15 Aralık 2013 Pazar

Madrid'de nerede kalınır?

İspanya'nın başkenti ve en büyük şehri olan Madrid önemli kültürel ve sanatsal mirası, dünyanın en renkli ortamlarından birini sunan gece hayatı ve sunduğu muhteşem İspanyol yemekleri ile İspanya'nın en gezilesi görülesi kentlerinden biri.

Madrid İber Yarımadasının Kuzey Doğusunda, İspanya'nın Castillian Platosunun merkezinde deniz seviyesinden 650 metre yükseklikte bir şehir. Madrid'in sunduğu Puerta del Sol, Plaza Mayor, Palacio Real ve Plaza de Colón gibi tüm meşhur turist atraksiyonları şehrin merkezinde. Madrid'in ana caddeleri arasında the Gran Via, Alcalá Street ve Paseo de la Castellana sayılabilir.

Madrid Barajas International Airport pek çok ziyaretçinin Madrid'e varış noktası. Şehir merkezinden 13 kilometre uzaklıktaki Madrid Havaalanı Avrupa'nın en büyüklerinden biri. 4 terminalli bu havalimanının ilk 3 terminali birbirine oldukça yakın ama Terminal 4 diğerlerinden uzakta. Havaalanından Madrid şehir merkezine gitmenin en iyi yolu 24 saat çalışan express otobüs servisi.

Havayolu haricinde Madrid'e gitmenin diğer bir yolu da tabii ki tren. Madrid'e İspanya'nın hemen her belli başlı şehrinden ya da Paris gibi diğer Avrupa şehirlerinden tren ile ulaşabilirsiniz.

Peki bir şekilde Madrid'u ulaşımı ayarladınız. Madrid'de nerede kalınır? Bu yazımızda Madrid'de nerede kalınır sorusuna Madrid'in belli başlı kalınabilecek bölgelerini tanıtarak cevap vermeye çalışacağız. Yazının sonunda ise çeşitli kategorilerde en iyi Madrid otellerini listeliyoruz.

Öncelikle şunu belirtelim Madrid'in çok güzel bir metro ağı var (Londra'dan sonraki Avrupa'daki en büyük) o nedenle metro istasyonlarına yakın mümkünse birden fazla Madrid metro hattının kesiştiği yerlerdeki otellerde kalırsanız oldukça rahat edersiniz.

Puerta del Sol ve Gran Via
Her şehrin olduğu gibi Madrid'in de bir merkezi var: Puerta del Sol. Madrid'in göbeğindeki Puerta del Sol şehrin dünyaca ünlü gece hayatının merkezi konumunda. Madrid'in merkezden yayılan ana caddelerinin yayıldığı merkez burası. Bölgede kesişen tam 3 adet Madrid Metrosu hattı var. Plaza Mayor ve Plaza de Santa Ana (plaza şehir meydanı demek) oldukça yakın. Puerta del Sol'un kuzeyinde ise Gran Via adlı Madrid'in meşhur lüks alışveriş caddesi var. Gran Via İspanya'nın Broadway'i olarak biliniyor ve Avrupa'nın gece hayatı en renkli caddelerinden biri burası. Cadde üzerinde çok sayıda otel, restoran,sinema, cafe vs. mevcut.

Puerta del Sol ve Gran Via çevresi Madrid'in popüler otellerini barındırıyor. Bu bölgelerdeki Madrid otelleri, oda fiyatları, otel yorumları ve de en önemlisi otel fırsatları için bakınız : Madrid Gran Via Otelleri
ve Madrid Puerta del Sol otelleri.

Madrid'de nerede kalınır? - Gran via
Madrid'in meşhur lüks alışveriş ve eğlence caddesi Gran Via Avrupa'nın gece hayatı
en renkli caddelerinden biri.
Plaza de Espana ve Opera
Sol'un batısında Opera adlı tarihi bölge var. Burada şık Plaza Isabel II ve Madrid'in büyük opera binası Teatro Real bulunuyor. Yine kısa bir yürüyüşten sonra heykellerle süslü Royal Plaza ve Plaza de Oriente görülebilir. Madrid merkezi çok büyük değil, bu bölgedeki Madrid otelleri Plaza Mayor gibi tarihi yerlere oldukça yakın.

Gran Via'nın batı ucunda ise Plaza de Espana var. Burası önemli bir turist atraksiyonu ve Madrid'in en yüksek iki binası Torre de Madrid ve Edificio de España burada.

Plaza de Espana çevresindeki otelleri için bakınız: Madrid Plaza de Espana otelleri sayfası.

Plaza Espana, Don Kişot'un yazarı Miguel de Cervantes Saavedra anıtı ve arka planda
Torre de Madrid (soldaki yüksek bina) ve Edificio de España (sağdaki yüksek
bina)
Retiro ve Prado

Madrid şehir merkezinin doğusunda Calle de Alcala'dan itibaren Madrid'in "Sanat Üçgeni"ni kuşatan geniş bulvarlar var. Aralarında ünlü Museo del Prado ve Centro de Arte Reina Sofia'nın bulunduğu meşhur madris müzeleri burada. Kuzeye doğru meşhur Paseo de Racoletos ve sayısız kafeleri var. Prado müzesinin arkasında ise büyük Retiro Parkı var. 330 dönümlük bu parkta bir göl, gül bahçesi, sokak sanatçıları ve de bol bol güneşlenme imkanı mevcut.

Retiro çevresindeki oteller için Madrid Retiro otelleri sayfasına bakabilirsiniz.

Madrid Retiro Parkındaki gölet
Salamanca and Serrano

Retiro Parkının kuzeyi Salamanca barrio isimli bir kaymak tabaka muhit. Bu muhitin merkezinde ise Plaza de Colón meydanı ve Calle Serrano Caddesi var. Calle Goya ve Calle Calle José Oretga y Gassett arasındaki sokaklarda ise Gucci emporia'dan Adolfo Domínguez gibi İspanyol tasarımcılarının lüks dükkanlarına kadar hemen her çeşit markalı ürün bulabilirsiniz. Paseo de la Castellana'yı kuzeye doğru takip ederseniz de Real Madrid'in Bernabeu stadyumuna varırsınız.

Bu bölgede nerede kalınır diye sorarsanız Salamanca otelleri sayfasına göz atmanızı tavsiye ederiz.

Moncloa and Argüelles

Gran Via'nın kuzey batısında Plaza de Espana'dan 3 metro istasyonu ötede ise Moncloa adlı İspanya Başbakanı gibi üst düzey yetkililerin ve zengin İspanyol insanının yaşadığı muhit var. Hemen bitişiğinde ise yine aynı derecede kalburüstü Argüelles var. Kafe ve barlarla dolu Paseo del Pintor Rosales yolu Parque del Oeste Parkını sınırlıyor. Burada Casa de Campo'ya doğru teleferik'e binin ve ormanlarla kaplı bölgeden geçerken şehir manzarasının tadını çıkarın.

Bu bölgedeki Madri otelleri için Moncloa-Aravaca otelleri sayfalarına bakabilirsiniz.

Casa de Campo parkı (Arka Planda Plaza Espana ve 2 yüksek binası Torre de Madrid (soldaki yüksek bina) ve Edificio de España (sağdaki yüksek bina) görülebilir).

Birazda spesifik Madrid oteli tavsiyesi yapalım.

Madrid'in en iyi butik oteli
Sol ve Prado arasındaki Urban Otel Madrid oldukça lüks bir Madrid butik oteli. Kahvaltı öğle 1:00'e kadar, teras bardan çok güzel bir Madrid manzarası var Glass Barı tavsiye edilir.

Madrid'in en romantik oteli
1910 yapımı Prado Müzesinin karşısındaki Hotel Ritz Madrid by Orient-Express oldukça lüks ve romantik bir Madrid oteli. Çay saati piyano resitali var ve odaların banyoları mermer kaplama.

Madrid'in en iyi lüks oteli
Madrid'de lüks otel deyince muhtemelen hiçbir Madrid oteli AC Palacio Del Retiro adlı 1908 yılında saray olarak inşaa edilen bir binada yerleşik 5-yıldızlı otelin eline su dökemez. Retiro Park manzaralı şeçkin Indice restoranı muhteşem.

Madrid'in en iyi havaalanı oteli
Hilton Madrid Airport havaalanına sadece 2.5 kilometre uzaklıkta ve havaalanına ücretsiz servisi var. Mermer banyoları, hidroterapi havuzu ve Reserva Restoranı ile oldukça rahatlatıcı bir konaklama sunuyor.

Madrid'in en iyi aile dostu oteli
Isıtmalı yüzme havuzu, çocuk bakım hizmeti, bahçe terası ve Arguelles Metro İstasyonuna yakınlığı ile öne çıkan Husa Moncloa Hotel çocuklu aileler için en iyi alternatiflerden biri.

Madrid'in en iyi business oteli
Modern tasarımı, mermer kaplama lobi barı, donanımlı iş merkezi (business center) ve toplantı salonları ile Melia Castilla oteli Royal Service tipi odalarda kalanlara 24 saat özel resepsiyon ve WiFi'ili özel lounge sunuyor.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder