16 Aralık 2013 Pazartesi

İstanbul Boğazı 5-Yıldızlı Otel üçlüsü

İstanbul Boğazı'nın en lüks ve pahalı otelleri herhalde Beşiktaş sınırlarındaki üç otel: Four Seasons Bosphorus Otel, Çırağan Palace Kempinski ve bu serinin en yenisi Shangri-La Bosphorus Oteli.

Çırağan Palace Kempinski
İsviçre merkezli Kempinski otel grubunca işletilen Çırağan Palace Kempinski Çırağan Sarayını kendine ev edinmiş 5-Yıldızlı lüks mü lüks bir İstanbul oteli. Boğazın Avrupa yakasında Beşiktaş ile Ortaköy arasında yer alan otel gecesi 15,332 USD olan The Sultan Suite adlı suiti ile dünyanın en pahalı 15 otel suitinden birine sahip!

İnşaatı 1867 yılında tamamlanan ve Sultan Abdulaziz tarafından yaptırılan ve eserlerinden Batılı ve Osmanlı unsurları muhteşem bir şekilde harmanlayan Osmanlı döneminin ünlü mimar sülalesi Balyan Ailesinin eserlerinden biri (Dolmabahçe Sarayı'nın mimarları da Balyan Ailesinden). 1910 yılında büyük bir yangın ile harabe olan saray 1989 yılında onarılmış ve uzun süredir otel olarak hizmet ediyor. Çırağan Palace Otelinin normal odaları saraya bitişik modern binada. Saraydaki odalar ise süper lüks ve pahalı suitler.

Sarayı 1989'da onaran firmanın çıkardığı ucube yapı neyse ki 2007 yılındaki restorasyon ile orjinal saraya benzeyen barok stili ve yumuşak renklerin hakim olduğu bir esere dönüştü.

Four Seasons Bosphorus
Four Seasons'ın İstanbul otelleri İstanbul'un en güzel yerlerine yerleşmiş. Four Seasons Sultanahmet eski Sultan Ahmet hapisanesinde iken Four Seasons Bosphorus Oteli muhteşem boğaz manzarası ve süper lüks tesisleri ise Boğazın Avrupa kıyılarında. 19. yüzyıldan kalma bir sarayı kendine mesken edinen otel İstanbul'un en lüks ve pahalı otellerinden biri.

Çırağan Palace Kempinski
Çırağan Palace Kempinski
Shangri-La Bosphorus Oteli
2013 yılında hizmete giren Shangri-La Bosphorus Oteli boğazın ve İstanbul'un en yeni lüks otellerinden. Beşiktaş'taki otel Hong Kong merkezli Shangri-La oteller zincirinin Avrupa'daki ikinci oteli. Dolmabahçe Sarayı ile Denizcilik Müzesi arasındaki muhteşem konumu ile İstanbul Otelleri arasında ön plana çıkan otel 1929 yılından kalma bir tütün deposu olan tarihi binasında (bina en son ITT Schaub-Lorenz binası olarak biliniyordu) hizmet veren 186 odalı otel Shangri-La grubunun Avrupa'daki ikinci oteli.

Shangri-La Bosphorus Oteli bu 5-Yıldızlı İstanbul oteli üçlüsünün en ucuzu. Kahvaltı hariç oda fiyatları 959 TL'den (350 Avro) başlar iken Boğaz manzaralı oda fiyatları  1200 TL (440 Avro civarı). Tabii bunlar genel fiyatlar. Örneğin bu yazıyı yazarken baktım, Shangri-La Bosphorus Oteli bazı oda fiyatları online otel rezervasyon sitelerinin sayfalasında 300 Avrodan başlıyor. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder