12 Aralık 2013 Perşembe

Paris'te ne yapılır?

Paris tatili sırasında pek tabii ki standart yapılacaklar listesi var. Örneğin Eyfel Kulesine gidilmeyen bir Paris gezisi düşünülemez. Havanın güzel olduğu günlerde her yönde 60-70 kilometre uzaklığa kadar Paris manzarası sunan bu dünyanın en ünlü yapısı gece ışıklandırması ile de görülmeye değer.

Louvre Müzesi de Paris'te yapılacaklar listesinin olmazsa olmazı. Adam gibi gezmek için günlerce burada tabanvay yapmanız lazım. Tarihe meraklı olanlarının her dakikasında ağızları kulaklarında gezecekleri bu dünyanın en nadide koleksiyonu hemen herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer.

Tarih demişken Notre Dame Katedralini de unutmamak lazım. Buraya gidecekseniz ki gitmemeniz düşünülemez, kuzey kulesinden güney kulesine tırmanırkenki tarihi mimari ağzınızı açık bırakacak. Tarih meraklılarının gezmesi ve görmesi gereken yerlerden ikisi de meşhur catacombs ve tabii ki Versailles Sarayı. Dünyanın en şaşalı saraylarından biri olan Versailles'in en görülesi yerlerinden biri de 357 aynası ile meşhur Büyük Aynalı Oda. Tabii ki sarayın en ünlü tarafı peyzaj klasiği bahçeleri.

O tarihi yer senin bu tarihi yer benim diye gezip Facebook'a eşe dosta Paris'teyim şekerim tandanslı hava atma fotolarını yükledikten sonra ise sıra geldi alışverişe ya da alışveriş yapıyormuş gibi yapmaya. Her kocanın korkulu rüyası Paris'in lüks butiklerle süslü bulvarları ve geniş mağazalarının yanında hemen her tarafında antik, sanat eseri, enteresan, bohem vs. satılan elvantürlü ıvır ve zıvır mevcut.

Eyfel Kulesinden manzara. Paris seyahatinin olmazsa olmazı Eyfel Kulesine çıkmak.
Hala her nasılsa enerjiniz kalmıssa (zira Paris'te nerede kalırsanız kalın bolca yürüyecek ya da pedal sallayacaksınız)  geceleri de alemlere akmanın zamanı. Paris'in bir şarap mahzeininden bozma dillere destan Caveau de la Huchette gibi klüplerine gidip jazz dinleyebilir ya da şaşalı Paris Kabarelerinden birine takılabilirsiniz. Sakin bir gece için ise La Cinémathèque Française gibi bir sinemada film izleyebilir ya da Paris manzaralı bir restoranda yemek yiyebilirsiniz.

Paris'in kendisi zaten size yetecekken eğer özellikle yanınızda çocuklarınız varsa gitmeniz farz olan yerlerden biri de Paris Disneyland. Paris kendi başına büyülü değilmiş gibi bir de kurmaca büyülü krallık Disneyland seyahatiniz çocukları neşe ile dolduracak. Discoveryland'den Fantasyland'e, Adventureland'den Frontierland'e ağızları kulaklarında çocuklarla ya da içindeki çocuğu serbest bırakanlarla güzel bir vakit geçirmeniz mümkün. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder