27 Aralık 2013 Cuma

Los Angeles'ta nerede kalınır?

"Melekler Şehri" Los Angeles (kısaca L.A.) Kaliforniya Eyaletinin en kalabalık ve en ünlü şehri. Geniş Güney Kaliforniya havsasında yerleşik bu 17 milyonluk şehir Amerika'nın önemli kültür, tarım, iş, finans, ticaret, enerji, uzay sanayii, bilim ve ticaret merkezlerinden biri aynı zamanda.

Los Angeles deyince herkesin aklına gelen ilk şey "Hollywood". Fakat büyük stüdyolar işlerinin büyük kısmını artık bu kentte yapmıyorlar ve sektörde çalışan Los Angeles ahalisi ise Hollywood'da değil Burbank ve Culver City'de yerleşik. Yine de büyük yapımların anlaşmaları ve galaları hala Hollywood'da gerçekleşiyor ve Los Angeles hala TV yapımlarının ve reklamların büyük ölçüde üretildiği bir merkez.

Los Angeles oldukça büyük etnik çeşitliliğe sahip. Nüfusunun neredeyse yarısı Amerika Birleşik Devletleri doğumlu değil. Dünyanın en çok Meksikalı nüfusuna sahip üçüncü şehri ki ilk iki şehir Meksika'nın Mexico City ve Guadalajara şehirleri. Etnik çeşitliliği etnik mahallerinin sayısına bakarak da anlayabilirsiniz:  Koreatown, Chinatown, Little Tokyo, Little Osaka, Little Ethiopia, Thai Town, Historic Filipinotown, Little Armenia, Persian Square, vs.

Los Angeles'a gidecekler için biraz şehir ve bölümleri hakkında bilgi verelim. Los Angeles'ı şu alanlara bölebiliriz: Şehir merkezi (Downtown), Eastside, Harbour Area, Hollywood, San Fernando Valley, South Central, Westside ve Wilshire.

Şimdi de kısaca bu bölümlerin turistler için önemli olanlarını tanıyalım ve Los Angeles otel tavsiyesi verelim.

Downtown Los Angeles
Los Angeles'ın finans ve iş merkezi olan Downtown aynı zamanda Grand Central Market, Museum of Contemporary Art, Disney Concert Hall, The Music Center, Olvera Street, Chinatown, Little Tokyo, vethe Japanese-American Museum gibi Los Angeles turist atraksiyonlarını bulabileceğiniz bir bölge.

Downtown Los Angeles genelde iş seyahati için Los Angeles'ta bulunanlara hitap eden otellerle dolu. Ama eğer Los Angeles'a haftasonu gelirseniz bu otellerde uygun fiyata odalar bulmanız mümkün.

Vagabond Inn Los Angeles-USC bu bölgede gecesi 85 USD gibi bir fiyata kalabileceğiniz ucuz bir otel. Orta klasmanda Sheraton Los Angeles Downtown Hotel ve gecesi 99 USD'ye kalabileceğiniz The Standard Downtown LA otelleri var. Lüks otel kategorisinde ise Downtown'da çeşit bol: Figueroa HotelHilton CheckersMillennium Biltmore Hotel, vs ...

Çok Önemli Not : Downtown Los Angeles'ta Skid Row ya da The Nickel olarak bilinen 3rd Street, 7th Street, Alameda Street ve Main Street arasında kalan yeri öğrenin ve buradan uzak durun! Amerika Birleşik Devletlerinin en büyük evsiz nüfusuna sahip yerlerinden biri olan bu alanda günün hangi saati olursa olsun özellikle yayan bulunmak tehlikeli!

Hollywood
Los Angeles'a gidip de Hollywood'u görmemek olmaz. Amerikan film endüstrisine isim babalığı yapan bu bölgenin sizin için önemli olan kısmı 3 adet muhteşem bulvar: Sunset Boulevard, Hollywood Boulevard, ve Melrose Avenue. Hollywood Bulvarı eğlence sektörü ile anılan bir yer. Sunset Bulvarı ise gece hayatı ve gece klüpleri ile. Alışverişin adresi ise Melrose Avenue.

Bir zamanlar Amerikan Film endüstrisinin kalbinin attığı Hollywood artık eski ihtişamında olmasa da görülmeye değer. Aslında 1980li yıllara kadar Hollywood Los Angeles'ın en berbat mahallerinden biri iken 90larda elden geçirilip yeniden canlandırılmış.

Hollywood'a gelip her köşede bir ünlü ile karşılaşmayı beklemeyin. Paraya kıyıp Beverly Hills, Sunset Plaza ve Malibu'daki pahalı restoranlara uzun süre takılmadığınız sürece burada ünlü bir yıldız görme şansınız az ki Malibu ve Beverly Hills zaten Hollywood'da değil.

Hollywood'da her keseye göre otel var. Burada 100 USD altı bütçe otellerden de bulabilirsiniz, 100 - 200 USD arası orta sınıf otellerden de. Lüks otellerin ise gecesi 200 USD'den başlar. Hollywood otellerinin geniş bir listesini ve fiyat karşılaştırmalarını görmek için şuraya bakın: Hollywood Otelleri.

Hollywood Bulvarı Walk of Fame
West Side
West Side Kaliforniya deyince insanların aklına gelen yer aslında. Güzel plajları, evleri ve sinema yıldızları hep bu bölgede. Gerçi bölge çok büyük ama burada sizi ilgilendirecek öneme sahip yerler muhtemelen Beverly Hills, West Hollywood ve Bel-Air.

Beverly Hills aslında dört tarafı Los Angeles ile çevrili ayrı bir şehir. Zengin ve ünlü Amerikalıların yaşam alanı olan bu bölge aynı zamanda lüks alışveriş merkezi. Şehri boydan boya geçen Santa Monica Boulevard'nın güneyi mağazalarla, kuzeyi ise lüks evlerle (ya da saraylarla) dolu.

İlla Beverly Hillste kalacağım diyorsanız buradaki otellere şuradan bakabilirsiniz: Beverly Hills otelleri.

West Hollywood meşhur Sunset Strip'in bulunduğu mekan. Gece hayatı ile ünlü bu yer rock muzik tarihi için oldukça önemli bir mekan. West Hollywood aynı zamanda Los Angeles'ın en büyük gay gece hayatı bölgelerinden biri. West Hollywood iş hayatı ise Santa Monica Boulevard'da.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder