26 Aralık 2013 Perşembe

Steam Machine nedir?

Steam Machine 2014 yılında piyasaya çıkacak bir oyun konsolu ailesi. Oyun konsolu ailesi diyoruz zira Steam Machine olarak anılacak konsollar çeşitli firmalar tarafından farklı özellik ve tasarımlarda piyasaya sürülecek. Bu tasarım ve özelliklerin ana hatları Amerikalı oyun üreticisi ve digital oyun dağıtıcısı Valve Coorporation (Half-Life, Portal) tarafından çiziliyor.

Steam Machine oyun konsolları açık-kaynak Linux tabanlı SteamOS işletim sistemine sahip olacaklar ve PC'ler gibi kullanıcılar tarafından istedikleri gibi güncellenip parçaları değiştirilebilecek. Bu açıdan baktığınızda tamamen kapalı kutu olan Microsoft 360 ya da Playstation gibi platformlardan oldukça farklı bir oyun konsolu nesli ile karşı karşıyayız. Makinelerin kullanacağı SteamOS ücretsiz olarak PC'nize yükleyip kullanabileceğiniz bir işletim sistemi.

Steam aslında Valve Coorporation'ın geliştirdiği ve uzun süredir Microsoft Windows üzerinde çalışan oyunların yüklendiği bir sanal mağaza. Burada 3. parti şirketler tarafından geliştirilen oyunları alabiliyorsunuz ve Microsoft platformu için sanal ortamda alınan oyunların yüzde 75'i Steam üzerinden satın alınıyor.

Valve Coorporation uzun süredir hem Microsoft'un hem de Apple'ın işletim sistemi kısıtlamalarından şikayetçi. Ama son darbe muhtemelen Valve'in "PC kullanıcıları için bir felaket" olarak nitelendirdikleri 2012 sürümlü Windows 8 İşletim Sistemi oldu. O tarihten sonra Valve'in donanım üretimi işine gireceği dedikodusu hızla yayıldı ve 2012 sonunda Valve bir oyun konsolu donanımı üretmeyi düşündüklerini açıkladı.

Diğer oyun konsollarının aksine Steam Machine'in belli bir donanım spesifikasyonu yok. Bunun yerine SteamOS ve bu platformda çalışan oyunları çalıştırmak için gerekli minimum özellikler var. Çeşitli firmalar tarafından üretilen Steam Machine makineleri farklı özellik ve tasarımlarda olacak. Kullanıcılar da bu makineleri diledikleri gibi modifiye edebilecekler.
Bir Steam Machine prototibi ve Steam Controller

Valve 2013 sonunda 300 şanslı Steam kullanıcısına prototip makineler gönderdi. Donanımları söküp takma ve onarma üzerine uzmanlaşmış iFixIt bu prototiplerden birini sökmüş ve standart parçalardan oluşan bu aleti kolayca söküp geri takmış. iFixIt'in eline geçen makinedeki parçaların piyasa değeri toplamda 1,300 USD.

Eğer içindeki parçaların toplam fiyatı tanesi 1,000 USD üzerinde bir makine anlamına geliyorsa Steam Machine'in PS4 ve Microsoft XBox One'a karşı büyük bir dezavantajı olacak: Fiyatı! Piyasada PS4 ve XBox One 500 USD civarına satılıyor çünkü. Tabii ki bu makineler prototip ve 2014 başında piyasaya sürülecek makinelerden farklı olabilirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder