4 Aralık 2013 Çarşamba

Berlin'de nerede kalınır?

Almanya'nın başkenti Berlin Almanya'nın ve Avrupa'nın en güzel şehirlerinden birisi. Kültürü, tarihi mirası, oldukça hoşgörülü dünya şehri havası, renkli gece hayatı, kafe ve barları, sokak sanatçıları, müzeleri, sarayları ile gezip görmek için harika bir şehir.

Berlin Kentinin tarihi merkezi Mitte. Berlin'de gezilip görülecek yerlerin çoğu Mitte içinde. Mitte'nin merkezi de Berlin'in ana bulvarı Unter den Linden. Müze Adasından (Museumsinsel) Brandenburg Kapısına uzanan ve Berlin'in ana alışveriş caddesi Friedrichstraße'den geçen bu uzun bulvar, Berlin'in tarihi ruhunu temsil eden bir merkez.

Mitte merkezde olacak şekilde şehri bölgelere böldüğünüzde ise aşağıdaki Berlin haritasında da görebileceğiniz bölgeler çıkıyor. Merkez Batı (City West), Merkez Doğu (East Central), Doğu, Kuzey ve Güney Berlin.

Berlin'de nerede kalınır? Eğer Berlin'de kalacak yer arıyor iseniz bunu muhtemelen City West Bölgesinde ya da Mitte'de bulacaksınız. Eğer bohem ve sanatsal bir ortam arıyor iseniz Berlin Türk göçmenlerinin yoğun olarak yaşadığı East Central'a yollanacaksınız muhtemelen.

Berlin'de nerede kalınır - Berlin haritası

Mitte (Mitte)
Mitte Berlin'in sunduğu hemen hemen tüm gezilesi ve görülesi yerleri barındırdığı için burada kalırsanız hemen her yere yaya gidebilirsiniz. Mitte daha çok backpacker ve lüks-iş gezisi şeklinde seyahat edenlere hitap eden oteller içeriyor ve burada orta seviye otel bulmak zor. Özellikle fuar döneminde otel fiyatları artıyor ama yine de Frankfurt kadar mantıksız artmıyor.

Bütün Berlin Mitte otelleri ve fiyatlarını şuradan kontrol edebilirsiniz: Berlin Mitte otelleri.

City West (Charlottenburg, Wilmersdorf, Schöneberg, Tiergarten, Moabit)
Bu bölge duvar yıkılmadan önceki Batı Berlin'in merkezi imiş. Berlin Duvarı yıkıldıktan sonra da Berlin'in alışveriş merkezi olarak gelişmiş. Bölgenin merkezi Berlin'in en meşhur bulvarlarından biri olan Ku'Damm (Kurfürstendamm'ın kısaltılmışı). Berlin'in lüks alışveriş olanakları ile meşhur ana alışveriş caddesi Tauentzienstraße da bu bölgede. City West aynı zamanda Berlin'in çoğu iyi oteli ve restoranlarını da barındırıyor.

City West Berlin'in kalmak için en iyi bölgesi. Bütçe, orta seviye ve lüks kategorisinde birçok otel seçeneği sunuyor. Grand Hyatt BerlinThe Ritz-Carlton BerlinBerlin Marriott, Mövenpick Berlin ve Swissotel gibi bilindik lüks otel zincirlerinin Berlin şubeleri bu bölgede. Özellikle City West bölgesinin en iyi yerinde konuşlanmış hemen her şeye yakın Ku'Damm'daki Swissotel Berlin otel tavsiyesi isteyenlere tavsiye edilir.

Where to stay in Berlin - Berlin Kurfürstendamm
Berlin Kurfürstendamm (Ortada Kaiser Wilhelm Memorial Kilisesi)
East Central
Trendy, bohem ve sanatsal Kreuzberg, Friedrichshain ve Prenzlauer Berg bölgelerinden oluşan East Central'in Kreuzberg bölgesinin nüfusunun üçte biri Türk göçmenlerden oluşuyor ve bu nedenle de Küçük İstanbul diye bir takma adı var. Bölge ucuz otel, motel ve hosteller ile orta sınıf otellerle dolu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder