26 Haziran 2015 Cuma

Assos'ta nerede kalınır?

Assos ya da diğer adı ile Behramkale, Edremit Körfezinin kuzey kıyılarında bulunan, eşine az rastlanır bir denize ve oldukça zengin bir tarihi mirasa sahip şirin bir köy. Bugünkü Assos aslında iki parçadan oluşuyor: denize yukarıdan bakan bir tepede konuşlanmış gerçek Behramkale köyü ve hemen dibindeki kıyı şeridinde yer alan köyün eski limanı. Bu iki kısımda aynı derecede tarihi ve ikisinde de klasik Akdeniz mimarisinde taş evler görmek mümkün.

Behramkale, Behramkale adı ile yüzyıllardır yaşayıp giderken turizm nedeniyle popüler olunca antik ismi Assos ile daha çok anılır olmaya başlamış. Bugün köyü gösteren tabelalarda bu iki ismi beraber görebilseniz de turizm endüstrisi buraya genelde sadece Assos ismi ile hitap ediyor ve çoğu kişi de burayı sadece Assos ismi ile biliyor.

Assos öyle sıradan bir antik kent değil. Zamanında Aristo ve Platon'un öğrencisi Hermaios burada felsefe akademisi açmış. Bugün buranın en önemli tarihi kalıntısı ise meşhur Athena Tapınağı.

Biz bu yazımızda Assos'ta nerede kalınır sorusuna cevap arayacağız. Önce Assos'ta konaklama ile ilgili genel bilgiler vereceğiz sonra da Assos'taki otellerin öne çıkanlarını tanıtacağız.

Assos'ta hem pansiyon hem de otel bulmanız mümkün. Assos pansiyonları köyün üst tarafında iken Assos otelleri köyün daha çok kıyı şeridinde. Burada hem birbirinden çekici butik oteller hem de büyük tesislere sahip oteller bulmak mümkün. Bu büyük Assos tatil köyleri diğer Assos otellerine göre pahalı olsalar da hem sağladıkları tesislerle, hem de kendilerine ait plajları ile güzel tatil imkanı sunuyorlar.

Assos Alarga Bed and Breakfast

Ismindeki Bed & Breakfast'a pek takılmayın. Assos Alarga'nın sadece 3 adet odası var ve bu manzarası ve servisi ile birleşince insanda lüks bir otelde kalıyormuş hissi veriyor. İşletmenin sahiplerinin hizmet kalitesi, manzara, havuz, kahvaltı, odalar, herşey çok güzel. Odalar geleneksel ve tarihi bir binada ama tüm otel konaklama lüksüne sahip. Belirttiğimiz gibi sadece 3 odalı ve popüler bir işletme olduğundan bu güzel otelde kalmak isterseniz rezervasyonunuzu önceden yaptırın.

Assos'ta nerede kalınır
Assos
Assos Barbarossa Otel

Assos'ta büyük tesislere sahip, tatil köyü modunda bir otel arıyorsanız Assos Barbarossa Oteli tam size göre. Büyük ve temiz tesisleri, güzel odaları, servisi, denize sıfır konumu ve muhteşem denizi ve plajı ile otel oldukça doyurucu bir tatil seçeneği sunuyor. Özellikle çocuklu aileler çocuklara ayrılmıi oyun alanını oldukça sevecekler. Otelin plajı küçük taşlık (kumluk değil) ama oldukça güzel.


Assos Behram Otel

Assos Marina'nın hemen yakınındaki Assos Behram Otel panaromik deniz manzaralı restoranı, lokasyonu, servisi ve kahvaltısı ile önce çıkıyor. Odalar da oldukça güzel ve temiz, banyo geniş ve rahat. Assos'ta merkezi bir otelde kalmak isteyenler için ideal.

Assos Dove Hotel

Mavi Bayraklı Kadırga Koyunda bulunan 4 yıldızlı Assos Dove Hotel, bir yarımada üzerinde, 3 tarafı denizle çevrili harika bir otel. Assos'un muhteşem doğası, denizi, otelin kendine özel plajı, büyük yüzme havuzu, çocuk havuzu, panaromik deniz ve Midilli Adası manzarası artıları.

Assos 4 Yıldızlı Otel Assos Dove Hotel
Assos Dove Hotel
Yukarıda tanıttığımız otellerin haricindeki Ağva Otellerinin bir listesini aşağıda verdik.

Bronz Motel

Assos'a nasıl gidilir?

Assos'a eğer İstanbul’dan araba ile geliyor iseniz Çanakkale Boğazı’nı (Gelibolu - Lapseki, Eceabat - Çanakkale ya da Kilitbahir - Çanakkale) feribota geçmeniz gerekiyor. Bundan sonra da  Ezine-Ayvacık üzerinden Assos'a yaklaşık 1 saatte ulaşabilirsiniz. İstanbul-Assos arabayla 6-7 saat. İzmir-Assos arası ise araba ile sadece 3-4 saat.

İstanbul'dan araba ile Assos'a ulaşım için bir başka seçeneğiniz de İstanbul - Bandırma hızlı feribotu. Böylece daha az aaraba sürerek Assos'a ulaşabilirsiniz. Bandırma'da feribottan indikten sonra Balıkesir, Edremit, Akçay, Altınoluk, Küçükkuyu üzerinden Assos'a ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder