4 Haziran 2015 Perşembe

Şangay'da nerede kalınır?

23 milyonluk nüfusu ile Çin'in en büyük ve en gelişmiş metropolü olan Şangay, 1930lu yıllarda Uzak Doğu'nun en büyük ve zengin kenti iken Çin'in dış dünyaya kapandığı uzun yıllar boyunca dünyanın geri kalanınca unutulup gitmiş. Çin'in tekrar dünyaya açılması ile birlikte son 20 yılda ise yeniden yavaş yavaş eski canlı günlerini ve zenginliğini kazanmaya başlayan şehir, Huangpu Nehrinin iki yakaya ayırdığı şehrin merkez semtleri Puxi (Batı yakasında). Batı yakasında şehrin 19ç yüzyıldan kalma tarihi bölgeleri yer alırken doğu yakasında ise bugün Şangay'ın siluetinde baskın çıkan modern gökdelenler yer alıyor.

Şangay doğu ve batı kültürünün kesiştiği ilginç  bir yer. Şehir devasa boyutlarda (23 milyon nüfusu ile Dünyanın en büyük kenti) ama siz muhtemelen Eski Şangay ve bunun hemen karşı yakasında kalan gökdelen bölgesini göreceksiniz. Özellikle eski yakada geleneksel Çin Mimarisinin Avrupa Mimarisi ile harmanlandığı binalar ilgi çekici.

Şangay Çin'in Birinci Esrar Savaşı'nı kaybetmesine kadar sıradan bir köy iken bu savaştan sonra koca ülkede yabancılarla ticaret yapılan 5 noktadan biri olunca hızla büyümüş. Çin burada 8 millete - Almanya, İngiltere, İtalya, Rusya, Japonya, Avusturya - Macaristan İmparatorluğu, Amerika Birleşik Devletleri ve Fransa'ya kendilerine ait ve içlerinde Çin yasaları geçmeyen alanlar tahsis etmişler (bugünkü Şangay Şehir merkezi). 1920 ve 30lu yıllarda Uzak Doğu'nun en zengin kenti haline gelen şehir 1937de Japonlarca işgal edilmiş. 1949da Çin iç savaşı sonunda Komunistlerin yönetimi ele alması ile Şangay'ın kaymak tabakası Hong Kong ve Tayvan'a kaçınca Şangay, 1990larda yabancı yatırıma açılıncaya kadar sönüp gitmiş.

Şangay gezisi heyecanınıza gölge düşürmeyi göze alarak Şangay'da nerede kalınır sorusuna cevap vermeye geçmeden önce Şangay'la ilgili önemli bir uyarı verelim. Şangay'da özellikle de Bund olarak bilinen turist bölgesinde yanınıza yaklaşan ve fotoğraf çekmenize yardım etmeye çalışan "yardımsever" Çinli ya da Asyalı "turistler"den uzak durun. Bunların büyük kısmı dolandırıcı ve sizi bir çay ya da içki içmeye bir yere çekmeye çalışacaklardır. Burası gerçekten güzel bir yer ama dolandırıcıların ve seyyar satıcıların ardı ardına gelen çabalamaları sinir bozucu. Özellikle sizi çay seremonisi (tea ceremony) için bir yere davet edecek, iyi derecede İngilizce konuşan, gençlerden özellikle uzak durun (ne kadar şirin olurlarsa olsunlar). Bu Şangay'ın en bilinen ve en çok da turist yolan dolandırıcılığı (Shanghai Tea Scam).

Şimdi Şangay'da nerede kalınır sorusuna gelelim. Şangay, Çin'in çeşit ve sayı açısından konaklama konusunda en zengin şehri. Burada sırt çantası ile ticaret edenlere hitap eden backpacker hostellerden ultra zenginleri mest edecek ultra lüks otellere kadar uzanan yelpazede geniş konaklama imkanı mevcut. Kabaca nehrin batısında Eski Şangay'da klasik mimaride eski ve yeni oteller bulmak mümkün. Bu yaka Şangay 1930larda Çin'de yabancıların bildiği ve girdiği tek şehir olduğu zamanlardan beridir konaklama konusunda zengin bir bölge. Nehrin doğusunda ise modern ve büyük oteller bulmak olası. Şangay'da genel olarak ucuz otel, hostel arıyorsanız gecelik 120 - 250 Yuan gibi bir bütçeye sahip olmanız lazım. Orta seviye otellerde ise fiyatlar kabaca 250 - 500 Yuan arası. Lüks otellerde ise 500 - 3000 Yuan arası bir gecelik oda fiyatını gözden çıkarmanız lazım.

Şangay Haritası ve Şangay'ın Merkezi Semtleri
Bund (Wàitān)

Şangay'ın tarihi merkezi ve eski koloni zamanı binalarının yeraldığı Bund aynı zamanda Şangay'a gelenlerin şehre giriş yaptığı yer. Huangpu Nehrinin Batı yakasındaki bu tarihi bölgenin kordonboyundan nehrin doğu yakasındaki (Pudong) devasa gökdelenlerinin muhteşem bir manzarasını yakalamak mümkün. Bund'un ana alışveriş caddesi, Bund'un merkezinden batıda Peace Hotel'e uzanan Nanjing Road. Burası gerçekten gezilip görülesi bir yer ama turistlerin yanında bol miktarda da dolandırıcı ve hayat kadınını kendine çeken bir yer.

Bund, Şangay'ın konaklama açısından en popüler yerlerinden biri. Bu bölgedeki oteller ve otel fiyatları gibi ayrıntılar için Şangay The Bund Otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

The Bund'un en meşhur binası, Peace Hotel (Yeşil Çatılı Olan)
Fransız İmtiyazlı Bölgesi (French Concession)

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Şangay zamanında Çinliler ve Batılılar arasında ticaret yapılan beş noktadan biri olunca bugünkü önemine ulaşmış. Yabancılardan Fransa hariçleri kendi İmtiyazlı bölgelerini topluca yönetirken Fransa kendi bölgesini kendi yönetmiş. Bugün Luwan ve Xuhui Semtlerinden oluşan bu bölge Şangay'ın kalburüstü semtlerinden biri. Luwan'daki Huahai Road bugün Şangay'ın en önemli alışveriş caddesi ve buradaki Xintiandi ve Tian Zi Fang turistlerin gözde yeme-içme ve alışveriş yerleri. Zamanında Doğu'nun Paris'i olarak adlandırılan bu bölge, Şangay'ın mutlaka görülesi yerlerinden.

Bu bölge önemli bir turizm mekanı olduğundan burada konaklama gelişmiş vaziyette. Bu bölgedeki oteller için Şangay Luwan Otelleri ve Şangay Xuhui Otelleri sayfalarına bakabilirsiniz.

Pudong

Eski Şangay'ın karşı yakasında yer alan bu yeni bölge, 1990larda Şangay Yerel Yönetiminin yabancı yatırımcı çekmek için yasalar çıkarması sonrasında, şehrin karşı kıyısındaki kırsal araziden bugünkü gökdelenler bölgesine dönüşmüş. Buradaki Oriental Pearl TV Tower ve Çin'in en yüksek gökdeleni olan Shanghai World Financial Centre Tower'ın gözlem kuleleri şehre tepeden bakmak için ideal yerler ( Oriental Pearl TV Tower Eski Şangay'a doğru daha iyi bir manzara sunuyor). Bu bölgedeki oteller büyük çoğunlukla iş için Şangay'a gelenlere hitap ediyor. Bu bölgedeki otellerin geniş bir listesi ve otel oda fiyatları gibi ayrıntılar için Şangay Pudong Otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Bugün Şangay deyince akla gelen gökdelenler, Şangay'ın Pudong Bölgesinde Huangpu Nehri kıyısında.   

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder