20 Mart 2015 Cuma

Atlanta'da nerede kalınır?

Eskinin cazibesi ve zarafetiyle ışıldayan Yeni Güney’in öncü şehri Atlanta güneyli gelenekler ile parlak bir modernizmi dengeleyen bir şehir. 2010 yılı nüfus sayımına göre, şehir merkezinde 420,003, tüm şehir sınırları içinde ise 5,3 milyon kişiyi barındıran Atlanta şeftali ağaçları, gökdelen manzaraları ve dünyanın en yoğun havalimanı ile sizi bekliyor. Tarihinde baştan aşağı yıkım ve yeniden inşayı yaşayan; savaşın dehşetini gören, kıtlık ve sellerin acısını hisseden Atlanta küllerinden yeniden doğmayı ve dayanıklılığı tüm diğer Amerikan şehirlerinden daha iyi biliyor. Atlanta Olimpiyatların 100. Yılına ev sahipliği de yapmış.

Atlanta'da nerede kalınır sorusuna bu yazımızda tek tek Atlanta otel tavsiyesi vermek yerine popüler Atlanta otel ve konaklama bölge ve semtleri ile ilgili bilgi vereceğiz. Bu bölgelerdeki Atlanta otelleri, karşılaştırmalı otel fiyatları ve en iyi otelleri seçmeniz için konuk değerlendirmeleri gibi ayrıntıları görmek için ilgili otel sayfa linklerimizi takip edebilirsiniz.

Atlanta’nın çoğu büyük oteli, Five Points ve Midtown bölgeleri arasındaki hatırlanması kolay bir yerde toplanmış; Hotel District (Otel Bölgesi). Bu bölge Atlanta’nın ekonomik ve politik kalbi, ayrıca Centennial Olympic Park,  World of Coca-Cola, Georgia Aquarium ve CNN Center gibi çoğu önemli turistik yere de yürüme mesafesinde.

Hızla gelişen Midtown bölgesi, Atlanta’nın finansal bölgeleriyle birlikte, birçok yüksek katlı lüks apartmana ve yakınındaki çoğu müzelerle tiyatrolara ev sahipliği yapıyor. Eğer gelişen, kentsel bir ortamda, butik oteller arıyorsanız, Midtown size uygun bir alan olabilir.

Bir zamanlar Atlanta’nın gece hayatının kalbini olan Buckhead, hala bölgenin alışveriş ve yeme-içme bölgelerine yakın birkaç üst sınıf otel barındırıyor.

Atlanta'da nerede kalmalı - Atlanta Şehir Merkezi
Atlanta şehir merkezi
Atlanta’da eğer bir arabanız olmadan kalıyorsanız, kolay ve merkezi ulaşım sunan şehrin toplu taşıma sistemi MARTA’nın bulunduğu Midtown ya da Downtown bölgelerinde kalmanız, sizin için en iyisi olacak. Her iki bölgede yürüme mesafesinde birçok bar ve restoranla birlikte, kültürel bölgeleri de barındırıyor. Şehrin bu bölgesindeki ünlü oteller tren istasyonlarına ve otobüs duraklarına yakın olduğu için, şehrin en ilginç kısımlarına hızlı ve zahmetsiz bir ulaşım imkânı sağlıyor. Buckhead ve Decatur Buckhead bölgeleri de toplu ulaşıma kolay erişebileceğiniz bölgeler, fakat bu bölgelerde turistler için fazla imkânlar yok (Decatur için özellikle, seçebileceğiniz çok fazla otel yok).

Eğer bir apart daire kiralamak isterseniz, bakmanız gereken yerler; Midtown’da Peachtree Sokağı’nın birkaç blok ötesinde, Arts Center ve North Avenue MARTA istasyonları arasında ya da North Highland Caddesi ile South Virginia Caddesi’nin güneyinde (Little Five Points de dahil).

Atlanta Downtown

Yüksek ofis binaları, Downtown Atlanta’nın kalbini oluşturuyor. I-75 ve I-20 bölgelerinin kesiştiği kavşakta yer alan bu bölge, kaldırımlarının çok katlı oteller ve apartmanlarla gölgelendiği ve takım elbiseli işadamlarıyla dolu olduğu bir ticaret merkezi. Fakat Downtown aynı zamanda Georgia Aquarium, World of Coca Cola ve Centennial Olympic Park gibi en meşhur turistik bölgelerin de bulunabileceği bir yer. Atlanta’nın metro sistemi bu mahallenin altında kesiştiği için, şehrin diğer noktalarına ulaşımı kolaylaştırıyor. Hemen kuzeyde Midtown bulunurken, güneydoğuda Downtown ve Sweet Auburn Mahalleleri bulunuyor.

Bu bölgedeki Atlanta otelleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için Atlanta Downtown Otelleri sayfamıza bakabilirsiniz.

Atlanta Midtown

Downtown’ın hemen kuzeyinde, Atlanta’nın; High Museum of Art, Margaret Mitchell House ve Piedmont Park gibi, çoğu en önemli kültürel kurumuna ev sahipliği yapan Midtown bulunuyor. Midtown ayrıca gece hayatıyla da biliniyor. Crescent Caddesi ve Peachtree Sokağı boyunca bulunan teras barlarda hem Downtown’ın gece hayatını kuş bakışıyla görmenin, hem de serin bir esintiyi yakalamanın tadını aynı anda çıkarabilirsiniz.  Midtown’ın doğunda ise bu aralar moda olan Virginia Highland ve bohem, Little Five Points bölgeleri bulunuyor.

Bu bölgedeki Atlanta otelleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için Atlanta Midtown Otelleri sayfamıza bakabilirsiniz.

Buckhead

Eğer popüler restoranlar ve modaya uygun size daha uygunsa, I-285 otobanı içinde North Midtown’daki Buckhead, kalmanız gereken yer.  Şık mağazalar ve modern butikler vitrinlerini Peachtree Sokağı boyunca son moda kıyafetler ve sanat eserleriyle doldururken, açık hava kafeleri de yorgunluğunuzu gidermeniz için ferah imkânlar sunuyor. Ayrıca Lennox Meydanı ve Phillip Plaza’da da üst sınıf restoranlar ve alışveriş imkânı bulabilirsiniz. Buckhead, metro hattı üzerinde bulunuyor ve şehrin diğer ilgi çekici noktalarına kısa bir yolculuk mesafesinde.

Bu bölgedeki Atlanta otelleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için Atlanta Buckhead Otelleri sayfamıza bakabilirsiniz.

Perimeter Center

“Perimeter” (Sınır) Atlanta’yı saran I-285 karayolunun kuzey uçlarını ifade ediyor. Bu bölge, Sandy Springs banliyölerinin yakınında ve Buckhead’in kuzeyinde bulunuyor. Perimeter Center’ın ana turist noktası, makul fiyatlarıyla devasa Perimeter Mall.  Chattahoochee Nehri Ulusal Dinlenme Alanı ve Buford Otobanındaki uluslararası restoranlar bölgesi, I-285’ten kolay bir araç seyahati mesafesinde. Atlanta metro sisteminin Perimeter Center yakınlarında, biri Perimeter Mall’da olmak üzere iki istasyonu var.

Marietta

Atlanta’nın kuzeybatı kıyısında olan Marietta’nın sakin bir yerleşim yeri havası var. Fakat Atlanta’nın anayolları I-75 ve I-285’e olan yakınlığı sayesinde, ziyaretçiler şehrin merkezi noktalarına sadece kısa bir yolculuk mesafesinde.  Marietta’da suyla ilgili çok fazla eğlence imkânı var. Bir gününüzü Chattahoochee Nehri Ulusal Dinlenme Alanı’nda kano yaparak geçirin ya da Six Flags White Water Eğlence Parkı’nda çılgınca bir zamanı tercih edin. Marietta aynı zamanda güzel bir şekilde düzenlenmiş, City Club Marietta golf sahasını da barındırıyor.

Ayrıca bakınız :
Amerika'da nerede kalınır?
Nerede Kalınır yazı dizisi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder