28 Aralık 2013 Cumartesi

Döviz ne olur? Dolar ve Euro daha düser mi artar mi?

17 Aralık Yolsuzluk Operasyonu ve sonrasında yaşanan gelişmeler Dolar ve Euro'nun Türk Lirası karşısında rekor kırmasına yol açtı. 2 gün önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kabinedeki bakanların yarısını değiştirmesi üzerine hafta başından beri TL'nin Dolar karşısında değer kaybı %3'ü geçmişti. Dün de durun pek iç açıcı değildi.  Borsa 62 bin puanın altına düşerek son 17 ayın en düşük seviyesine geldi. Dolar 2.1750 TL ile rekor kırdı. Euro ise tarihinde ilk kez 3 TL'yi geçti.

Peki bundan sonra Dolar ne olur? Borsa iner mi çıkar mı? Euro ne olur? Artar mı düşer mi?

Dövizdeki artış ve borsadaki düşüş daha çok yabancı yatırımcıların Türk bonolarından ve borsadan çıkarak (borsa bundan düşüyor) döviz alıp (Dolar ve Euro bu nedenle artıyor) Türk varlıklarındaki pozisyonlarını kapamalarından kaynaklanıyor. Şu an devam eden yolsuzluk operasyonu ardındaki gelişmelerin yabancılar üzerindeki etkisi önemli.

"Biz Türk varlıkları üzerinde düşüş beklentisindeyiz ve politik gerilimin daha iyiye gitmeden önce daha kötüye gideceğini düşünüyoruz" demiş Brown Brothers Harriman'dan stratejist Marc Chandler. Bu zaten Amerikan Merkez Bankasının para basmayı yavaşlatması ile gelen baskının üzerine ekleniyor ve hemen her döviz Dolar karsısında değer kaybederken Türk Lirası daha hızlı değer kaybediyor.

TL yolsuzluk operasyonu başladığından beridir dolar karşısında %7 değer kaybetti.

"Son 10 gündür devam eden politik tansiyon sistemde son yıllarda pek olmayan bir belirsizlik yarattı" demiş UniCredit London'dan Gillian Edgeworth. "Türk Ekonomisi zaten GSYH'nın 55%sine varan net negatif yatırım ve cari açık nedeniyle baskı altında idi" diye eklemiş SEB'den Olle Holmgren.

Ufukta da belirsizliğin ne zaman biteceğine dair bir işaret yok. O nedenle Dolar ve Euro daha artacağa benzer.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder