30 Haziran 2015 Salı

Mardin'de nerede kalınır?

Süryanilerin tarihsel anayurdunun kalbinde yer alan Mardin, farklı dini inanışlar paralelinde, sanatsal açıdan tarihi değeri olan camiler, türbeler, kiliseler, manastır ve benzeri dini eserler barındıran, özellikle sırtlarını yasladıkları tepe ile bütünleşmiş ve her biri özenle işlenmiş taş evleriyle meşhur bir ilimiz. Mardin tarihi İpek Yolu güzergâhında üstünde olduğundan bu tarihi eserlerin içinde beş han ve bir kervansaray da var.

Mardin'de gezilip görülecek yerlerin hepsi tarihi kent merkezinde. Buranın ana caddesi, kenti bir uçtan diğer uca kateden 1. Cadde ya da Cumhuriyet Caddesi. Tarihi merkezin fotoğraflara yansıyan labirentimsi görüntüsü sizi korkutmasın, burada kaybolma şansınız yok. Kısa bir yokuş aşağı ya da yokuş yukarı yürüyüş ile ana caddeye tekrar çıkmanız çok kolay.

Mardin'in tarihi merkezinde en gezilip görülesi yerler sırası ile Mardin Müzesi, Ulu Camii, Kırklar Kilisesi, Zinciriye Medresesi, Kale (Kale askeri bölge içinde ama askeri bölgeye gelmeden de oldukça güzel bir manzara var) ve tabii ki her biri birer sanat eseri olan taş evlerle dolu sokaklar.

Mardin'de nerede kalınır sorusuna gelelim. Bu şehirde turizme tamamen kapalı olduğu 90lardan sonra hızla gelişen turizm sayesinde her geçen yıl daha çeşitli konaklama imkanı bulmak mümkün. Biz aiağıda Mardin'in öne çıkan ve konuklarından genelde beğeni alan Mardin otellerinin bir listesini hazırladık. Siz eğer isterseniz daha ayrıntılı bir liste ve gecelik otel odası fiyatları gibi bilgiler için Mardin Otelleri sayfasına bakabilirsiniz. 

Mardin'in taş evleri
Reyhani Kasrı Otel
1. Cadde No: 163, 47000 Mardin

Manzarası, Mardin merkezindeki konumu, taş yapısı ve personeli ile öne çıkan 4 yıldızlı Reyhani Kastı Otel, eski Mardin'in ana caddesinin ortasında. Her ne kadar standart odalar duvara baksa da suit odaların manzarası müthiş.

Hilton Garden Inn Mardin
Yenişehir Mahallesi Barış Caddesi 29 Sokak No:34, 47800 Mardin

Mardin tarihi merkezine 10 dakika sürüş mesafesindeki Hilton Garden Inn Mardin geniş ve konforlu odaları, hızlı interneti, modern tesisleri ve servisi ile öne çıkıyor. Otelin kapalı yüzme havuzu da mevcut.

Antik Tatlidede Konağı
Ulucami Mah. 104 Sok. No 27, Mardin

Mardin'in tarihi merkezinde büyülü bir taş konakta hizmet veren Antik Tatlıdede Konağı, Mardin'in otantik atmosferini en yoğun yaşamak isteyenler için ideal bir otel. Binbirgece masallarından fırlamış gibi duran odaları ve muhteşem manzaralı terası ile otantik ve merkezi Mardin otelleri içinde en öne çıkan alternatiflerden biri.

Mardin merkezi otelleri - Antik Tatlıdede Konağı Mardin
Antik Tatlıdede Konağı Mardin
Zinciriye Otel
Zinciriye Medresesi Karşısı Medrese Mahallesi Sok 243 No 13, Mardin 47100

Mardin merkezi otellerinden bir başka otantik alternarif te tarihi bir taş binada hizmet veren Zinciriye Oteli. Oldukça merkezi konumu, personeli ve oryantal atmosferi ile Mardin'de, Mardin'in tarihi merkezinde kalmak isteyenler için iyi bir alternatif.

Dara Konağı Mardin
Şehidiye Mah. Unsaldı 39. Sok. No:13, Mardin 47100

Merkezi ve otantik Mardin konaklamasını, oldukça uygun fiyatla ve iyi bir servisle birleştiren Dara Konağı Mardin muhteşem kahvaltısı, güzel odaları ve büyülü atmosferi ile Mardin'in labirentimsi sokaklarının birinde sizi bekliyor.

Şahmeran Otantik Pansiyon
Erdoba Konakları Karşısı 246. Sokak No:10, 47100 Mardin

Mardin'in merkezinde bir pansiyon arıyor iseniz otantik mimarisi, ana caddeye yakın konumu ve oldukça iyi personeli ile Şahmeran Otantik Pansiyon iyi bir altenatif. Ulaşım için bir miktar merdiven çıkmanız gerekiyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder