun bir otel bulmanız kolay.

Safranbolu'nun tarihi merkezinde dikkat etmeniz gereken şeylerden biri yokuş. Eğer yürüme probleminiz varsa bazı otellere gidip gelmek için dik yokuşlar çıkılması gerektiğini göz önünde bulundurun.

Safranbolu, kış aylarında da  ayrı bir güzelliğe sahip.
Biz bu yazımızda size Safranbolu'nun öne çıkan, en beğenilen otellerinin bir listesini vermeye çalışacağız.

280 yıllık tarihi bir Osmanlı konağında hizmet veren Raşitler Bağ Evi Otel, Safranbolu'nun üzüm bağları içinde yer alan, eski değirmene yakın, sadece 4 odası ile enfes bir butik tadı yaşatacak bir otel. 2,000 metrekarelik bahçesi ve oyun parkını çocuklar çok sevecek.

Yine 200 yıldan fazla geçmişe sahip olan Değirmenci Konak Otel Safranbolu, bir tarihi eserin, sanat eseri gibi restore edilip harika bir otele nasıl dönüştürüleceği konusunda ders niteliğindeki bir işletme. Safranbolu'da görmek isteyeceğiniz her şeye yürüme mesafesindeki bu güzel otel aynı zamanda servisi ile de öne çıkıyor.

Safranbolu'da bir diğer seçkin konaklama imkanını da Eski Safranbolu’nun, Çarşı Meydanının (Kazdağlı Meydanının) kuzey yönündeki Mescit Sokak üzerinde ve meydana 150 metre  mesafede  yer alan Mehveş Hanım Konağı. Tahimi olarak 150 yaşında olan bina, semtte meydana gelen bir yangında tamamen yanmış ama 1884 yılında yeniden restore edilmiş. 1970lerden sonra 25 sene harabe olarak kalan konak bugün 8 yatak odalı, oda - kahvaltı şeklinde hizmet veren güzel bir Safranbolu oteli.

Safranbolu'da nerde kalmalı - Değirmenci Konak
Safranbolu'da en ideal konaklama şehri, butik otel olarak restore edilmiş 150 - 250 yıllık konaklar. Bu fotoğraftaki Değirmenci Konak
220 yıllık geçmişe sahip olan ve 2000li yıllarda restore edilen Gülevi Otel Safranbolu, Safranbolu'nun tarihî merkezinde yer alan ve konukları tarafından en çok beğenilen Safranbolu otellerinden bir diğeri. Otelin tüm odalarında süslemeli ahşap oyma tavanlar, dolaplar ve Türkmen halılarıyla kaplı doğal ahşap zeminler dikkati çekiyor.

Tuğrul ve Ufuk Ural çifti tarafından işletilen Safir Konak Otel, 9 odalı bir otel. Otelin Gelin Odası balayı çiftleri için ideal iken, ferah, bahçe manzaralı Çardak Altı odası ise çocuklu aileler için ideal. Konağın bahçesi ve yemekleri harika.

Yukarıda değindiğimiz otellerin yanında Yıldız Konak PansiyonEfe Guest House SafranboluImren Lokum Konak Hotel Safranbolu ve Çesmeli Konak Otel'da göz önünde bulundurabileceğiniz alternatiflerden biri.

Safranbolu'da yakın zamanda hizmete açılan bir diğer ilginç konaklama imkanı da meşhur ve tarihi Cinci Han Otel. Bu tarihi kervansaray yeniden konaklanabilecek bir otele çevrilmiş ve bu nedenle burada kalmak ilginç bir deneyim olabilir. Otel standartları açısından pek matah olmasa da tarihi bir handa kalmak, ilginç bir otel deneyimi.

Safranbolu'da nerede kalınır - Cinci Han
Safranbolu'nun sunduğu en otantik konaklama imkanlarından biri de gerçek bir kervansaray olan Cinci Handa kalmak. Otel olarak pek matah bir yer değil ama deneyim olarak olağanüstü.
Safranbolu otellerinin tam bir listesi ve karşılaştırmalı otel fiyatları gibi ayrıntılar için Safranbolu otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Safranbolu'ya nasıl gidilir?
İstanbul'dan Safranbolu'ya giden otobüsler, sizi 6 saate Safranbolu'ya ulaştıracaktır. Ankara - Safranbolu arası ise otobüsle sadece 3 saat. Otobüsle varacağınız nokta yeni şehrin yakınında. Safranbolu Evlerinin bulunduğu eski çarşıya gitmek için de buradan dolmuş ile 2 km kadar seyahat etmeniz gerekecek.   

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder